Geliştirilmesi gereken konular

 • Merhabalar


  2007 yılından beri oynayan birisi olarak T3 ve T4 versiyonlarından sonra Legend ve Kıngsdom da oynarak çok tecrübelerimiz oldu fakat Travian ın kendini versiyon versiyon yenilemesi ve görsellik vs ile geliştirmiş olması tabiki güzel ama artık bazı şeylerinde değişmesi gerek,


  Bu yeniliklerin bütün oyunlarında olmasını temenni ediyorum,


  * Depoların Artık sadece wow zamanı wow köylerinde değilde Merkez Köylerde kurulmasına izin verilmesi gerekiyor çünkü altınla oynayan oyuncuların çoğu tarlalarını 18-19 lara getiriyor ve bir çok binasını yıkıp ham ve tahıl deposu kurarak tarla basmaya çalışıyor ayrıca birde asker basmak için uğraşıyor, burada Travian oyunu hızlandırmak ve herkesin kullanacağı şekilde geliştirmesi durumunda altını olanda olmayanda tarla basımını ve asker basımını dönüşümlü olarak rahat basabilir.


  * Üretimlerin artık artma zamanı gelmedimi? Oyunun oyuncular için zevk alma yeri olması lazım eziyet yeri olmaması gerek. Üretim seviyelerinin artması köylerdeki tarla basımlarının daha kısa zamanda bitirilmesini ve oyundaki esas amacın savaş olmasına dönmesine etken olacaktır.


  * Altın kullanımı T3 ve T4 versiyonlarındaki gibi olması gerektiğini düşünüyorum çünkü her işlem için altın kullanımı yapılmış. Bunu altınsız oynayan birisi bir zaman sonra ya oyunu bırakıyor yada sadece girip olan hamlarıyla asker veya tarla veya asker gelişimi yapıyor, sonrasında oyundan çıkıyor. Eğerki altın kullanılsın istiyorsanız ve oyuncu sayısının artmasını istiyrosanız oyuncuların isteklerine biraz olsun kulak vermeyi denemeniz gerektiğini düşünüyorum.


  * Kahramanın itemlerinin oyun dünyasında belli zamanlarda maceralar ile oyuncuya verilmesi gerekiyor, oyun sonu geliyor hala altın ile alınan itemler çıkmıyor ve gereksiz şeylerin çıkmasıda cabası

  Bu itemleri önceden gümüş ile satmak isteyebilirsiniz fakat alamayan oyuncularada o belli zaman dilimlerindeki maceralarda bunu vermeniz gerekmezmi?


  * T3 ve T4 lerde wow öncesinde tılsımlar çıkar ve onlar alınarak hesaplar geliştirilir askerler hızlı hızlı basılması için uğraşılırdı fakat şimdi kıngsdom da mesela wow alınıyor hemen en kısa zamanda seviye basımına geçiliyor, buradada önceki sürümlerde en az 10 gün süre verilirdi ve wow için hazırlık yapılırdı sonrasında seviye basımı için gerekli tılsımlar açılırdı ve o tılsımlara sahip olanlar ancak seviye basımı yapabilirlerdi. şimdi ise bunların hiçbirisi yok ve sadece zafer puanı ile hazineler için oynanıyor bence tılsımlarla zafer puanı ve hazinelerin olduğu bir oyun olması daha güzel olur


  * Vahalardaki paylaşımın oraya kim önce asker atarsa o önde olup daha üst üretim hakkı olmaması gerekiyor çünkü sonradan gelen kişi önceki kişiden fazla asker gönderip kullanım hakkını ondan alıyor bu haksızlık oluyor. Buna ilk gelenin öncelik hakkının olması ve sonrasındaki gelenlerinde o sıraya göre kullanım hakkının olması gerekir ve o sıralamaya görede asker göndermiş olsa bile sırasındaki hakkın oranı ne ise ona göre artışı olması daha adil hakkaniyetli olacaktır.


  * 9 lu ve 15 lilerin sayının artması gerekiyor. Daha önceden tarla bulucu vardı artık yok ve oyundakilere sanki eziyet eder gibi zora sokulmuş.Bir şekilde bulunuyor ama bunu herkes için daha kolay ve anlaşılır hale getirilmesi gerekmezmi?


