ırklar ve hayvanlar

• Bildiginiz üzere romalı cermen ve galyalı olmak uzere 3 ırkımız vaar bunlarda yalak tuzakçı içki ambarı gibi farklı ozellikler olsada yetersiz oldugu kanaatindeyim
    Yeni ırklar farklı özellıkler eklenmelıkı oyun kalıtesı arttsın
    Hayvan olayına gelince kurt fare fil aslan vs az bunların yanı sıra kafesle yakalanan hayvanları ıstedıgımız koye savunma kullanabılmelıyız
    örnek olarak eklenebılcek hayvanlar savunma ıcın eşşekarısı-şahın-kartal-dogan-tilki-koç tarlalaarı surmeye öküz :D

• Yani eklenmesini istediğiniz halklara dair öneriniz var mı? Yani hangi kökenden olmasını tercih edersiniz?

--

Odin

Community Manager
    Travian Kingdoms TR

• Yani eklenmesini istediğiniz halklara dair öneriniz var mı? Yani hangi kökenden olmasını tercih edersiniz?

merhaba iyi oyunlar odin bey yeni ırklar hali hazırda legends sürümde deneniyor 2 serverde oynanıyor olması lazım yanlış bilmiyorsam tr serverlerinde HUNLAR ve MISIRLILAR olmak üzere..
    Bunlar yeni veya özel bir serverde 3x serverind elabilir kingdomstada denenebilir.
    Haricinde yıllardır kingdoms sürümü yokken bile sürekli forumlarda türk oyuncularının ısrarla yeni halk olarak OSMANLILAR--SELÇUKLULAR vs halklar istediklerini ve bunun için bir çok oyuncunun askeri olsun binalar olsun çalışmalarını sunmuş ama bir ilerleme kaydedilememiştir. Bunların yerine hunlar biraz daha bu türk oyuncularının istediği halklara yakın olarak çıktı fakat bi osmanlı yada selcuklu halkı görmek düşünüyorumki türk oyuncuları mutlu edecektir

------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Dönem oyunu olduğu için dediğin şeyler imkansiz.Roma Galya Cermen Mısır Hun ırklari birbirine yakın dönemlerde varlıklarını sürdürmüşlerdir.Ayrıca Hun ırkı zaten Türklerin atasıdır.Osmanlı ve Selçuklu dan daha saf Türklerdir hatta.Bence mutlu olmalısın zaten Hun ırkı eklendiği için.

• Hun ve Mısır halklarının Travian Kingdoms'a da gelmesi ile ilgili bazı geri bildirimler alıyoruz ve bunları daha önce de oyun yönetimi ile paylaştık. Bu konu vasıtasıyla yeniden paylaşacağız.

--

Odin

Community Manager
    Travian Kingdoms TR

• nasaılkı natarlaar varsa oyuna aykırı kötü iyi cins ırklarda olmalı beyaz sıyah kılanlar vs
    cermen -romalı-galyalı-mısır-hun
    bunlara rakıp
    farslı-atlantıslı--lidyalı-atsızlar-taşoklarr

sadece örnek verdim bizim amaacımız ne kadar farklılık olursa oyun kalıtesı o kadaar artar ayrıca her ırk ıcın nasıl sılah ssatın alıyor yada maceradan kazanıyorrsak farklılıklar olmalı açık arttırmaya gırıyorsun saatınnı bekleyıp silah alcaksın fakat ırkı farklı :D çözüm beklemek

aklıma geldıkçe duzgun yazacagım bırazda vaktım yok

ben kıngstomda yenı ırk görmedım gözümden kaçmışta olamaz
    ornek turrklerı memnun etceksenız
    askerler şöyle olabılır
    yenıçerı
    atlı
    okçu
    casus(şahin-kartala-dogaan)
    reis(9tug)

• vahalardan yakalanan haayvanlar akrep -arı-kartal-mıdıllı vs ayrrıcca bunlar ssaavunmma harııcı göözcülükte yaapabılleen haayavanalaar olmaalı
    ornek karrtal yaakaalıyoorrssun geleln dduşmaanı gogruyorsunn casuu ozzellıgı

