Saat mağduriyeti ve yıkılan 15 tarlalı köyüm sonrası adminler tarafından verilen inanılmaz cevap

• Trx3 serverında Numenor kralı olarak "Aragorn" nicki ile oynamaktayım.
    15 Mayıs gününde 15 tahıl tarlalı köyüme yapılan operasyon sonucunda köyüm yıkılarak sıfırlandı.Bu süreçten sonra fark ettim ki raporlarda bir sıkıntı vardı.Araya koyduğum defanslar köye ulaşmamıştı ve köy yıkıldıktan sonra defansların ulaştığı raporlar 20 saniye sonra raporlar kısmına geldi.
    Asıl konu şu ki mancınıklı saldırılar yapılırken araya defans sokup koyumu engellemeye çalışmamdı.
    Bunu başarmıştım fakat oyunun o andaki kasması yüzünden gelen destekler 20 Sn... Sonra geldi ve bunu adminlere bildirdiğimde "evet oyundan kaynaklı bir sorun yaşanmıştır ve bu oyun kaynaklıdır" ve "askerlerini geri vereceğiz denilip" tamı tamına 10 gün bekletildim ve biraz önce aldığım cevap size askerlerini geri veremiyoruz bunun yerine 50 Gold verelim.
    Çocuk kandırır gibi benim 2000'den fazla Gold harcadığım hesabıma 50 Gold teklif edip emeklerimi çöp ediyorsunuz.
    Yöneticilerle yaptığım konuşma ektedir ve hatalarını kabul etmelerine rağmen mağduriyetini karşılanmamaktadır. Bu oyuna para harcadığım için yasal olarak bir suç teşkil oluşturuyor bu durum ve travian kingdoms için suç duyurusunda bulunacağımdan emin olabilirsiniz.

Bu oyuna verdiğim bu kadar emeğin karşılığı dalga geçer gibi 50 gold.

Bu oyunu bu hale getirmeye hakkı yok kimsenin.

• Web tarayıcısı üzerinden bir çok oyun oynadım ama böyle rezillik görmedim bir 15 tarlalı köyü kurmak 50 altının kat be kat üstündeyken kaldı ki o köy sahibi olan krallık için çok önemli bir köy ken böyle bir cevap vermek gerçekten rezillik bir kez daha gördük ki travinda oyuncuya ve emeğe verilen değer 0

• resmen adamla dalga geçiyorlar o kadar uğraşsın köy kursun senin saçma salak sistemin yüzünden adamın onca zaman verdiği emek heba olsun, sen adamı birde ümitlendir askerlerini vericez diye sonra nedense aklına ne geldiyse mümkün değil de.

sizler para verip bu oyunu oynayan adama bunu yapıyorsanız vay garibanın haline..o kadar reklam vs yapın ama oyunda 1k adam olmadan sisteminiz çöksün

• Onlarca altın harcanan bu strateji oyununda 1 asker bile oyunun diplomatik, avantaj, kazanmak, kaybetmek noktasında çok önemli etkiye sahipken. tamamen oyun bazlı hatanın günlerce cevap verilmeyerek, 50 altın ile telafi edilmeye çalışılması gerçekten gülünç.

tr3x dünyasında Era Canz kullanıcı adıyla şikayeti açan Aragorn adlı oyuncuyla aynı krallıkta oynamaktayım. Bahsedilen köyün sıfırlanmasıyla rakibe çok büyük avataj geçti ve saldırı gününden itibaren aynı mağduriyeti yaşamaktayız. Altyapı sorunundan kaynaklı bu problem bütün server gidişatına onlarca kişinin emeğine darbe vurmuştur.

Oyunun altyapısından kaynaklı bu sorunun rakipler tarafından da haklı bulunacağına şüphem yoktur ki biz nasıl emek veriyorsak maddi manevi, rakip de aynı emeği oyuna vermektedir.

Verilen gülünç cevaptan çok çözüm odaklı hareket edilmelidir.

• yazışmalardan anladığım kadarıyla. oyundaki hatadan dolayı kaynaklanan bir problem söz konusudur. Bunun karşılığı 50 gold ile yetinilmemeli. insanlar günde 1000 gold tüketirken çok uçuk bir geri dönüş olmuş. Bu kadar emek bir hiç uğruna yok edilemez.

Founder member of REBIRTH

• İşin aslı biliyorsunuz ki her saniyeye ordu soktuk.Zaten arada yapıldı az askerle.işin enterasan tarafı 90k askerlede ara yapılsaydı bu köy kurtulmazdı.Çünkü köyde sur olmayacak haliyle bolxp li bir kesim olacaktı.

