Sıkça Sorulan Sorular

 • 1) Hangi ırkı tercih etmeliyim?


  Quote

  Travian Kingdoms'da üç ırk mevcuttur. Bu ırklardan hangisini tercih edeceğiniz sizin sahip olduğunuz profil ve uygulamak istediğiniz strateji ile ilişkilidir. Bu ırklar: Roma, Cermen ve Galya'dır. Roma ırkı pahalı, yavaş ama güçlü askerlere sahiptir. Güçlü surları vardır ve aynı anda üç inşa emri verebilirler. Cermen ırkı ucuz askerî birimleriyle dikkat çeker. Yağma yapma açısından avantajlı bir ırk olmakla beraber savunmasının zayıflığı ve birimlerinin diğer ırklara göre zayıf olması eksi yönleridir. Galyalılar ise güçlü ve ucuz savunma birimlerine sahiptir. Saldırı ve savunma açısından diğer iki ırka oranla daha dengelidir.


  ! Travian Kingdoms, Travian Legends'ten farklı olarak "zafer puanı" ve "krallık" sistemi üzerine kurulmuştur. Bu sebepten üstleneceğiniz misyonun (krallık, derebeylik, valilik gibi) seçeceğiniz ırk ile olan uygunluğunu düşünmeniz faydanıza olacaktır.  2) Vali ya da kral olmak arasındaki fark nedir? Hangisini tercih etmem daha faydalı olur?
  3) Valiyim kral ya da kralım vali olabilir miyim?

  Quote

  Evet, olabilirsiniz. Her ikisi için de gerekli olan işlemi köyünüzdeki elçilik binası aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir kral olmaya karar vermişseniz bunun için öncelikle köyünüzde bir hazine binasının bulunması gerekiyor. Ardından elçilik binasına basınız ve karşınıza çıkan ekrandan "krallığını ilan et" yazısına basınız. İşlemi onayladıktan 12 saat sonra krallığınız ilan edilmiş olacaktır.


  Kralsanız ve vali olmak istiyorsanız: elçilik binasına basınız. Karşınıza gelen ekrandan "çekil" isimli butona (ayrıntıları göster yazısının sağındaki dikdörtgen buton) tıklayınız. Eyleminizi onayladıktan sonra krallığınızdan anında feraget ederek vali olacaksınız.


  ! v0.46 yaması ile kral olmak için en az 25 saygınlık puanına sahip olma şartı getirilmiştir. Saygınlık puanları oyun içinde gerçekleştireceğiniz pek çok eylem ile haftalık olarak kazanırsınız.  4) Kralım, sınırlarım nasıl genişler?


  Quote

  Sınırların genişlemesi öncelikle sınır açmış olduğunuz köyün nüfusu ile ilişkilidir.


  Nüfusa göre sınırların nasıl genişlediğini anlamak için aşağıdaki görselden faydalanabilirsiniz:
  http://wiki.kingdoms.travian.c…-index.php?page=Influence


  Yeterli nüfusunuz olmasına rağmen görseldeki genişliğine ulaşamamışsanız bunun sebebi çevrenizdeki diğer krallıklar ya da derebeylikleridir. Sınırların çakışması durumunda nüfus, nüfuz ve uzaklık etkisi sistem tarafından hesaplanarak kimin daha geniş alana sahip olacağına karar verilir. Nüfuz, bir köydeki hazine sayınız ile ilişkilidir. Kısaca, nüfusu ve hazinesi daha fazla olan kişi, çakışan sınırlara egemen olma hakkını kazanır.  5) Vahadan %25 oranında faydalanamıyorum, neden?
  6) Çalıntı malları kendi kralıma satamıyorum
  7) Hazineler nasıl kaydırılır?
  8) Birliğe üç kişiden fazla kişi alamıyorum


  Quote

  Travian Kingdoms'da bir birliğe sadece krallar davet edilebilir. Birliğe katılan kral sayısı ise üçü geçemez. Krallara bağlı olan valiler ise otomatik olarak kralın bağlı olduğu birliğe geçerler. Bu açıdan valiler birlik seçimi konusunda krallarına bağlıdır. Vali ve derebeylerine birlik teklifi götürülemez.  9) Gizli cemiyetler ne işe yarar?
  10) Derebeylik nedir?


