Rol Yapma Unsurlarını Geliştirmek

• Oyuna rol yapma unsurları eklenerek, göze daha hoş gelen bir oynanış ortaya konabilir. Örneğin;

-Krallıklar kendi sancaklarını tasarlayıp koyabilsinler. Kahraman'a daha fazla düzenlenebilir içerik gelsin(saçlara, gözlere v.b), daha ayrıntılı oluşturabilelim kahramanımızı.

-Bir oyuncuya saldırırken sebep seçmek zorunda kalalım ve bu saldırılar herkesin görebileceği bir sekmede listelensin. Böylece diğer oyuncular saldırı sebebinin ne olduğunu görebilir. Sebeplere çeşitlli çeşitli seçenekler eklenebilir(Krallığı genişletme, sınırları korumak, anlaşmayı bozmak v.b).

-Her oyuncu için bir itibar sistemi gelsin. Oyuncular, münasebette oldukları oyuncuları puanlayabilsinler bu itibar sisteminde ancak münasebette olmayanlar puanlayamasın böylece toplu linç önlenmiş olur. Bu sayede oyuncular o kişinin sunucu içersinde anlaşmalarına sadık kalıyor mu yoksa kalmıyor mu görebilir.

-Her köy kendi bayrağını oluştursun ve bu bayrak köy görünümü sekmesine bastığımızda merkez binanın yanında bir askerin tuttuğu sancak olarak gözüksün oyunculara. Bu da görselliği arttıracak basit ama etkili bir eklenti olur.

-Kışlada asker bastığımızda, kışlada bir kaç askerin eğitim animasyonu gözüksün, köyde yürüyen insanlar gözüksün.

Bence bu ve bunun gibi bir çok basit eklenti ile oyuna hem yeni oyuncu çekilmiş olur, hem çekirdek kitle korunmuş olur hem de daha dinamik bir oyun sistemi sağlanmış olur. Eklenti yapmak isteyen arkadaşlar da yapsınlar fikirleri merak ediyorum.

• Merhaba Robett,

Öncelikle fikirlerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.

Görselliği zenginleştirmek açısından sunduğun önerileri takım liderlerimiz ve geliştirme ekibimizle paylaşacağım. Şahsen bu gibi yenilikleri oyunda görmeyi bir oyuncu olarak ben de çok isterim ve ben de zenginlik katacağı kanısındayım.

İtibar sistemiyle alakalı ise biraz şüphelerim var açıkçası. Sadece etkileşimde bulunduğun oyunculardan(yani çoğunlukla bunlar beraber oynadığın veya eskiden tanışıklık olan oyuncular olacaktır) bu tarz bir takdir toplamak bahsettiğin linç olayının tam tersi olarak canlandı gözümde. Herkes oyundaki arkadaşlarının itibarını yükseltmek için bir objektif bir değerlendirme yapmadan böyle yapay bir geri bildirim sağlayabilir ve bu çok da kullanışlı olmayabilir.

Mevcut veya farklı önerilerin üzerinde daha çok konuşmaktan da memnuniyet duyarım.

Keyifli oyunlar, iyi forumlar dilerim.

• Görsellik açısından benzer düşüncelere sahip olduğumuzu bilmek beni mutlu etti.

İtibar sisteminde öyle bir sorun olabilir evet. Onun çözümü de aynı krallık içersindeki kişiler tarafından itibar puanı verilmesi engellenerek olabilir. Gizli cemiyetlere dahil olan oyuncular da birbirlerine itibar puanı vermemeli. Aynı krallık içersindeki oyuncuların ve gizli cemiyet içersindeki oyuncuların birbirlerine itibar puanı vermesi zaten anlamsız olurdu.