Aklıma Gelen Öneriler

• İlk TR1 oyun dünyasından bu yana Travian Kingdoms oynayan bir oyuncu olarak bu başlık altında aklıma gelen fikirleri ve tavsiyeleri paylaşacağım. Dikkate alınması ve değerlendirilmesi dileğiyle başlıyorum.

1) Durun, bu zaten biziz!

Saldırı askeri basan ve kendi köylerini yağmalayan oyuncuların büyük bir çoğunluğunun başına gelen şudur: kendi askerlerini kesmek! Oysa bir oyuncu neden kendi askerlerini kesmek istesin? Oyuna "kendi askerlerinize zarar veremezsiniz" tarzında bir koruma sistemi getirilmesini tavsiye ediyorum. Hatta oyuncular kendi köylerinde kendi askerleri varken bile yağmalama işlemi yapabilsinler. Böylece hem yanlışlıkla binlerce askerleri kesilmeyecek hem de her defasında köydeki askeri boşatma derdinden kurtulacaklardır.

2) Bu benim arkadaşım

Bir önceki ile bağlantılı olarak, aynı krallığa bağlı oyuncular da birbirlerinin askerine zarar veremesin. Özellikle oyuncular kendi köylerini yağmalarken, arkadaşının saldırı aldığını düşünen diğer krallık oyuncuları def atabilmektedir. Bu da hem saldıranın hem de savunma atanların anlamsız bir şekilde asker kaybetmelerine neden olmaktadır. Ayrıca bu sayede bu durumu istismar eden art niyetli kişilerin de önüne geçilecektir. Krallığa ihanet etmek isteyen bir oyuncu da öncelikle krallıktan ayrılma işlemlerini yerine getirmek zorunda kalarak rengini önceden belli etmiş olacaktır.

3) Bir garip diplomasi

Krallar, herhangi bir valiyi birliklerinden çıkartmak için o valiye saldırı çıkmak zorunda. Ancak bunun saldırı değil diplomasi seçeneği ile gerçekleştirilmesi hem daha mantıklı hem de daha sağlıklı olacaktır. Krallara, "oyuncuyu krallıktan ihraç et" seçeneği getirilmelidir. Ve bu işleminin tamamlanması 24 saat almalı, ihraç sürecinde olan valiye de sistem tarafından haber verilmelidir. Böylece, ihraç edileceğini öğrenen vali de kendi payına düşen hazırlığı yapacaktır. Eğer yukarıdaki öneriler gerçekleştirilirse böylece valiler bir gece yarısı -askerleri köyündeyken- ani bir baskın ve belki de ihanet ile uyanmayacaktır. Bu da haksız ve ahlaki olmayan eylemlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

• 4) Kapatma beni, açılmam bir daha

Oyuna her girdiğimizde karşımıza çıkan "siz burada değilken..." penceresi için birkaç yenilik yapılabilir. En büyük sıkıntı, pencereyi yanlışlıkla kapattığımızda tekrar ulaşamıyor olmamız. Bu bilgilendirme penceresi, her an ulaşabilir şekilde, ayrıntılı log kayıtları ile oyuncuya sunulabilir. Böylece kafamıza her estiğinde o gün içerisinde neler gerçekleştiğini detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Bu pencerede, açlıktan ölen asker miktarının kırmızı şerit ile gösterilmesi faydalı olacaktır. Çoğunlukla farkında olmadan bu pencereyi kapatıyor ve çok daha sonra askerlerin açlıktan öldüğünü anlıyoruz. Fakat bir daha pencereye ulaşamadığımız için, açlıktan kaç tane asker kaybettiğimizi hiçbir zaman öğrenemiyoruz. Eğer kırmızı şerit kullanılırsa ölüm haberleri oyuncunun dikkatini çekecek ve farkında olmadan bilgilendirme penceresini kapatmayacaktır.

5) Benim tekrarımda tekrar vardır

"Günlük Görevler" bir oyun dünyası boyunca yüzlerce kez kendini tekrar etmektedir. Oyuncuların bir kısmının bu yolla gümüş elde ettiklerini biliyorum ancak bir gerçek var ki bu çok sıkıcı bir süreç ve insanın oyundan soğumasına neden oluyor. Görevleri, herhangi bir şeyi öğrenmek için değil sadece gümüşü almak için yapıyoruz. Ya görev skalasının zenginleştirilmesi gerek ya da günlük görevler belli bir süre sonra yok olmalı.

6) İşkenceye hazır mısın?

Her yeni oyun dünyasına kayıt olmaya çalıştığımızda, dakikalarımızı çalan yersiz bir eğitim ekranı ile karşılaşıyoruz. Bu ekranı aramızda onlarca kez yapanlar vardır. Yeni oyuncuların bu eğitimi yapmalarını anlıyorum ancak bilmem kaçıncı oyun dünyasına kayıt olan deneyimli bir oyuncu neden bu işkenceye maruz kalıyor? Sırf bu eğitim ekranı yüzünden yeni bir oyun dünyasına başlamaktan vazgeçenler olduğuna eminim. Haliyle eğitim ekranının istenildiğinde pas geçilebilir hale getirilmesi gerekmekte.

• 3-4-5-6 numaralı fikirlerine katılmakla beraber ilk 2 fikrine katılmadığımı belirtmek isterim. Hatalardan kaynaklı oluşabilecek zararların önlendiği takdirde elde edilen deneyimin ve harcanan eforun değeri azalacaktır. Kimi zaman benim de yapmış olduğum bir şeydir krallıktan bir arkadaşımın askerini kesmek (kasıtlı olarak) bunun önlenmesi oyuncunun özgürlüğünü kısıtlamaktır bir anlamda.