  Quote

  Derebeyleri, krallar gibi sınır açabilir ve hazine birikterebilir. Ayrıca valiler gibi çalıntı mal da satabilirler. Ancak krallardan farklı olarak sadece tek bir köyden sınır açabilir ve 4000'den fazla hazine biriktiremezler. Bir kral en fazla 7 derebeyi atayabilir. Krallar, derebeyleri vasıtasıyla daha geniş alanlara yayılıp, daha fazla valiye ulaşır.  11) Açık artırma sisteminin işleyişi nasıldır?
  12) Askerlerim köyü neden savunmuyor?


  Quote

  Gelen bir saldırı karşısında askerlerinizin kaçarak savunma yapmayışının nedeni kahramana giydirilen tırsak çizmesidir. Tırsak çizmeleri gücü niteliğinde belli bir miktar askeri saldırı durumunda kaçırır. Kaçan askerler 180 saniye sonra köye geri dönerler.


  Askerleriniz kaçmasını istemiyorsanız kahramana giydirmiş olduğunuz tırsak çizmesini çıkarmanız gerekmektedir.  13) Hammadde kaynaklarının seviyesi 10'dan (ya da 12'den) yukarı çıkmıyor.


  Quote

  Köylerde hammadde kaynakları en son seviye 10'a
  Şehirlerde seviye 12'ye


  kadar yükseltilebilir. Merkezde ise herhangi bir sınır yoktur.  14) Yeni/Diğer köyümden sınır açamıyorum


  Quote

  Krallar toplam köy sayılarının yarısının bir fazlası kadar köyden sınır açabilirler.
  Derebeyleri ise sadece bir köyden sınır açabilirler.


  Üç köyü olan bir kral: 3/2=1 1+1=2 köyden sınır açabilir.
  Sekiz köyü olan bir kral: 8/2=4 4+1=5 köyden sınır açabilir.


  ! Sınır açmak için bir hazine binası kurup ardından aktifleştirmeniz gerektiğini unutmayınız.
  ! Valiler sınır açamaz.  15) Hazine nasıl çalınır?


  Quote

  Anlamlı miktarda hazine çalabilmek için en iyi yerler sınır açmış derebeylikleri ya da krallıklardır. İstatistiklerde yer alan krallık>hazineler sekmesi, hazine sahibi krallıklar hakkında ipucu verir.


  Hazine çalmak için saldırı türünün yağma olmaması gerekir. Ayrıca saldırıda mutlaka bir kahramanın ve hazineyi taşıyacak miktarda da askerin olması şarttır.

  Re-Born


  Multihunter & Supporter
  Travian Kingdoms TR

  Edited once, last by Re-Born ().

 • 16) Nasıl hayvan yakalarım?
  17) Köyümün adını nasıl değiştirebilirim?


  Quote

  Köy isimlerini merkez binası aracılığıyla değiştirebilirsiniz. Öncelikle ismini değiştirmek istediğiniz köye geçiş yapınız. Ardından merkez binasına basınız (köyün ortasında yer alan yapı). Karşınıza gelen iç pencerede köy isminizi değiştirebilmenizi sağlayan bölümü göreceksiniz.  18) Köy ve şehir arasındaki farklar nelerdir?


  Quote

  Köylerde hammadde kaynakları en son seviye 10'a kadar yükseltebilirken şehirlerde 12'ye kadar yükseltilebilir. Şehirlerde yer alan su hendekleri (köylerde yoktur) son seviyede +%30 defans bonusu verir. Ayrıca su hendekleri koçbaşı ya da mancınık ile yıkılamaz.


  Büyük kışla ve ahır sadece şehirlerde kurulabilir. Büyük kışla ve ahırda asker çıkarmak normal kışla ve ahıra oranla üç kat daha pahalıdır. Ancak tek köyden kısa zamanda sağlam ordular çıkarmak için oyuncuların büyük bir çoğunluğu tarafından bu yapılar kullanılır. Cermenlere özel olan "içecek fabrikası" da, büyük kışla ve ahırın önemini arttırmıştır.  19) Köylerden birisini "merkez" yapmanın faydası nedir? Merkez köy nasıl değiştirilir?