Garip olan bir durum hadi diyelim sıfırlanmadı köy.Köy sıfırlanmasaydı, bile kışla ahırın 20 seviye mi olacaktı? hayır. Multiden gün süresi istemişsin asker eklemesini isterken.Senin o kışla ahırı tamirhaneyi düzeltmen altınla en az 2 gün.(buda kral olduğun için).Ara yapılan askerin 7.00.26 da vardığını biz buradan göremedik yalnız.

• Hemen hemen aynı durum başka tr4 serverında bir derebeyimizin başına gelmişti. 22.00 girişli bir op yaptık ve karsı taraf gece 02.00 girişli bir karşılık verdi. 50 kişilik bir op sonucu 22.00 da oyun çöktü ve sabah 4-6 civarında serverın kendine geldiği söyleniyor. Bu 22.00 dan sonraki süreçte ne krallık chat ne vahadan asker cekme gelen saldırıları görme gibi hiç birşey yapamayan bizler durumu odine yazdık. Önce durumun araştırılcağını ve zararın tespit edilceği mesajı aldık. Bekletildikten sonra verdiği cevap ise seninkine benzerdi kime ne zarar olduğunu belirleyemeyiz o yüzden yardımcı olamıyoruz. Raporlarıda tek tek link eklemiştik kimin ne askeri kesildi ne bina yıkıldığına dair. Tr serverları içler acısı durumda.

• Arkadaşlar herkese merhabalar,

Samimi bir şekilde belirtmeliyim ki Odin 'in böyle bir cevap vermiş olması ve yaşanılan mağduriyet karşısında ki çözüm teklifi beni oldukça şaşırttı.

Hammurabi bile M.Ö. 21 yy'da o zamanın gelişmişliği ve eğitimiyle çok basit bir adalet sistemi uyguluyordu "Göze göz - Dişe diş" fakat yıl olmuş 2020 bu kadar eğitim ve tecrübesi olan bir kişinin sunmuş olduğu bu çözüm, sadece ve sadece mağduru kandırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Yaşanılan bu sorundan dolayı mağdur krallığa ait tüm oyuncularının emeği ve köyün sahibi olan oyuncunun harcamış olduğu onca zaman ve altın umursanmamış demektir. Sunulan çözüm önerisi oldukça komik ve resmen Türkiye'de ki adalet sisteminin resmi niteliğinde olmuştur.

Avrupa merkezli bir oyun olan Travian yöneticilerinin Avrupa'daki adalet sistemlerini aynı şekilde uygulayacaklarını ve mağdura tatmin edici bir çözüm önerisi sunacaklarını ümit ediyorum.

Konuyu bireysel olarak bende son aşamaya kadar takip ediyor olacağım.

Herkese sevgilerim ve saygılarımla,

Sultan Süleyman

• Benim de bu oyun sanırım son olacak. Çünkü odinin tam olarak yetki ve sorumluluklarını bilemiyorum. Ancak iş sorunların çözümleri yerine baştan savma iş yaptıkları kesin. Benimde başımda bir olay var tam 1,5 ay oldu hala çözüm yok.

Uçurtmalar rüzgar gücü ile değil, o güce karşı durdukları için yükselirler....8)

• ODİN EMPİRE yi destekliyor olabilir mi? sorusu ortaya atılacak kadar durum vahimse. ODİN den mutlaka cevap bekliyoruz??? bunca adam boşuna mı oynuyor bu oyunu.

Founder member of REBIRTH

• yazışmalardan anladığım kadarıyla. oyundaki hatadan dolayı kaynaklanan bir problem söz konusudur. Bunun karşılığı 50 gold ile yetinilmemeli. insanlar günde 1000 gold tüketirken çok uçuk bir geri dönüş olmuş. Bu kadar emek bir hiç uğruna yok edilemez.

Kim 1000 gold tüketiyor erkan abi :D sende az salla

• Ben bu olaya şaşırmadım. Ama şaşırdığım bir şey var bu kadar tecrübeli oyuncular bu duruma nasıl şaşırıyor?. Odin bugün mü adaletini yitirdi ? Kimi kime nasıl şikayet ediyorsunuz ? Burada Empire krallığı kayırılmıştır diye bir düşüncem yok. Burada net şekilde yönetimin adaletsizliği var ve sözüm onadır. Hep demişimdir 1 kuruş dahi para harcamayı haketmeyen bir platforma saçma sapan emek veriyoruz dostluklarımız sebebiyle. Şimdi sesinizi çıkarmayın ve gidip para basmaya devam edin. Oyun botlarla ve multilerle devam etsin, sizler paranızı ve sevdiklerinizden esirgediğiniz zamanı harcayın, Odin de sefasını sürsün. Sessizce dağılabiliriz arkadaşlar. (Hopelessone)

• Öncelikle eğer oyundan kaynaklı bir hata varsa kaybınız için empire olarak üzüldüğümüzü ve bu kaybın karşılığının kesinlikle 50 gold olmadığını belirtmek isteriz. Böyle bir problem yaşandığında kimin çıkarına olduğunun değil önemli olanın oyuncunun emeğinin karşılanması olduğunu unutmamalıyız. Eğer böyle bir şey yaşandıysa bugün aragorun'un başına gelen şey yarın hepimizin başına gelebilir.

