Yeni Oyuncular İçin Roma Rehberi [TÜRKÇE]


 • Bu rehber zamanı sınırlı olan yada üşengeçlik yapan Romalılar içindir. Bu rehber ile Potansitel kayıplarınız, minimal düzeyde olacağından yeni başlayan oyuncular için idealdir.
  Vali olarak oynayarak rehberden daha iyi yararlanabilirsiniz.


  Oyun dünyasına 10-20 gün geç gelmek gerçekten en iyisi, çünkü bu sizi ortadan uzaklaştırıyor.
  Geç kalsanızda yinede başarılı olabilirsiniz. Bundan daha erken başlasanızda bir sorun olmayacaktır.


  Roma aynı zamanda, hammadde alanları ve şehir yapısı inşaa edebilmekte benzersizdir. Bu genişleme, Cermenler veya Galyalılardan çok daha hızlıdır.
  Aynı zamanda Haydut Kamplarında kullanılmak üzere en ideal başlangıç birliğine sahiptir.


  Diğer bir seçenek ise, "Eğer" saldırıya uğrarsanız Galyalıların sığınak kapasiteleri daha yüksek olduğu için daha az sığınağa ihtiyaç duymaları.


  Galyalıların ayrıca Druid askerleri var bu yüzden hızlı bir savunma birimi istiyorsanız "daha iyi" olabilirler.
  Bu klavuzun amacına yardımcı olacak 2. seçenek olarak, Galyalılar tercih edilebilir.


  Cermenler bu klavuzu kullanmamalıdır. Cermenler için bu yarış, tamamen yağmalamaktır. Bu klavuzun tamamı yağmalamak için değildir.
  .:ANA HEDEFLER:.


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1- Oyunun erken safhasında hayatta kalmak.
  2- Önemli miktarda Hammadde & Çalıntı Mal için Haydut Kamplarını hızlıca temizlemek.
  3- Bir Dünya Harikasına zarar verebilecek ve/veya önemli sayıda savunma sağlayacak bir ordu hazırlamak.  .:1-3 GÜN ARASI HEDEFLER:.


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Elçiliği Seviye 1 (Bir vaha almayı unutmayın !), Tahıl Ambarı ve Hamdde Deposunu Seviye 3 yapın ve 25 Asker eğitmeye başlayın. (25 Askeri, görev sayesinde hemen hemen bedavadan almış oluyorsunuz.)
  Tüm Haydut Kamplarını mümkün olduğunca en hızlı şekilde yağmalayın. Tahıl Ambarı ve Hammadde Deposunu erkenden kurmak için ana sebep. Tüm Kahraman Puanlarını "Savaş Gücüne" harcamalısınız.


  Kahramanınızı askerlerinizden ayrı tutun. Haydutları Kampların önce, kahramanınızla temizleyin ve boş kalan Haydut Kamplarındaki Hammaddeleri & Hazineleri almak için askerlerinizi kullanın.
  Bunları yaparken o arada Hammadde Alanlarını geliştirin.


  Tüm hammadde alanlarını Seviye 5'e getirmeyi hedefleyin. Bundan sonra daha yükseklere çıkmayın. (Yeni başlayan korumasının nüfüs durumundan dolayı.)
  Merkez Binası : Seviye 5
  Kışla: Seviye 5
  Hammadde Deposu : Seviye 7
  Tahıl Ambarı: Seviye 6


  Bu aşamada, 200 Nüfusta yeni başlayan korumasını kaybedeceğinizi aklınızda bulundurarak, 150 Nüfusa yakın seyredeceksiniz.
  Köşkü Seviye 5 yapmaya, 3 Yerleşimciyi eğitmeye ve Akademiyi 10. Seviye'ye yükseltmeye başlayın. Hemen ardından Belediye Binasını kurun ve Küçük Festival düzenleyin .
  .:DİPLOMASİ:.


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bu rehberin önemli parçalarından bir tanesi oyuncuyla konuşmayı ve krallığın sizin için iyi olduğuna karar vermesidir. Bir krallık bakıyoruz ve başladığımız 1. Günden itibaren tüm sunucu boyunca içinde kalacağız.
  Karar vermenin en kolay yolu, size en yakın oyunculara bakmaktır.

  Herhangi bir 15 Tarlalı Köye sahipler mi ?

  Yüksek nüfusa sahip olan hiç kimse var mı ?

  En iyi ilk 10'da iyi birisi var mı ve Yakınlardaki krallıklardan biri mi ?
  Eğer çevrede 15 Tarlalı Köyü olan yoksa kim 9 Tarlalı köye sahip ?


  Bu sorular katılmanız gereken krallık için, en doğru cevaba sizi yönlendirmelidir. Yakınlarında birisinin 15 Tarlalı Köyü varsa onun krallığına katılmak en iyi seçimdir.