• vahalardan yakalanan haayvanlar akrep -arı-kartal-mıdıllı vs ayrrıcca bunlar ssaavunmma harııcı göözcülükte yaapabılleen haayavanalaar olmaalı
    ornek karrtal yaakaalıyoorrssun geleln dduşmaanı gogruyorsunn casuu ozzellıgı

bu dediğin pek mantıklı değil zaten casus askerleri var diyeceksin ki o zaman savunmada yapmasınlar savunma askerleri de var :) casus , savunma kadar çok basılan bi asker değil

------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• şimdi gençler, coğrafi olarak bakalım ;
    Merkez Avrupa'dan Roma,Galya,Cermen var,
    Doğu ırklarından Hun'u getirdiler nispeten ( Çin'de olabilirdi )
    Mezopotomya ve Kuzey Afrika'dan Mısır geldi ki (Persliler'de iyi olabilirdi)
    Amerika kıtasında yaşamış olan halklardan getirmeliler bence (Aztek, Maya gibi )

Tabi ilk TK'ya gelsinde bunlar, diğerleri de gelir zamanla

• Yeni ırktan ziyade var olan ırklara yeni bonuslar/özellikler getirilmesi kanaatindeyim. Misal galyalılar savunmacı/dost canlısı bir ırk değil mi? Tuzakçı sadece erken oyunda etkili. Oyunun ortalarında 10 tane filan kurmadıysan bir etkisi yok.
    Galya için 2.bonus olarak; iç sur ve dış sur getirilebilir. Mesela dış sur seviye 20 iken iç sur seviye 10a kadar basılsın. Cidden savunmacı bir ırk olduğunun tadını alalım.

Roma için 2.bonus olarak; yalağın yanı sıra barbar olarak gördükleri galya ve cermen halklarına karşı üstünlüğünü belirten, o köydeki askerlerin savaş şevkini arttırmayı (saldırı ve savunma bonusu) sağlayan bir bina sunulabilir. Tabi maliyeti de yüksek olacaktır böylesine etkili binanın. Böylece hem romanın mimari yönünü hem de askeri bakımdan teknoloji üstünlüğü oyuna yansıtılabilir.

Cermen için 2.bonus olarak; bu adamların içki fabrikası var. Ama gözü dönmüş yağmacı özelliklerini de arttıran bir bina eklenebilir. Yanında dezavantaj olarak nispeten fazla zaiyat verecek şekilde yağma bonusunu arttıran bu bina cermen oyuncularına ayrı bir zevk yaşatabilir.

Bu yazdığım özelliklerin realitesi, aşırı ya da iyi ama yetersiz denilen noktaları tartışılır elbet. Yeni ırktansa var olan ırklara yeni bonuslar getirmek oyuna ayrı bir tat ve tazelik getirecektir diye düşünüyorum. Özellikle zart zurt değişen krallık sistemi birçok oyuncuyu oyundan soğuturken...

• Irklar konusunda ses cıkmadıgına gore ugraşmak ıstemıyorlar
    yenı ırklarda yaya okcu atlı gıbı bızım dıımızde sınıflandırılabılırdı neyse konuyu hortlatmmış oldum bı nevı

• BEN DESTEKLİYORUM ARKADAŞLAR . KİNGDOMS ' U ÇOK SEVERİM . LEGENDS , KİNGDOMS SÜRÜMÜNE ORANLA . ÇOK VASAT KALIYOR BENCE . KESİNLİKLE KİNGDOMS OYUNUNU HERKESE ÖNERİRİM . İLERİDE GELMELİ HUNLAR VE MISIRLILAR . SAYGIDEĞER ODİN KARDEŞİMİZE SEVGİLER SUNARIM . IRKLAR GELMELİ BENCE . HUNLAR VE MISIRLILAR . LEGENDS TA DENENİYOR SANIRIM . LEGENDS KİNGDOMS ' UN YANINDA VASAT ALTI KALIYOR BENCE . HATTA 10 ÜZERİNDEN - DE KALIYOR . SAYGILAR TRAVİAN TEAM . SEVİYORUM SİZİ .

• Yabancı forumda konuşuldu bu.Yönetim iki oyunun farklı markalar olduğunu söylediler.Legends'e bu ırklar geldi diye Kingdoms'a gelmek zorunda olmadığını söylediler.Böyle bir planları bulunmamaktaymış yani.Normali de o zaten.3. yılını dahaden doldurmadı Kingdoms.Yeni ırklar için erken.

