İttifak Saldırısı

 • Arkadaşlar bu oyuna bir an önce ittifak saldırı sistemi gelmeli bence, siz ne dersiniz. Şu anki sistemde herkes ayrı ayrı saldırıyor, ilk gidenin veya ilk 2 gidenin ordusu telef oluyor. Arkadan gelenlerin ordusuna bir şey olmuyor vs. Ama ittifak saldırısı olursa saldırı orduları beraber değerlendirilir ve asker kaybı herkese dağıtılmış olur. Saldırılara önden gidenler ordusunun tamamını kaybetmek zorunda kalmaz. Madem birlik oyunu, savunma da birlik olunabildiği gibi saldırıda da birlik olunabilmeli.

 • Bu durumda üretilen askerlerin birlik içinde herhangi bir hesaptan yönetilebilir hale gelmesi gerektiğini söylüyorsunuz, doğru mu?

  --


  Odin


  Community Manager
  Travian Kingdoms TR

 • Bu durumda üretilen askerlerin birlik içinde herhangi bir hesaptan yönetilebilir hale gelmesi gerektiğini söylüyorsunuz, doğru mu?

  Hayır, benim düşüncem daha farklı. Şu şekilde;


  Saldırı menüsündeki destek, saldırı, yağma, gözcülük ve kuşatma butonlarının yanına KRALLIK SALDIRISI butonu eklenecek. Farklı bir isimde olabilir. Krallığa veya Birleştirilmiş krallığa bağlı herhangi bir oyuncu saldırı menüsüne girdiğinde (askeri üsten veya haritadan herhangi bir köye tıklayarak) saldırı askerlerini seçecek ve üstteki butonlardan KRALLIK SALDIRISI butonunu seçecek saldırıyı başlat diyecek. Bu noktada saldırı başlamayacak, başlatılmak üzere askeri üste belli bir bölümde gösterilmek üzere beklemeye alınacak. Krallıktaki herkese krallık saldırısı başlatıldı bildirimi gidecek. Krallık veya birleştirilmiş krallık üyeleri bu bildirime tıklayarak veya askeri üsse girerek saldırıa katılacak askerini seçecek, üstteki saldırı, destek vs. buton alanından yine krallık saldırı butonunu seçecek ve askerlerini saldırıya dahil edecek. Saldırıya dahil edilen tüm askerler saldırı bitene kadar veya saldırıdan vazgeçilirse saldırıyı kuran kişi tarafından saldırı iptal edilene kadar bloke edilecek. Tabi kişiler kendi isteğiylede saldırı başlatılmamışsa geri çıkabilir. Herkes askerlerini saldırıya ekledikten sonra saldırıyı kuran kişi saldırıyı başlatma komutuna bastığında saldırı başlayacak. Saldırıya katılan herkesin hedefe varış süersi kendi köyününü özelliklerine göre hesaplanacak ve kimin seyahat süresi daha uzunsa krallık saldırı süresi o olacak.


  Ayrıca daha önce önerdiğim saldırı hız ayarı özelliği yine krallık saldırısındada olması uygundur. Ancak bu krallık saldırısında bu özellik sadece saldırıyı kuran kişide görünecek. Saldırıyı kuran kişinin seçeceği hız oranı herkese etkiyecek.

 • İnsanlar günlerini saatlerini operasyon hazırlamak için harcıyorlar.10 ile 50 kişi arası operasyonlar hazırlayıp süre hesabı,taktiksel hesaplar,koordinat hesapları yapıyorlar.Operasyona katılan insanlarda fedakarlık gösterip bazen uykularından bazen işlerinden fedakarlık yapıyorlar.Ama senin fikrine göre oyun için bir şeylerden fedakarlık etmeyen oyuncu ile fedakarlık eden oyuncu arasındaki fark kalksın.Hak eden ile hak etmeyen eşit şartlarda oynasın diyorsun.


  Senin dediğin gibi bir sistem gelirse öncelikle savunan tarafın hiçbir şansı kalmaz.Köye tek seferde giren 10 oyuncunun ordusu tutabilecek defans oluşmaz.Bu durumda saldıran taraf her seferinde avantajlı olur savunan tarafın kazanma gibi bir imkanı kalmaz.Defans yapan taraf iyi bir taktikle gelen orduları sırayla kesebilir.Ama toplanan ordular köy,şehir,wow her şeyi dümdüz ederler.Saldıran ve savunan arasındaki eşitlik ortadan kalkar.


  Saldırı hızı ayarı da gene oyundaki emek verenle vermeyeni arasındaki farkı kaldıran bir düşünce.İnsanlar uykularından ödün verip gece 4-5 gibi saldırı atıp bunun sonucunda başarı elde ederlerken senin düşüncene göre herkes uygun zamanında istediği yere süreyi uzatarak veya kısaltarak varabilir.Saldıran kişilerin hata oranı azalır,savunan tarafın deflerinin hepsinin yetişmesi sağlanır.Böyle bir durumda da kimse hata yapmamış,herkes mükemmel oynamış sayılır.Ama aslında kimse fazla uğraş etmeden bunları gerçekleştirmiş olur.


  Oyunun saldırı ve savunma mekanizması iyi bir durumda.Bu mekanizmalar belki de oyunun en iyi özelliklerinden biri.Uğraşanla uğraşmayanı,emek verenle vermeyen,bilenle bilmeyeni ayıran bir sistem.Saldıran ve savunanda eşit durumda bu sistemde.Bahsettiğin olaylar başka oyunlarda mevcut.Her oyunun kendi lezzeti önemlidir.

 • lovegood a katılıyorum. kardeşim senin konularına denk geldim. tamamen oyunu basitleştirmek derdinde olduğunu görüyorum. hayır. zor geliyorsa farm ville oyna!