  Katılmak istediğiniz krallık hakkında biraz fikir sahibi olmalısınız, eğer değilseniz ilk 10'a bakın ve size en yakın hangi krallık var ona bakın.
  Hangi krallığa katılmak istediğinizi seçtikten sonra, kurallarına(profiline v.s) bakın. Katılmak istediğinizde genelde kimlerle iletişim kuracağınızı yazarlar.

  Profillerine yazdıkları görevli bir kişi yoksa direk Kral ile iletişim kurun. Mesaj göndermeden önce 125-150 nüfus arasına ulaşmadıkça mesaj göndermenizi tavsiye etmem.

  (Kral ile iletişim kuramazsanız, size yakın olan, krallıktan birisine veya yüksek nüfuslu/yüksek tarlalı oyunculara mesaj atmayın.)
  Quote

  İşte genellik kullandığım mesaj:


  Bigheaded 28.01. | 09:43
  Merhaba, (Krallık İsmi) krallığınıza katılmakla ilgileniyorum, birkaç yıldır oynuyorum. Adamlarınızın bir kaçının, yakınlarımda yerleştiğini gördüm ve diğer krallıkları biraz saçmalık(gereksiz,kötü v.s) olduğunu farkettim.


  ????? 28.01. | 16:04
  Merhaba, davet gönderildi.


  Mesajınızı basit tutun, krallık adını mesaj içeriğinize koymanızı tavsiye ederim.
  Umarım, gerçekten bu diplomasi ihtiyacınız olandır. Tam bir günden sonra cevap alamazsanız, başka krallıklara bakın.

  (Krallığa katılmanızın ana sebebini ilerleyen zamanlarda, sizi yağmalayan kişiden korunmak için v.s bir takım şeyler söylemeyin !)
  .:2. KÖY (3-4. GÜN):.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  İdeal krallığınız daveti gönderdi ve kabul ettiniz. Krallığın sınırları içersine yerleşmeniz gerekebilir. Çalıntı Malları eşkiya başına satmaktan yana, krallığınıza çalıntı mal sattığınız zaman alacağınız bonuslar sebebiyle, krallığa satmak iyi bir fikirdir. Diğer yapmanız gereken ise potansiyeli olan bir yer aramanızdır. Tek seçeneğiniz 4/4/4/6 - 3/4/4/7 yada 3/3/3/9 olmalı. Bonus ise minimum % 25/25 yada % 50 olmalıdır. Ayrıca ilk köyünüzün üretiminin öneminide düşünmelisiniz, Sadece 6 Tarla alanıyla bile +20K Tahıl üretimine ulaşabilirsiniz. Yağma ile çok uğraşmayacağız (Haydut Kampları hariç), bu yüzden hammadde üretimi çok önemli.


  İlk köyünüzde mutlaka Pazar Yeri en az Seviye 10 olmalıdır. İkinci köyünüze sürekli hammadde temin etmeniz, hızlı inşaa etmeniz açısından önemlidir. Sürekli olarak ikinci köyünüzü beslemelisiniz. İkinci köyünüzde, sadece hammadde alanlarına ağırlık vermelisiniz.


  Yağmalanıyor musunuz ?
  Genel olarak yağmacının, 0 Hammadde aldıklarından emin olun. Her yağmada 30 asker kaybeden, birkaç oyuncu gördüm ama tek bir hammaddeden 500'er aldıkları için yağmaya devam ettiler.
  Sadece, yükselttiğiniz 4-5 Sığınaktan emin olduklarından sonra ve bir kaç baskından sonra hammadde alamıyorlarsa, oyuncuya mesaj yazıp, durmalarını, kibar olmalarını, oyunu oynamalarını ve sizi yağmalamalarına izin verdiğinizi söyleyebilirsiniz. Asker eğitmeye ve kahramanınızı canlandırmaya devam edin, 10. kez saldırıya geçtiklerinden sonra, sürekli olarak askerlerini yitirdikleri için vazgeçecekler. Krallığınızdan erken oyunda yardım istemek, hammadde israfıdır o yüzden 4-5 Sığınak inşaa etmelisiniz.  .:3. KÖY (AŞAĞI YUKARI 11. GÜN):.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bu aşamada en az 20 gözcünün yanı sıra küçük bir (yaklaşık 1000) Lejyoner birliğini eğitmeye başlamalısınız. 100 ise kesinlikle gerekli.
  Eğer keşif yaparsanız, en azından kayıpları önleyecek demektir. Sur yükseltmeleri ise önemlidir. Sur ise minimum 12 Seviye olmalıdır.
  İlk köyde inşaa ettiğiniz Belediye Binasını hatırlıyor musunuz ? Şimdiye kadar 300 KP üretmiştir. Pazar Yeri, iyi miktarda KP ürettiği için Seviyesi 20 olmalıdır.
  Kahramanınız artık daha fazla hasar almaya başlayacak, o yüzden artık Haydut Kamplarını temizlemek için Lejyonerlerinizle birlikte gönderin.
  .:4. KÖY/ŞEHİR (AŞAĞI YUKARI 18. GÜN):.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bu aşamada 2 opsiyonel seçeneğiniz var. Bir köyü Şehire çevirebilirsiniz. Bu günlük KP üretiminizden daha fazla değilse, günde 500 KP sağlar. Köy kurmak ise bu sadece 200 KP veriyor ki buna değmez.