  Quote

  İçecek fabrikası, yalak ve "taş ustası loncası" isimli yapılar sadece merkez köyde kurulabilir. Ayrıca merkez köylerde hammadde kaynaklarını geliştirmede seviye limiti yoktur.


  Değiştirmediğiniz takdirde varsayılan merkez köy ilk köyünüzdür. Eğer merkez köyünüzü değiştirmek istiyorsanız, merkez yapmak istediğiniz köye saray kurmanız gerekmektedir. Merkez yapmak istediğiniz köyde daha önceden kurulmuş bir köşk var ise bu durumda köşkü yıkmanız gerekir. Yıkım işlerini merkez binası aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sarayı kurduktan sonra, içine girerek merkez değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.


  ! Merkez köyler reisle ele geçirilemez. Ancak bu merkez köylerin mancınıkla tamamen yok edilemeyeceği anlamına gelmez.  20) Zafer puanı nedir?
  21) Askeri üs ne işe yarar?
  22) Casus dürbünü ne işe yarar?


  Quote

  Casus dürbünü gelen fake saldırıları görme ihtimalinizi artırır. Örneğin askeri üs seviyeniz 15, casus dürbününüz 12 birim gösteriyorsa toplamda 27 (15+12) birime kadar gelen saldırının fake olduğunu görebilirsiniz.


  ! Casus dürbünü taktığınızda, sadece kahramanın bulunduğu köye gelen saldırıların durumunu görebilirsiniz. Yani casus dürbünü sadece kahramanın bulunduğu köye etki eder, aynı anda diğer köylere etki etmez.  23) Kuşatma nedir?


  Quote

  Kuşatma en az 1000 askeri birim ve 1 koçbaşı ile gerçekleştirilen bir saldırı türüdür. Gerçekleştirmiş olduğunuz saldırının +%30 daha etkili olmasını sağlar. Ancak ordular hedefe iki kat daha yavaş gider.


  ! Kahraman (harita, ayakkabı gibi eşyaların sağladıkları) ve turnuva alanı etkileri kuşatma için de geçerlidir.
  ! Kuşatmadan dönen ordular hedefe iki kat yavaş gitmesinin yanı sıra bağlı olduğu köye de iki kat yavaş döner.  24) Sıralı saldırı nedir, nasıl atılır?
  25) Altın aktarımı nasıl yapılır, şartları nelerdir?


  Quote

  Bir oyun dünyası sona erdiğinde ya da mevcut bir oyun dünyasındaki hesabınızı sildiğinizde kullanmadığınız/kalan altınlarınız lobiye sistem tarafından otomatik olarak aktarılır.


  ! Bir lobi hesabından diğer bir lobi hesabına altın aktarımı yapamazsınız.
  ! Kullanılmamış/kalan gümüşler lobi hesabına aktarılmaz. Bu sebepten oyun dünyası sona ermeden / hesabınız silinmeden gümüşleri altına çevirmeniz faydanıza olacaktır.
  ! Satın aldığınız altın paketinden daha fazla miktarda altını lobiye taşıyamazsınız (250 altın aldığınız bir oyun dünyasından 250'den fazla altını lobiye aktarmanız mümkün değildir). Eğer hiç altın satın almadıysanız elde ettiğiniz altınları başka bir oyun dünyasına aktaramazsınız.
  ! Lobiye gelen altınları istediğiniz bir oyun dünyasına aktarabilirsiniz.  26) Tüm görevlerin listesi var mı?


  Quote

  Evet, aşağıdaki linkte tüm görevlerin listesi bulunmaktadır. Bu liste sayesinde, gelecek olan görevleri ve alacağınız ödülleri önceden öğrenebilirsiniz.

  http://wiki.kingdoms.travian.com/tiki-index.php?page=Quests


  ! Bu görev listesinin içeriğinin güncellemelerden ötürü değişecebileceğini unutmayınız.  27) İkinci köyü nasıl kurarım? / Kültür puanı nedir ve nasıl birikir?
  28) Travian Kingdoms'daki tılsımlar nelerdir?


