62.000 Gümüşlük Teklif

• 7 Eylül 2015 tarihinde saat 00:17 civarlarında biten bu açık arttırmada 93 parşömen için verilen teklif (son tekliften bir önceki): 62.727 gümüş. Altına çevirirsek 627 altın. Dahası bu, yanlışlıkla fazla gümüş teklif edip batan bir oyuncunun kaderi değil, çekişmeli bir açık arttırmanın sonucu.

Kahramanı level atlatmak için, emek harcamak yerine bu basit yola başvuran arkadaşlar egolarını doyurmuş oluyorlar mı? Bilmiyorum ama görünen o ki, Travian artan her bir sürümüyle emeğin değil, paranın konuştuğu bir oyun haline geliyor. Şu son yaşananlar da bunu fazlasıyla kanıtlıyor.

Peki, sizin bu yaşananlar karşısındaki yorumuz nedir?

• Bu kadar büyük bir meblağın "yanlışlıkla" verildiğini pek sanmıyorum açıkçası. Belki ego tatminidir belki değildir, bilemem. Ama parşömen alıp kahramana uygulamanın "emek çalma" olarak görmüyorum. Ben de Legends serverlarında çok parşömen aldım, belli bir noktada çok kullanışlı oluyorlar. Seviye almana az kalmıştır ama çevrede kesecek asker kalmamıştır vs. Ama ben hiç bu kadar büyük bir meblağda teklif vermedim, hiçbir eşyaya. Bunu geç, benim Legends serverlarındaki tüm oynayışımda parşömenlere verdiğim toplam teklif miktarı bu kadardır muhtemelen :D

• Yazını dikkatle okudum.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki günümüz oyunlarının bir çoğu ticaret üzerine kurulmuştur.Kimse para kazanmayacağı oyunu piyasaya sürmez.Fakat daha önce travian legends oynadıysan altınsız oyun oynamanın zorluğunu bilirsin.Yeni bir oyun olarak karşımıza çıkan travian kingdoms ise altınla oynamayan oyunculara ilaç gibi geldi.Altınla oynamıyorsan vali olarak iyi bir şekilde ilerleyebilirsin yani bir oyunun sadece negatif yanlarını belirtip acımasızca eleştirmek yanlıştır,pozitif yanlarını da düşünmek gerek.Altınsız oynayanları ve askersiz küçük oyuncuları düşünen bir oyun olarak karşımıza çıkan travian kingdomsu her yönüyle değerlendirmek gerekir düşüncesindeyim.

• Yazını dikkatle okudum.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki günümüz oyunlarının bir çoğu ticaret üzerine kurulmuştur.Kimse para kazanmayacağı oyunu piyasaya sürmez.Fakat daha önce travian legends oynadıysan altınsız oyun oynamanın zorluğunu bilirsin.Yeni bir oyun olarak karşımıza çıkan travian kingdoms ise altınla oynamayan oyunculara ilaç gibi geldi.Altınla oynamıyorsan vali olarak iyi bir şekilde ilerleyebilirsin yani bir oyunun sadece negatif yanlarını belirtip acımasızca eleştirmek yanlıştır,pozitif yanlarını da düşünmek gerek.Altınsız oynayanları ve askersiz küçük oyuncuları düşünen bir oyun olarak karşımıza çıkan travian kingdomsu her yönüyle değerlendirmek gerekir düşüncesindeyim.

vali olunca neden altına ihtiyaç duyulmuyor.yada kral olunca neden altına ihtiyaç duyuluyor.benim merak ettiğim konu bu?

• vali olunca neden altına ihtiyaç duyulmuyor.yada kral olunca neden altına ihtiyaç duyuluyor.benim merak ettiğim konu bu?

Kral olunca daha agresif oynanması gerekiyor ve krallığında olan valileri korumak gerekiyor bunun için sağlam ve güçlü bir krallık kurmak için altına ihtiyaç var tabi altınsız da krallık kurabilirsin ama diğer kralların gerisinde kalırsın.

Valiye gelince vali büyük sorumluluk getiren bir şey değil bu yüzden altınsız da ilerlenebilir. Oyunda beni araştırırsanız valiyim ve iyi durumdayım altınsız oynuyorum.

• tamam orasını anladım zaten kral valilerini koruyacak da, tek başınamı koruyacak:)krallığı güçlü yapan kral değil içinde bulunan valilerdir benim bu oyundan anladığım.şöyle söyleyeyim yada 1 kral ve 5 valisi varsa o 5 valide oyunu adam gibi oynayan kişilerse kralın altınla oynamasına gerek yok.asıl valiler altınla oynamalı ki krallığı ayakta tutsunlar.bence teziniz yanlış dostum.mesela ben altınsız oynuyorum krallığım var.4.gün bugün oyun süremde.içerde 2 tane vali var oyun falan oynamıyorlar.1 tane derebeyim var oyunu oynayan o kadar.kendi kendimize oynuyoruz.eğer içerdeki valiler oyunu oynasa benim altın almama hiç gerek yok.valiler krallığı koruyacak adamlar aslında.ne kadar güçlü ve çok vali varsa o kadar güçlü krallık oluşur.3 güçl kral bir birlik kurarsa da oyunu forse ederler.

vali de kral da altınsız oyunu götürebilir ama asıl olan herkesin altınla oynaması.travian eski sürümleri hariç bedava oynanması zor bir oyun.başkasının maşası olursun bir yerden sonra.