  * Daha önceki oyunlarda oyuncuların yağma alabileceği sistem tarafından açılmış boş köyler oluyordu bunların yeniden aktif olması gerektiğini düşünüyorum.


  * Wow zamanı hazine köylerinin tatil moduna alınması bir suistimaldir. oyunun amacına uygun değildir.


  Şimdilik aklıma gelenler bunlar başka aklıma gelen olursa yazıyı güncellemeye devam ederim, sizlerinde fikirleri olan varsa burdan yazmanızı rica ediyorum.


  Daha önceki oynadığımız serverlardaki oyuncu sayısı artık kalmamış 500 kişi ile serverda oyun oynanıyor. Travian sürekli para kazanmak için yaptığı zorlamalardan çıkıp daha çok oyunculara yönelik oyun düzeni kurarsa kendiside kazanacaktır.

 • Merhabalar,

  Oyun geliştirme açısından tespitlerimi belirteceğim.

  Öncelikle server süresi kısa.
  4 ay gibi bir sürede wowlar açılıyor.

  Oyuncuların köy kurup düzenli ordu basacak hale gelmesi 2-3 ay zaman alıyor ve oyuncular bu sürede wow için orta düzeyde 1 ordu basabilme fırsatı yakalıyor sadece, wowa çakılıp valizini toplayıp gidiyor.
  Oysa, wow sürecine geçilmeden önce birlikler arası savaşlar olmalı.
  Merkezler sıfırlanmalı, yeniden yapılmalı, karşı saldırılar olmalı.

  Wow erken açıldığı için kimse bu tür savaşlara girmiyor.
  Wow açıldığında ise, ortalama 40-50 k lık ordular basıldığı için wowda 1 kez yıkım yapılabiliyor ve 1 ay gibi bir sürede de oyun bitiyor.
  Oysa, wow 7-8 ay sonra açılsa, oyuncular birbirlerini yıkacak, 80-90 k lık bir çok ordu basılacak, wowlar en az 3-4 kez yıkılacak.

  Oyun daha çok heyecan kazanacak, Merkezi yıkılan insanlar hırs yaparak oyuna asılacak.
  Oyuncular uzun sürede daha çok muhabbet edecek, sanal ortamdan reel ortama taşınan dostluklar oluşacak, sonraki serverlarda katılım artacak.


  Ayrıca multi hesap konuları ve temsilcilik konusunda önerim olacak;

  Bazı oyuncular iş ya da başka sebeplerden oyunlara uzun süre bakamıyor.
  Temsilcilik verdiği kişiler saldırılara katılamıyor.

  Temsilcilik hesaplarında saldırı, açık artırma, bina yıkma gibi yetkiler açılmalı ki, temsilci hesaplara uzun sürede bakılabilsin.
  Bu ayrıcalıklı bir durum değil, herkese aynı avantajı sağlayacak bir durum.

  Değerlendireceğinizi umuyor, saygılar sunuyorum.

  Özgür

 • KonstanAdastra Komli Dede


  Merhaba,


  O zaman gördüğüm kadarıyla oyun süresiyle ilgili iki ortak öneri var. Yani genel olarak sürelerin uzatılması yönünde. Fakat uzun sunucu sürelerinin oyuncuların özellikle oyunun bazı aşamalarında sıkılmasına yol açtığı argümanı hakkında ne düşünüyorsunuz?


  KÖROĞLU


  Fakat bu biraz da işbirliğini destekliyor gibi geliyor kulağa. Peki bunun yarattığı sorunun ne olduğunuz düşünüyorsunuz?

 • Oyunun amacı nedir? Wow kurmak. Wow kurmakta yetmiyor. Zafer puanı en yüksek krallık wow kurmasa dahi oyunu birinci bitiriyor. Bir krallık diğer krallıktan hazine alabilsin ki zafer puanı yükselsin veya kaybetsin ki zafer puanı düşsün. Ancak hazineler kaçırıldığı için sadece asker kaybından başka bir işe yaramıyor. Asker kaybı yaşayan kişi de bir sonuç elde edemediği için oyundan soğuyor. Zaten oyunda kısıtlı sayıda oyuncu var. Buna yeni bir düzenleme getirilirse oyun daha zevkli hale getirilebilir.

 • Bana kalırsa test sunucusunda dediğim sürenin denenmesi ve dünya harikası zamanı geldiğinde hazinelerin kendi krallıklarında dahi yer değiştirilmemesi sağlanmalıdır ufak öneri çünkü şuanda oyun başı saldırı oynayıp hazineleri aldıktan sonra oyunun orta ve son safhasında savunmaya geçip veya hazineleri kaçırarak hiçbir türlü aradaki farkı kapanmıyor. Oyun sonuna kadar ordu basıp besleyen adamlar da artık kalmadı denecek kadar az . Orta safhada da problem bana kalırsa saldırı askerlerinin yavaş çıkması ve ham madde gelirinin az olması çünkü travian mantığında bir köyden saldırı askeri basmak zorundasın tabi ki güçlü bir ordu istiyorsan bundan olayı bir tane ahır ve bir tane kışla çalıştırabiliyorsun orta dönemde ancak çok az insan bu dönemde epey altın harcayarak büyük kıla ve büyük ahır çalıştırabiliyor ve altını az alan veya hiç almayan kişiler bu orta dönemi pas geçiyor askerin az olmasından dolayı çünkü savunma oynayan oyuncular tüm köylerinden savunma basabilir ve bunu istediği köye yollayabilir. Ham madde gelirinin bana kalırsa %20-%40 arasında artması gerek ve bundan dolayı bir çok oyuncu daha fazla online olup saldırı oynamasını ve savunma oynayanlarında daha fazla dikkat etmesini gerektirecek.


  Bana kalırsa bunların hepsini 5x - 3x sunucu açılıp denemesi gerekiyor.

 • benim de birkaç önerim olacaktı.


  1) köylerde tahıl ambarı ve hammadde deposu 20 yapıldıktan sonra büyük ambar ve büyük depo kurulabilmeli. Test serverlarında denenebilir öncelikle. büyük ordular çıkarsan da defans oyuncusu olsan da tahıl sıkıntısı yüzünden oyuncular ya devam etmiyor ya da askeri herhangi bir yere çakıp bırakıyor. Herkese ait 15 tarlalı köyler de olamıyor malesef.


  2) Krallık sayısında sınırlama getirilmeli. Eski versiyonda 60 kişilik sınır vardı ittifaklar,anlaşmalar olurdu,profilde belirirdi.Tüm server kendine bu şekilde strateji kurardı. Şİmdiki versiyonda ise gizli gizli pazarlıklar, içten içe planlar yapılmakta ve daha sonra bu krallıklar birleşerek 250-300 kişilik ekip oluşturmakta, oyun genelinin 500 kişi olduğunu düşünürsek 250 kişilik krallıklarla hangi rakipler savaşacak, tek başına wow kurulduğu için herkes sıkılarak oyunun bitmesini bekliyor.


  3) WW zamanı tüm askerini destek atarak tatile ayrılma seçeneğine kısıtlama getirilmeli. Tatile alan derebeyi veya kral tatile almadan önce hem gereken desteği yapabilmekte hem de hazinesini oyun bitene dek garantiye almış olmaktadır. Tatile alan oyuncunun askerleri destekten çektirilebilir veya tatile alınması konusunda engeller konulabilir.


  4) OYun süresi uzatılmalı. bir WOW süresi 10 günle bitiyor.3x lerde 45.gün wow açılıyor 60 gün dolmadan oyun bitiyor. Yeni oyunculara tamamen adaletsiz bir süreç. Oyuna başlayıp 1 hafta geçmeden ya yağma köyü olmaktalar ya da bırakıp gitmekteler. Süre uzaması aynı zamanda yeni oyuncuların da öğrenmesi keyif alması ve daha çok yeni üye kazanılması konusunda oyun süresinin uzatılması yararlı olacaktır.


  5) Off. oynayan arkadaşlar veya kral-derebeyleri büyük def.ordular besledikleri için tahıl yüzünden büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar, Bu nedenle krallıktaki oyuncular sürekli tahıl yardımında bulunmak zorunda kalıyor. Ancak oyun kuralları gereği limitler bulunduğundan belirli bir yerden sonra bu yardımların yapılamaması söz konusu olmakta. Birliktelik gereği özel oyunculara sağlanan bu gibi destek (en azından tahıl konusunda) esnetilebilir.