  Tek şey ise saldırıya uğramanız olacaktır. Aksi halde devam edin. İlk köyünüzde tahıl üretimini 0 olana kadar 7/24 Lejyoner eğitirsiniz. Kişisel olarak ilk köyümü Şehir olarak yükseltirim.

  .:5 KÖY & ÜSTÜ:.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bu başkentinizni son derece önemli hale geldiği zamandır. 7/24 Yükseltme yapacabileceğiniz hammadde alanları isteyeceksiniz. Ayrıca kart oyunundan aldığınız "Hemen İnşaa" öğeleri ? Hammadde alanlarını Seviye 13 yapmaya başlayıncaya kadar bekleyin. Neyse ki, diğer köylerinizde hammadde alanları maksimuma getirilmeli bu yüzden başkentiniz diğer köylere hammadde sağlayabilir.
  Hedeflere Ulaşmak
  Başarımları hatırlıyor musunuz ? Hayatta kalmayı başarabildik. (Umarım.) Artık Saldırı mı yoksa savunmamı yapacağız karar vermemiz gerekiyor.
  Eğer dördüncü köyünüze yoğunlaşacaksanız, başkentiniz yada başkentinize yakın bir köyünüzde 15 Seviyesinde bir Akademiye ve 10 Seviyesinde bir İmalathane inşaa edin.


  Yani hedefimiz en az 30-40K yaya askeri ve minimum 2K süvari eğitmelisiniz.
  30K Emperyan ile hiç durmayan bir üretim 20 Seviye Kışla ile 94 Gün sürecek ve buda size hiç bir şey kaybettirmeyecek.
  2K Mancınık ise bu karşılaştırmaya göre sadece 30 Gün sürer.

  BAŞKENTİ HAMMER ŞEHİR OLARAK KULLANMANIN AVANTAJLARI

  Ele geçirilemez. (Bu bazen yapılan bir şeydir. Belirli bir strateji için genellikle hedef gösterilmez, ancak 15 Tarlalı agresif oyuncular %99 hedeftir.)
  Hammaddeyi Başkentten Hammer Şehre taşımaya gerek yoktur.
  (Hammer Şehir: Saldırı ordusu üreten köy.)


  BAŞKANTE YAKIN BİR ŞEHRİ HAMMER ŞEHİR OLARAK KULLANMANIN AVANTAJLARI


  Ek olarak daha fazla Hammadde Deposu ve Tahıl Ambarı için daha fazla alan sağlar.
  Büyük Kışla kurma fırsatı. (Bu küçük bir şey, genel olarak muhtemelen çok az kullanırsınız. 20 Seviye Kışla/İmalathane/Ahır yapmak daha istikrarlı olacaktır.)


  Genellikle bir fark yoktur. Eğer hızlı sunucudaysanız, başkentiniz yanında bir şehire kurmanızı tavsiye ederim. Daha fazla Hammadde Deposu/Tahıl Ambarı kurabilirsiniz.  Eğer savunma yapacaksanız, savunma birliği için, stratejik yerler için organizatörünüzle konuşmanızı tavsiye ederim.
  İdeal olarak, Demirci yükseltmeleri için mümkün olduğunca az şehirde/köyde 7/24 asker üretin. Savunma şehirlerinizi askerinizle desteklediğinizde 7/24 üretiminizi başka şehre geçirin.
  Ayrıca Dünya Harikasına yakın bir yere taşınmalısınız. Dünya Harikası başladığı zaman 40-70K Lejyoner/Pretoryanları çıkartabilmelisiniz.

  "Not: Haydut Kampları ne kadar ürettiğinize göre hammadde çıkartırlar. Bu hafta, saçma sapan bir nüfusa sahip olmama rağmen. 14 Hafta saldıracağım kadar yüksek bir puan aldım.(2 Haydut Kampı / Gün)"


  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  KONUNUN ORİJİNALİ: TIKLA
  Arkadaşlar elimden geldiğince çevirdim. Mutlaka eksik/yanlış çevirdiğim vardır fakat yinede rehberin yönlendirmesi anlaşılacak ve uygulanabilecek şekilde. Beğenir ve yorum yaparsanız, konu daha üste çıkar daha fazla insan faydalanır. Yada canınız sağolsun.