  Quote

  Travian Kingdoms'a henüz tılsımlar eklenmediği için Dünya Harikası sürecinde tılsımlı nesneler çıkmamaktadır. Ancak tüm Dünya Harikaları için büyük hammadde deposu ve ambarı ile askerlerin %50 daha az tahıl tüketmesini sağlayan özellikler otomatik olarak ekli gelir.  29) Temsilcilik nasıl verilir?
  30) Kahramanın yaşadığı köyü değiştirebilir miyim?


  Re-Born


  Multihunter & Supporter
  Travian Kingdoms TR

  Edited 2 times, last by Re-Born ().

 • 31) Neden kahramanın canı çok gidiyor?
  32) Hesabım kitlendi, ne yapmalıyım?
  33) Bir şehri reisle ele geçirebilir miyim?
  34) Demirci ve akademiyi yıkarsam yaptığım araştırmalar silinir mi?


  Quote

  Hayır, silinmez. Ancak bu işlemi gerçekleştirmeden önce olasılıkları düşünmek faydanıza olacaktır. Örneğin: akademiyi yıktıktan sonra aynı köyden/şehirden reis çıkarmaya karar verdiğinizde yıktığınız akademiyi baştan kurmanız gerekir. Akademiyi yıkıp yerine belediye binası kurmaya çalıştığınızda ise, belediye binasını kurmak için akademiyi seviye 10 yapma şartını görürsünüz. Haliyle bu işlem için binaların gereklerini göz önünde bulundurmanız ve gelecekte yaşayabileceğiniz sıkıntıları öngörmeniz gerekir.


  ! Belediye binası kurmak için akademi binasının seviye 10 olması gerekir ancak bu halihazırda kurulmuş olan akademi binasını yıktığınızda onunla beraber belediye binasının da yıkılacağı ya da kullanılamaz hale geleceği anlamına gelmez.  35) Tahıl biterse ne olur?
  36) Bir raporu diğer oyuncularla nasıl paylaşırım?
  37) Bir valiyi birlikten nasıl çıkartırım?

  Quote

  Travian Kingdoms'da valiler krallarıyla beraber birliğe otomatik olarak eklendikleri için bir valiyi doğrudan birlikten çıkartmak mümkün değildir. Ancak krallar kendi valilerine saldırı çıkarak onların valilikten ve birlikten düşmesini sağlayabilirler.


  ! Bir kral, valisine bir adet askerle dahi saldırsa, saldırdığı kişi valilikten ve kralın bağlı olduğu birlikten düşer.
  ! Krallar saldırarak valilikten düşürdükleri kişilere barış teklif ederek, bu kişileri geri valiliğe ve birliğe alabilirler.

  !
  Krallar derebeylerini ihraç ederek birlikten düşürebilirler. Ancak derebeylikten çıkartılan bir kişinin birlikten düşmesi birkaç gün sürer. Bunun sebebi, zafer puanı çaldırmamak için gerçekleştirilecek olan suistimallerin önüne geçmektir.  38) Natar köyleri nedir?


  Quote

  Natar köyleri, natar askerleri tarafından savunulan 15 tahıllı npc köylerdir. Bu köylerdeki tahıl seviyeleri 10 olup, içlerinde hazır depo ve ambar bulunur. Bu avantajlarından ötürü oyuncuların bir kısmı natar köylerini reisleyerek ele geçirir. Ancak natar köylerinin natar askerlerince savunulduğunu unutmamalısınız.


  ! Natar köylerini desteklemek mümkün değildir. Ele geçirilmemiş natar ve wow köylerine atılan destekler, hedefe vardıktan sonra otomatik olarak geri döner.  39) Tuzakçı ne işe yarar?
  40) Ticaret yolu ne işe yarar; nasıl kullanılır?
  41) Avatarımı nasıl silerim?  42) Dünya Harikası (WOW) nedir? Oyunu nasıl kazanırız?


  Re-Born


  Multihunter & Supporter
  Travian Kingdoms TR

  Edited 11 times, last by Re-Born ().