15cropper – Geri Bildirimleriniz Bekleniyor!

• degişiklik yapmak istemeniz güzel birşey

ama beklenen bu degil

bu bi yarış asker bakmakta yarış savaşmakta tarlalı köy almakta

o nedenle bu degişim bana cazipp gelmedi sonuçta 15 alan adam oynuyorki alıyor::))

siz bırakın böyle kalsın...

• oyuna tesvik etmenız gerekır ıken oyundan sogutma etkısımı yassatmak ıstıyorsunuz .Mevcut kosulları ıyılestırmenız gereklı alacagım koyu yıkıp gelıstırmek helekı reıs ıcın cabalamak mantıksız

Sızın soyle yapmanız lazım o zaman sahıs reısle saldırdıgında kp puanı bellı sevıye altına dustugunde o koydekı tum askerlerı komutası altına alacak reis ayrıca 15 lı sayısı fazla olacak ve reıslenen herkoy ıcın kı tek sahısa 2 tane 15 li izin vermeyecek oyun ayrıca koy reıslendıgınde asgele bır ıtem sembolık hesaba hedıye edılecek

• Yenilikleri severim, TR sunucularında oyuncu sayısı azalıyor(toplam TR oyuncu sayısı azalıyor veya yabancı sunuculara geçiş yapıyorlar), bu npc'ler oyunu daha zevkli hale getireceğine inanıyorum.

Ayrıca bu npc'ler ile güçlü oyuncular daha çok ilgilenecek, böylece zayıf oyuncular bundan avantaj sağlayabilir, güçlenebilir.

Bu yenilikler, oyuna büyük bir grup olarak başlayanların canını sıkıyor çünkü işlerini zorlaştırıyor ve ben de bundan zevk alıyorum. Çok büyük gruplar oyunun zevkini öldürüyor.

• evet çok mantıklı olur ayda yılda bir giren kişiler 15li alamaz ve oyunun kaderini etkileyemez ama taktik açısından güçsüz kalan krallıklara şans verir güçlü olanlar 15li alır olmayanlar almaz ve rakibinin saldırı almasını bekler bunlar da oyunun kaderini değiştirmeye yardımcı olur her şekilde heycan gelmiş olur ama ww savaşları elbet azalacaktır bu tarz şeylerin önüne geçmek için ya oyunun süresi uzatılmalıdır ya da ham alanlarının verimi arttırılmalıdır üretim ve imalat süreleri biraz daha kısaltılmalı ve oyunculara çok yönlü savaş seçeneği sunulmalıdır

• OYUNDA YENİ SAYILIRIM GEÇMİŞ YILLARDA BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE BİLDİĞİM İÇİN TEKRAR Bİ OYNAMAK İSTEDİM ESKİSİ GİBİ AKTİFLİK YOK OYUNCULARIN ÇOĞU ÇİFTÇİLİK YAPIYOR FORUMLARDA OYUNCULAR NASIL HİLE YAPIP HIZLI İLERLEDİKLERİNİ ANLATIYORLAR TAKİP ETTİNİZ Mİ BİLMİYORUM AKTİF OYUNCU 500 SE EMİN OLUN 200 KİŞİ VARDIR SADECE OYUNDA TERKEDİLMİŞ KÖYLERİN ÇOĞU OYUN BIRAKANLAR DEĞİL O KÖYLE İŞİNİ BİTİRMİŞ OLAN HİLECİLER GELİŞİM SÜRESİ ZATEN ÇOK UZUN SIKMAYA BAŞLADI ŞUNU YAPAYIM DEDİĞİN İŞLEM 2 HAFTANI ALIYOR BİDE BOTLARLA UĞRAŞIYOR OLSAYDIM BIRAKMIŞTIM ŞİMDİYE KADAR.ESKİDEN OYUNUN MANTIĞI ÇOK DAHA SADE VE ANLAŞILIRDI ŞİMDİ KARMAŞIK BİR HAL ALMIŞ ÇÖZMEK 1 AYINI ALIYOR ZATEN İNSANIN İYİCE KARMAŞIKLAŞTIRIRSANIZ BİLENLER ADAPTE OLUR BELKİ AMA YENİLER GELİŞEMEZ SIKILIP BIRAKIR ALTERNATİF ÇOK FAZLA EN BÜYÜK ÖRNEKLERE GÖZ ATIN FACEBOOK OLDUKÇA SADEYKEN GELİŞTİRMEK ADINA BİR SÜRÜ DEĞİŞİKLİK YAPIP LİDERLİĞİ DAHA SADE OLAN İNSTAGRAMA BIRAKTI VE OYUNUN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ MOBİL UYGULAMASI MOBİL UYGULAMASI BERBAT DURUMDA BİLGİSAYARLARIN YERİNİ MOBİL CİHAZLARIN ALDIĞI BİR DÖNEMDE ÇOK BÜYÜK EKSİKLİK KİMSE CEBİNDE BİLGİSAYAR GEZDİRMİYOR AMA TELEFON HERKESİN CEBİNDE EVİNDE BİLGİSAYAR OLMAYAN İNSAN SAYISI BİLE GİDEREK ARTIYOR ARTIK OYUNU TELEFONDAN OYNAYIP FİLMİ İNTERNETLİ TVLERDEN İZLİYORLAR MOBİL VE PC MODU ÇOK FARKLI MOBİLDEN OYNAMAK İÇİN HESAP AÇTIM AMA AŞIRI EKSİK VE YAVAŞ OLDUĞU İÇİN HİÇ KULLANMIYORUM BİLGİSAYAR BAŞINDA UZUN KALAMAYACAK OLSAM ANINDA BIRAKIRIM