Ancak çok fazla değişken ve yapılan emeğin karşılıklı olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Bu aşamada askerin geri verilmesi de yapıcı bir şey değil çünkü yapılan ara denemesi başarılı olsa bile operasyon ona göre düzenlenmişti her saniyeye giren ordu vardı ve arkada bekleyen ordular vardı.

tabi ki yapılan haksızlığa üzülüyoruz umarız bir kişinin köyünün 50 golddan fazla ettiğini tespit edip diğer oyuncuların da hakkını yemeden güzel bir çözüm bulurlar

Brain

• Oyunda oynayan herkesten fazla zaman ve emek harcamışızdır şu server'da gerek maddi gerek manevi. Dolayısıyla lütfen ''acaba?''lı emeğimize gölge düşürecek ithaflarda bulunmayalım kaldı ki bu tarz şeyler sadece aragorn'nun değil herkesin başına gelebiliyor. birlik olmak varken olayı saptırmaktan başka bir şey değil.

Saygılarımla

Brain

• Burada yaşanan olayın hiçbir krallıkla alakası olmadığından hepimiz hem fikiriz.

Bu oyunun tamamen kendi hatası ve benim emeklerimin karşılığı ne 50 gold ne 5000 gold.

Beni gecelerce uyutmadınız.Gerek alarm kurup kalktım,gerek başka sosyal olaylardan feragat edip oyunla ilgilendim.

Sayın Odin sen benim 40 günlük emeğimin 50 gold mu olduğunu zannettin ki ?

Size gerekli tüm bilgilerimi veririm beni bulmanız için ki zaten biliyorsunuzdur.Gelin çayımı da için,yemeğimi de yiyin.Ben size emeklerinizin karşılığını bir şekilde veririm.

Cidden bu şekilde yönetim tarzınız yanlış.Oyunun hatası varsa o hatanın telafisini de oyun kurallarınıza ve yönetmeliğinize eklemeniz gerekiyor.

16 senemi verdim Travian dünyasına.Krallığıma ve düşmanlarıma saygımdan dolayı server sonuna kadar bekleyip daha sonra aranızdan ayrılacağım.

Ama emin olun hiçbirinize ne bu dünyada ne de ötekinde hakkımı helal etmiyorum.Emek,hak,hukuk hırsızı olan hiç kimseyi haklı bulmuyorum.

Umarım bu olay emsal olur ve başka kimsenin başına gelmez.Kimseyi düştüğüm durum içinde görmek istemiyorum.

Kalın sağlıcakla.

• herkese slm arkadaslar

Genel anlamda okudugum yazida herkesin aragorna olan destegini gordum sahsim adina tesekkur ederim oyun icin düşman dahi olsak bu konularda dogru yerde oldugunuzu görmek memnun etti

Ikinci mesele oyunda herhangi bi birligin kayirildigi kanaatinde degilim ama gördüğüm birsey var ki senelerin Traviani yollar önce 2. Köyü kurmak icin neredeyse alan bulamayacak kadar kalabalikken simdi ise unutulmaya yüz tutmuş durumda

Bunun üstüne birde böyle basit hatalar yaparak traviana gönül verenleride küstürürsen hemde onca para harcamalarina rağmen ya sen adminligi birak hakkiyla birisi yapsin yada biz gidelim boşuna gecemizi gunduzumuze katmayalim

Herkese hayirli bayramlar...

• Merhaba,

Ben konunun içeriğinden çok gelişen süreç hakkında bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle hata hayatımızın tüm noktasında karşımıza çıkabiliyor. Önemli olan bu hatanın sorumlularının bunu ne kadar sahiplendiği ve telafisi için ne kadar samimi olduğudur. Burada paylaşılanlardan gördüğüm kadarıyla Odin başlarda bir çözüm üretmeye çalışmış fakat aldığı inisiyatif sanırım yetkisi dahilinde olmadığı için gerçekleşememiş. Ki ordunun geri verilmesi bireysel olarak bakıldığında haklı bir çözüm gibi durabilir fakat multiplayer ve entegre bir oyun olduğu için mağdur kişi haricindeki herkes, bahsi geçen çözümden olumsuz olarak etkileneceği için kesinlikle doğru olmadığı aşikardır. Dolayısı ile aslında fevri olarak yaptığı dönüşün hatalı bir karar olduğunu anlamış veya ilk aklına gelen çözüm önerisi asıl yetkili kişiden döndüğü için de maalesef yine fevri bir şekilde '50 Gold' verelim şeklinde 2. bir hataya doğru yönelmiştir.