• Bu oyunun senelerce ayakta kalabilmesini ben bir sebebe bağlıyorum. Travian 2004'den beri sürekli gelişme içinde . Birsürü yenilikler ve özellikler geliyor fakat gelen yenilikler ve özellikler farkettiyseniz oyunun alt yapısını bozmuyor. Diğer oyunlara bakarsanız onlarda gelişiyor fakat oyuncunun alıştığı alt yapı veyahut oynanış tarzı öylesine değişiyor ki artık o oyuncu kitlesi o oyuna baktığı zaman eski zevki ve hissiyatı alamıyor. Travian, yıllardır oyunun oynanış tarzını sabit tutuyor. (Ufak tefek değişiklikler elbette oldu.) Oyunun hala büyük bir kitle tarafından tam 14 senedir hala ayakta kalmasını ben bu sebebe bağlıyorum. Kingdoms sunucuları daha yeni sayılır, bu tarz şeyler erken.

• bence yeni ırk fikri tamamen saçmalık. Bir gözlemci oyuncu olarak, oyunların gelişimi konusunda söyleyebileceğim tek şey, değişimin o kadar da iyi birşey olmadığıdır. Piyasadaki tüm oyunlara genel olarak bakacak olursak, üretici firmadan satın alındıktan sonra gelen yeniliklerle oyuncu kitlesinin yarısı oyunu bırakıyor. Örneğin Metin2 oyununda kuşak,simya, 5.karakter özelliği, Knight Online oyununda hilelerin legal olarak marketten satın alınması, Wolfteam, Zula vb. FPS oyunlarının yeni kullanıcı ödüllerini artırması ve saçma sapan modlar eklemesi...
    Örnekler artırılabilir ama oyun başladığı gibi devam ettiği sürece güzel. Oyuncu, oyunu öğrenmek için yıllarını harcıyor ve bir güncellemeyle oyuna yabancılaşıyor.

Bahsettiğiniz gibi yeni ırklar geldiği zaman herkes o ırka özel bonus geliştirmesini, hangi seviyede ne kadar ek özellik sağladığını, en güçlü yanı en zayıf yanı nelerdir bunları tek tek öğrenmek zorunda. Geliştirdiği bütün stratejisini değiştirmek zorunda.

Bu tür değişimlerdense küçük ek paketler oyunu canlandırmaya yetecektir diye düşünüyorum. Bu küçük ek paketlere örnek verecek olursak düzenli ordu sistemi getirilebilir, Örneğin kral elçilikten bir çağrı başlatır, bütün valiler onaylı bir şekilde askerlerini derebeylerinin komutasına gönderir ve bu "SEFERBERLİK" süresi boyunca askerler derebeylerinin yani doğrudan kralın komutasında olur. Böylece 10 ayrı köyden askerlerini tek tek göndermeye uğraşıp varış dönüş zamanlarını hesaplamak zorunda kalmazsınız.

Ya da

Kralların yetkileri biraz daha geliştirilebilir, örneğin savaş, barış ve ateşkes ilanları. Şuanki sistemde kral hangi kararı verirse versin bir oyuncu (sonuçlarını göze alarak) istediği kişiye saldırabiliyor. Bir krala bağlanmanın pek de bir esprisi kalmıyor bana göre. Diplomasiyi bir tık daha ön plana çıkarıp, barış anlaşmasına saldırı yapan oyuncuya ağır cezalar verilebilir. Örneğin saldırı çıkar çıkmaz krallıktan uzaklaştırılır ve o oyun turu boyunca "vatana ihanet" suçundan başka krallığa katılamaz, tabi bu suçtan krallıklarından atılmış birçok oyuncu birleşerek bir "Kırmızı Krallık" kurabileceklerdir. Ateşkeş antlaşmalarında, teklifi gönderen taraf aynı zamanda vergisini de yanında gönderir, bu vergi bir süre boyunca hammadde veya tahıl, asker ve hatta hazina puanı dahi olabilir. Böylece savaşa girmeden önce herkes iyi bir strateji belirleyeceklerdir. Bu şekilde ittifak kurmanın da önemi artacaktır diye düşünüyorum.

Bunlar gibi birçok ek paket önermesi yapabilrim lakin benim fikrimce yeni ırk kesinlikle bu oyuna dahil olmamalı....

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar...