Bilmece Yarışması! - 3. Gün

 • -Romalıdan 1 altın alınır.

  -Galyalıdan 2 altın alınır.

  -Cermenden 3 altın alınır.

  -6 altın beraber ölçülür.


  Toplam ağırlık 6.1 çıkarsa Romalının altınları sahtedir.

  Toplam ağırlık 6.2 çıkarsa Galyalının altınları sahtedir.

  Toplam ağırlık 6.3 çıkarsa Cermenin altınları sahtedir.

 • merhabalar tekrardan ve tekrardan.

  Aragorn ben trx3 serverından.


  Mesela Galyalıdan 1 altın,

  Cermenden 2 altın,

  Romalıdan 3 altın alıp aynı anda terazide ölçeriz.


  Toplam ağırlık 6.1 çıkarsa galyalınınki sahte, 6,2 çıkarsa cermenin , 6,3 çıkarsa romalının altını sahte demektir.

 • Her birinden farklı sayıda altın alınarak tek seferde toplam ölçüm yapılır. Örneğin romalıdan 1 altın, galyalıdan 2 altın, cermenden 3 altın alınarak toplam ağırlığı ölçülür. Hepsi doğru olsa çıkacak olan 6 külçe ağırlığı sahte altından dolayı fazla çıkacaktır. 6,1 çıkarsa romalının altını, 6,2 çıkarsa galyalının altını, 6,3 çıkarsa cermenin altını sahtedir.

 • tartıya sırayla altınları koyarım . agırlıgın torbaları tek tek koydukca 1kulce agırlık artması gerekir 1 kulceden fazla arttıgında son koydugum kesedeki altınlar sahtedir

  Mavi Trx3

 • hepsini aynı anda tartıya koyarız. sonra toplam kilodan tek tek kaldırarak doğru buluruz bu şekilde tartıyı tek sefer kullanmış ve doğru sonucu buluruz.


  Server:TRX3

  Nick:KingOfYalova

 • merhaba

  en de şöyle düşündüm. 3ünü de tartıya koyarım, önce birini alırım, sonra diğerini alırım. aradaki farktan hangisiymiş anlarım.

  neriman

 • roma torbasından 1 altın alınır. galyalının torbasından 2 altın alınır. cermen torbasından 3 altın alınır.

  hepsi tartıya konulur. eger;

  roman'ın altınları sahte ise ölçek 6.1 olur.

  galyalı nın altınları sahte ise ölçek 6.2 olur.

  cermen in altınları sahte ise ölçek 6.3 olur.


  TRX3

  Black

 • 1.den 1 tane

  2. den 2 tane

  3.den 3 tane alırım

  toplamda 6 külçe almış olurum


  Tartıda 1. 0.1 gram gelirse 1.nin

  0.2 gram fazla gelirse 2.nin

  0.3 gram gelirse 3.nün

  sahte olduğunu anlarım.


  Anubis

  TR2N

 • Dijital teraziye koymak için 3 torbadanda farklı sayıda altın alır.Yani 1.torbadan 1 tane 2.torbadan 2 tane 3.torbadan 3 tane altın alır ve teraziye koyar bu sayede sahte altının verdiği küsürattan dolayı hangisinin sahte olduğunu anlar. Tr1 Matador0335

 • Öncelikle bazı boşlukları kendi yorumumla dolduruyorum. Çantaların hepsinin açılmamış olduğunu hesaba katarak, dijital külçe ölçeğinin (şu an kullanılan terazi dışındaki modern ölçek olarak ele aldım) üzerine her ırkın farklı miktarda altınlarını koyarım. Sonuçta farklı miktarda olan altınlardan artan ağırlık miktarına göre ırkı belirlerim. Örneklendirerek şöyle açıklayayım.

  Gelen altınları eşit miktarda olmayacak şekilde ırklardan alırım. Mesela Romalıların 6 altınını, Galyalıların 5 altınını, Cermenlerin ise 4 altınını alırım. Sonuç olarak, aslında olması gereken külçe ölçerin sayısı 15'tir fakat artan miktara bağlı kimin olduğunu ifşalarız. Mesela 15,6 olmuşsa, bu ırk Romadır. Mesela 15,5 olmuşsa Galyadır. Mesela 15,4 olmuşsa Cermenlerindir.


  Fakat bu ölçek, her ne kadar dijital demene rağmen, terazi formatındaysa daha farklı bir method uygularım. Bunu örneklendirerek anlatmak daha rahat olacaktır. Altınları iki tarafa her ırka göre farklı miktarlarda bölüştürürüm. Mesela birinci tarafa Romalıların 6, Galyalıların 5, Cermenlerin ise 4; ikinci tarafa ise geri kalanları (R 0 / G1 / C2 ) şeklinde bölüştürürüm. Normalde ağırlığın 12 değerinde birinci tarafa kayması gerekmektedir fakat terazideki fark miktarı 12,6 olursa Romalılar, 12,4 olursa Galyalılar, 12,2 olursa Cermenler suçludur.


  Her iki durumu da değerlendirmek, soruyu yanlış anlamamak için bu şekilde cevapladım.


  Ares- TR1

 • Romalıdan 1 külçe altın,

  Galyalıdan 2 külçe altın,

  Cermenden 3 külçe altın alınır ve tartıya bu şekilde koyulur. Gerçek altın 1 külçe ağırlığında olduğundan normal şartlarda 6 külçe ağırlığı gelmesi gerekir. Ancak sahte olduğu için terazide şu şekilde anlarız ; romalının ki sahte ise terazi ölçümü 6.1,

  Galyalının ki sahte ise terazi ölçümü 6.2,

  Cermenin ki sahte ise terazi ölçümü 6.3

  Göstereceğinden bu doğrultuda kimin altınında sahtelik olduğu ortaya çıkar.


  Tr1

  Yavuz

 • ilk köylüden 1 tane altın alır 2. köylüden 2 tane altın alır 3. köylüdende 3 tane altın alır tartar. normalde 6 külçe ağırlığında olacakken eger 6,1 ise ağırlık birinci köylü sahte getirmiş 6,2 ise 2. köylü 6,3 ise 3. köylü sahte altının sahibidir :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

 • köylülerden birinin, örneğin romalının torbası tartılırken yanına cermen köylünün altınlarından 3 tanesi de eklenir. eğer sonuç 9 birim çıkarsa galyalı, 9.3 birim çıkarsa cermen, 9.6 birim çıkarsa ise romalı köylünün altınları sahte demektir.

  Jacque - Tr2

 • torbaları ilk önce sıraya koyarım


  1. torbadan 1 tane altın

  2. torbadan 2 tane altın 1

  3. torbadan tane 3 altın alıp dijital ölçeğe koyarım. hepsi gerçek para olsa 6 gram olurdu ama eğer sahte altın 1. torbada ise toplam ağırlık 6.1 gram çıkar.

  2. torbada ise 6.2 gram

  3.torbada ise 6.3 gram çıkar. ve böylelikle sahte altın taşıyan kişi belli olur.


  TR2N ARSLAN

 • Cermenden 1 altın , Romandan 2 altın , Galyalı köylüden 3 altın alınır hepsi teraziye konulur. Ağırlık 6.1 çıkarsa cermenin altınları sahtedir. 6.2 çıkarsa Romalının altınları sahtedir. 6.3 çıkarsada Galyalının altınları sahtedir.


  Trx3
  Amca54

 • cermenden 1 altın romalıdan 2 altın galyalıdan 3 altın alırız eğer cermeninkiler sahte ise 6.1 ağırlık çıkar romalının ki sahte ise 6.2 galyalının ki sahte ise 6.3 ağırlık çıkacaktır böylece sahte olan torbayı bulabiliriz

 • galyalıdan 1 altın cermenden 2 altın romalıdan 3 altın alırız eğer galyanınki sahte ise 6.1 ağırlık çıkar cermeninkiler sahte ise 6.2 romalınınkiler sahte ise 6.3 ağırlık çıkacaktır böylece sahte olan torbayı bulabiliriz