(KONUNUN DIŞINA ÇOK TAŞTIM AMA ÖNEMSEDİĞİNİZ BİR KONU VARKEN SÖYLEMEK İSTEDİM)

• Merhaba,

Öncelikle geri bildirimler için teşekkürler. Düşüncelerinizi burada diğer oyuncularla ana tartışma konusu altında özetlemeye çalıştım;

[discussion] 15cropper – your feedback is needed

• 15'li sayısının arttırılmasıyla ilgili: mevcut sorun aslında bir miktar inaktif oyuncuların bu alanları merkez köyleri ile işgal etmesinden kaynaklanıyor. Fakat önerilen sistem ile bu oyuncuların bu alanları ele geçirmesi zorlaşacağı için sayıyla ilgili sorun bir nebze azalacaktır diye düşünüyorum.
    • Bu değişikliğin ortalamada daha fazla altın harcanmasına yol açması: bu durum verilecek ödüllerin tahılla ilişkili olmasıyla çözülebilir. Yada sizin başka öneriniz varsa güzel bir katkı olabilir.
    • Oyunu daha da karmaşıklaştırması: Bu konuda sizinle aynı endişeyi taşıyorum. Yeni oyuncuların oyuna adapte olmasını kolaylaştırabilecek önerileriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

--

Odin

Community Manager
    Travian Kingdoms TR

• 15'li sayısının arttırılmasıyla ilgili: mevcut sorun aslında bir miktar inaktif oyuncuların bu alanları merkez köyleri ile işgal etmesinden kaynaklanıyor. Fakat önerilen sistem ile bu oyuncuların bu alanları ele geçirmesi zorlaşacağı için sayıyla ilgili sorun bir nebze azalacaktır diye düşünüyorum.

Oyun geliştirici ekibin amacının bu olduğunu anlıyoruz ve hakta veriyoruz ama bunun çözümü bu yolla olamaz.İnaktif oyuncular almasın diye aktif oynayan oyuncuların merkez köy için kaybedeceği zamanı da arttırıyorsunuz.Bu sorunun çözümü daha basit bir şekilde çözülebilecekken oyun dinaminiğini değiştirip,insanların zevk aldığı PvP yerine daha çok PvE'ye yer veriyorsunuz.Çoğu oyuncu oyunun belli aşamasından sonra haydut kampları ve sığınaklarıyla bile savaşmaktan sıkılırken daha çok PvE elementi insanları soğutur.PvE elementinin dışında gerçekten aktif oyunculara büyük zaman kaybı sağlıyor bu sistem.Büyük ihtimal artık 2 tane tarlalı oyuncu bile görmek imkansız olacak.

Dediğim gibi inaktif oyuncular için üç çözüm var :

1) Oyun içi görevli sayısının arttırılıp,inaktif tarlalı hesapların hızlıca silinmesi,

2) İnaktif tarlalı hesapların silinmek yerine natara dönüştürülmesi,

3) İnaktif tarlalı hesapların silinmeyip,mapin uzak köşesindeki 6 tarlalı köye taşınması.

Tabiki de bir nevi gereksiz bir tartışma sürüyor her türlü bu yenilik zaten gelecek.Sadece değişimler yapılır.Çünkü genellikle TG bu tip yenilikleri getirmeyi çok istiyor.Aynı tartışma Night Truce hakkında da olmuştu ve oyuncuların %90'ı istememişti ama oyuna eklendi.Bu olayı isteyen oyuncu sayısı da bir hayli yüksek iken her türlü geleceği için şimdiden istemeyen arkadaşlara geçmiş olsun.