Sözde mağdur arkadaşımızın günlerce cevapsız bırakılması, sözde kabul edilen hatanın sahiplenilmemesi ve zamana dayalı bir oyun olmasına rağmen gelişen sürecin hızlı yönetilmemesi dışında, samimi bir şekilde arkadaş ile paylaşılmaması da 'Yetkili, moderatör veya oyuncu temsilcisi' kişilerin maalesef görevinde yeterli olmadığını göstermektedir.

Tamamen şahsi olan düşüncem; Konunun en başından beri tüm detayları iyi analiz edilerek yetkili kişiler ile görüşüldükten sonra, sonuçları tamamen düşünülen bir çözüm ile arkadaş bilgilendirilmeliydi ve empati yapılarak mağdur oyunculara samimi bir yaklaşım sergilenmeliydi diye düşünüyorum. Yapıcı olmak çok önemli. Buradaki herkes oyundan çıkıp foruma kadar gelip bu konu hakkında samimi fikrini paylaşıyorsa bunda bile bir emek var demektir.

İnsan kaybetmek çok kolay arkadaşlar. Önemli olan kazanmaktır. Buradaki oyuncular sizlerin işinizi yapıyor oluşunuzun temel sebebi. Bazen bir özür dilemek bile bir çok şeyden daha değerlidir.

Temennim konunun bu şekilde kapanmaması. Adil bir oyun standardı ve yönetimi oyunun devamı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım yetkili kişiler de böyle düşünüyordur. Burada mevcut sonuçtan dolayı, oyun yönetimi açısından oluşacak güven kaybı kelebek etkisi yaratacaktır. Umarım konu tekrar değerlendirilerek oyun kaderini de etkilemeyecek şekilde bir sonuç ile sözde mağdur arkadaş ile uzlaşılarak adil bir şekilde tatlıya bağlanır.

Özet olarak oyunda hata olabilir, bu olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bu kabul edilebilir bir gerçek. Fakat oyunculara ve özellikle mağdur oyunculara karşı yaklaşım bu şekilde olmamalıdır. Ben buradaki hatayı oyunda değil oyunculara olan yaklaşımda görüyorum.

Umarım iyi haberler alabiliriz.

Ve umarım herkes 'bundan sonraki mağdur ben olursam acaba ne ile karşılaşırım' diye düşünmeden rahatça keyif aldığı oyununa geri dönebilir.

Anlayışınıza sığınarak, saygılarımla.

• Odin hem oyun hatasını teyit etmesi ve hatta ordu iadesi yapılmasını söylemesi... Ardından 50 altın vererek susturmaya kalkışması kabul edilemez. Bu oyun biz oynadığımız sürece bizlerle vardır. Şahsım adına adaletsiz bir ortamda oyun oynanması söz konusu olmayacaktır. Derhal bu sürecin telafi edilerek çözülmesi gerekir. Oyunda teknik nedenlerden dolayı hatalar olabilir bu kabul edilir ve anlayışla karşılanabilir. Ancak sürecin yönetiminde sorunlar olduğu apaçık meydanda. Lütfen adaletli bir şekilde telafi edip hatayı düzeltiniz.

• Merhaba,

Öncelikle bu sorunun yol açtığı durumu anlıyorum ve üzgün olduğumuzu belirtmek isterim. Özellikle speed(hızlı) sunucularda alacağınız yanıtların gecikmesinin yol açabileceği problemleri de anlıyorum. Fakat inceleme yapılması için konu birden fazla kez teknik ekibe yönlendirildiğinden bu süreç zaman alabiliyor. Yani aslında sizin ve destek ekibinin mesajları arasında aslında sizin göremediğiniz bir de teknik ekibin incelemesi ve yanıtları bulunuyor.

Yaptığımız incelemeler neticesinde, savunan askerler köye zamanında varmış olsa dahi savaşın sonucunun değişmeyeceğini tespit ettik. Hem sizin hem arkadaşlarınızın fazladan herhangi bir asker kaybı olmadığından verilen telafinin uygun olduğuna kanaat getirdik.

Ek olarak, normalde bu gibi konuları forum üzerinde tartışmayız. Fakat bu kez durumu herkese açıklayabilmek için bir istisna yaptık. Tabi asker sayılarına dair herhangi bir detay paylaşmıyoruz.

Konuyla ilgili başka sorusu olduğu takdirde özel mesaj yoluyla hesap sahibiyle görüşmeye devam edeceğiz.

--

Odin

Community Manager
    Travian Kingdoms TR