• Ben karşılaştırmamı yaparken Travian'a açık arttırma gelmediği günleri düşünmüştüm. Bu bağlamda, o günkü satışlar (+%25 üretim satışları) gayet doğaldı ve oyunu yapanların da hakkıydı. Ancak bugün olanlar, sömürüden ve açgözlülükten başka bir şey değil. "Valinin altına ihtiyacı olmaz, daha az altınla oynar" tezini ise anlamsız buldum. Sıradan, pasif bir vali olmak istiyorsa hayhay! Ama kim iyi bir yerlere gelmek istiyorsa bir gerçek ki bu oyuna iyi para dökmeli.

Saygılarımla.

• Ben karşılaştırmamı yaparken Travian'a açık arttırma gelmediği günleri düşünmüştüm. Bu bağlamda, o günkü satışlar (+%25 üretim satışları) gayet doğaldı ve oyunu yapanların da hakkıydı. Ancak bugün olanlar, sömürüden ve açgözlülükten başka bir şey değil. "Valinin altına ihtiyacı olmaz, daha az altınla oynar" tezini ise anlamsız buldum. Sıradan, pasif bir vali olmak istiyorsa hayhay! Ama kim iyi bir yerlere gelmek istiyorsa bir gerçek ki bu oyuna iyi para dökmeli.

Saygılarımla.

sonuna kadar haklısın.eski sürümler yani kahramana item alınamadığı sürümler daha güzeldi oyun.en azından oyunu hakikatten oynayan kişiler oyunda başarılı oluyordu.ayrıca altın fiyatlarını daha düşük olması gerek eğer böyle altınla oynayan kişilerin artmasını istiyorlarsa.mesela 250 altını 25 liraya değilde 10 liraya alabilmemiz gerek.

• Eski sürümleri oynamadım bilmiyorum ama eminim altınla yapılacak işlem sayısı azaldıkça denge artacaktır ve daha zevklidir oynaması. Fakat legends'ı 1 senedir falan oynuyorum, kingdomsta altın olayı daha iyi olmuş gibi duruyor. Özellikle tüm oyun boyu satın alma imkanının gelmesi ve NPC'nin fiyatının artması, bir kere 700 altın alan oyuncu ile oyun boyu altın alan oyuncu arasındaki farkı azaltmış.

Parşömen konusunda açıkçası gördüğüme memnun oldum, ben o kadar altınla neredeyse tüm oyun oynarken, altını nasıl verimli kullanacağını bilmeyen zengin bir arkadaş benim yerime oyunun muhasebe bölümünü tatmin etmiş.

Bu arada ingiltere serverında da oynadım, ki orada bizimkilerin 10da biri kadar oyuncu oluyor, herkes altın alıyor. Çünkü fiyatlar neredeyse aynı, fakat o ülkede kazanç bizdekine göre ortalama olarak çok daha yüksek olduğu için çıtır çerez gibi geliyor. Biz çok daha az satın alıyoruz. Bir de üstüne maalesef oyun da Alman kaynaklı olduğu için dediğiniz gibi fiyatı düşürürlerse bizim serverları kapatıp giderler herhalde diye düşünüyorum.

--

Odin

Community Manager
    Travian Kingdoms TR

• düz serverlarda 100 bin gümüş üzerine sadece kahramana bir kask alınır

bence bu sürüm gayet makul ve ucuz travian yönetimini tebrik etmek gerek güzel bir sürüm olmuş

• Sayın bumin,

62.000 gümüş verilen o parşömenlerin normal piyasa fiyatı 4000-5000 gümüş civarı. İroni mi yapıyorsunuz, anlayamadım. Yoksa 62.000 gümüşe o parşömeni satın alan hayırsever siz misiniz?

• Sayın bumin,

62.000 gümüş verilen o parşömenlerin normal piyasa fiyatı 4000-5000 gümüş civarı. İroni mi yapıyorsunuz, anlayamadım. Yoksa 62.000 gümüşe o parşömeni satın alan hayırsever siz misiniz?

dostum düz serverda bir tane kask alıyorsun kültür puanı veren oyun başı s8 de 300bin gümüşe satıldı
    ben 40 bine aldım bir gün kullandım 65 bine sattım çok anormal değil yani oyun başı adam kahramanın levelini yükseltmek isteyebilir

diğer konu burda gümüş aktarımı imkansız yani normal alıcılar basmış gümüşü:)) ben olsam vermem 900 tecrübe puanı için gider vaha keserim merhem kullanırım daha ekonomik olur

• Bu tamami ile hırs yapılarak ulaşılmış bir teklif. Aklı başında birinin bu kadar teklif vereceğini sanmıyorum. Ha adam zengindir sizene kardeşim para benim der basar orasıda ayrı mevzu. Ama Kingdoms diğer travian sürümüne göre oyuna para yatırmayanlar içinde çok ayrıcalık sunuyor. Gerçekten de çok başarılı buldum. Ben çok az bir meblağ yatırmama rağmen çok iyi parçalar satın alabildim.

[CENTER][SIZE=5]En iyi hareket beklenmeyen; en iyi plan bilinmeyendir.[/SIZE]
    [/CENTER]