• gerçekten oyundan soğutacaksınız birçok kişiyi... çevrede mücadele edilecek iyi oyuncular varken ek olarak tarla köylerinden saldırı almak ne demek... koruma süresi zaten çabuk aşılıyor ve savaşlara açık duruma geliniyor... koruma süresi aşıldığında gerek acemi gerek bazı gelişmiş usta oyuncuların saldırıları yüzünden asker kayıpları az yada çok verilirken üstüne ek olarak başka saldırılar gelsin, millet oyundan soğusun, terkedilmiş köy sayısı iyice artsın istiyorsunuz herhalde.... birkaç kişinin de değindiği gibi, multi hesapların önüne geçmek için çalışmalarınızı yoğunlaştırmanızı öneririm. böylelikle gri köy sayısı oldukça azalacaktır. ek olarak gri köylerin belli bir sürede silinmesini sağlayın derim. bir diğer arkadaşın dediği gibi, 15liyi merkez yapmış gri köyü de belli süre sonra haritanın en ucundaki 6 tarlaya taşıyıp orayı boşaltabilirsiniz... haydut kampları yada sığınaklarına saldırırken bile bazen gelen ganimetin zararı karşılamadığı, (yani saldırıya değmediği de denebilir) görülüyorken, verileceğini bildirdiğiniz ödüllerin de kayıpları karşılamayacağını düşünüyorum... bırakın oyuncular oyun yetenekleriyle, online süreleriyle, kendi stratejileriyle 15lileri alsınlar, korusunlar yada kaybetsinler. ekstra birşeyler çıkarmanıza gerek yok...

• Bu kuralların deneyimlendiği bir sunucu var mı bilmiyorum ama ben deneyimlemeden bir şeyler söyleme taraftarı değilim. Çünkü insanların önyargı ile yaklaştığı bir çok şeye zaman içerisinde uyum gösterip sevdiklerine bile şahidim.

Yeni oyuncuların oyunu anlayamadan bırakmasına yol açma meselesi ve inaktif köy meselesine gelince;

1. Yeni oyuncuları kaybetmemek açısından hesap yaşı ve tecrübesine göre gelen saldırılar düzenlenebilir (Saldırı sıklığı ve kuvveti açısından).
    2. Merkez olarak seçilmiş 15 tarlalı köy inaktif olduğunda köyün inaktiflik süresi boyunca ele geçirme saldırısı düzenlemek serbest olabilir. En kestirme yol bu gibi görünüyor.

• bu nasıl şey 15 tarlalı alıp merkez yapmak için hem mancınık tanıtıp yapacaksın hemde reisi yapacaksın. bunlarla uğraşmak çok fazla zaman kaybı demek. merkez yapmayacağım köyde mancınık basmak için neden uğraşıp zaman kaybı yaşayalım ki. şuanki sistem daha iyi olanı. hızlı davranan biran önce 15 li köyü almalı ve orayı merkez köy yapacak şekilde ilerlemeli bence. sizin yapmak istediğiniz şey çok saçma.

• Merhaba,

Öncelikle geri bildirimler için teşekkürler. Düşüncelerinizi burada diğer oyuncularla ana tartışma konusu altında özetlemeye çalıştım;

[discussion] 15cropper – your feedback is needed

• Bu değişikliğin ortalamada daha fazla altın harcanmasına yol açması: bu durum verilecek ödüllerin tahılla ilişkili olmasıyla çözülebilir. Yada sizin başka öneriniz varsa güzel bir katkı olabilir.
    • Oyunu daha da karmaşıklaştırması: Bu konuda sizinle aynı endişeyi taşıyorum. Yeni oyuncuların oyuna adapte olmasını kolaylaştırabilecek önerileriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

inaktif oyuncuların silinme zamanını hızlandırabilirsiniz. 15 li tarlayı alan biz oyuncular orayı merkez köy yapıp geliştirmek için alıyoruz. sizin istediğiniz durumda merkez köy yapmayacağım yerden mancınık basmam reis tanıtmam gibi ek külfetler gerekecek ve zaman kaybı yaşayacağız. bence bunu sakın ola hayata geçirmeyin

• Bunlarla uğraşacağınıza mobil uygulamayı daha iyi hale getirmeye çalışın pek çok kişi oyuna ilk defa mobilden kayıt oluyor ama mobil uygulamasının pek çok sıkıntısı ve eksikliği olunca bir süre sonra insanı sıkıyor ve oyunu bırakmasına sebep oluyor işte o zaman böyle bir sorun ortaya çıkıyor. Sıkıntının sebebini bulmadan çözüm bulmaya çalışmak mantıksız...

• Resmen oyundan soğutmalık bir haraket umarım bu saçmalığı uygulamazsınız . ama 15 li alıp afk kalan oyuncular için silinmesi için beklenilen süre azaltmak mantıklı. Diğer düşünce ancak oyundan soğutur.

• Şuadaki taş anıta benzer ama haritanın herhangi bir yerine köy için rezervasyon yapmayı sağlayan bir özellik ekleyin fiyatınıda 250, 500 veya 1000 altın yapın; çok isteyen alsın koysun, hem siz kazanın hemde orayı isteyen kazansın , ekonomiye can verin :))