Daha mantıklı ve gerçekçi casusluk önerisi

 • Merhabalar. Bildiğiniz gibi casuslar birer asker olarak yetiştiriliyor ve casuslarken saldıranın ve savunanın casus sayılarına dayalı bir denklem üzerine sonuçlar belli oluyor. Saldıran kişi ne kadar fazla casusla saldırırsa o kadar az casus kaybediyor,yakalanma şansları azalıyor.Bence gerçeğe hiç uygun değil ve stratejik bir değeri de yok.Bu yüzeysel ve mantıksız sistemi değiştirecek bir önerim var.


  Equites Legati,Kaşif ve Casus kaldırılacak. Yerine,"Casusluk" teknolojisi gelecek.Yani casus çıkarmak için akademiden yaptığınız araştırma gibi bir araştırma olacak.Tabi bu araştırma merkez binanın ve askeri üssün seviyesine bağlı olacak (ahır ve kışla yerine).Casusluğu araştırdığınızda casus atma seçeneğine ve köylerinizde "Teşkilat" binası kurma imkanınız olacak.Şimdi casuslamanın nasıl çalışacağına gelelim:


  1) Casusluk: Teşkilat binasını kurduktan sonra casusluk yapabileceksiniz. Casusluk yaparken,aynen markette ticaret yapar gibi bu operasyona kaynak harcayacaksınız. Harcamak istediğiniz kaynak tipi ve miktarı size kalmış. Ne kadar çok miktarda kaynak harcarsanız operasyon o kadar etkili olacak.
  2) Karşı Casusluk: Teşkilat binasını kurduktan sonra,köyünüzde otomatikman bir casusluk ağı oluşacak. Bu casusluk ağını MİT,KGB,CIA,MOSSAD gibi düşünün. Tıpkı casuslukta olduğu gibi,bu teşkilata kaynak ayırmanız gerekecek. Casusluktan farkı,ayırdığınız kaynağı elinizdeki hammaddelerden değil,tahıl üretiminizden yapmanız gerekiyor olması. Teşkilatınıza ne kadar kaynak ayırırsanız,karşı casusluğunuz (casus savunması) o kadar etkili olacak.
  3) Teşkilat Binası: Tıpkı demirci gibi,Teşkilat binasında geliştirebileceğiniz şeyler olacak. "Casusluk Sanatı"nın seviyesi casusluk operasyonlarınızın etkinliğini,"İstihbarat Gücü"nün seviyesi ise karşı casusluğunuzun etkinliğini arttıracak. Demircide olduğu gibi,casusluk teknolojilerini daha da geliştirebilmek için Teşkilat binanızın seviyesini artırmanız gerekecek.
  4) Hesaplama:
  CASUSLUK OPERASYONUNUN GÜCÜ: (saldıranın harcadığı kaynak) x (saldıranın Casusluk Sanatı seviyesi) x (askeri üs seviyesi)
  KARŞI CASUSLUK GÜCÜ: (savunanın ayırdığı kaynak) x (savunanın İstihbarat Gücü seviyesi) x (askeri üs seviyesi) x (dengelemek için belli bir katsayı - nüfus olabilir mesela)
  Eğer savunanın gücü saldıranın gücünden fazlaysa,casusluk operasyonu tamamen başarısızlıkla sonuçlanır. Eğer saldıranın gücü savunanın X katından fazlaysa hiç belli olmadan casuslanır ve operasyona harcanan kaynaklar aynen geri gelir. Eğer saldıranın gücü savunandan fazlaysa,ama X katından azsa rapor gelir fakat operasyon farkedilir. Savunanın gücü saldıranın gücüne oranlanır ve saldıran taraf,harcadığı hammeddelerin bu oran kadarını kaybeder.


  Elimden geldiğince açıklayıcı ve düzenli yazmaya çalıştım.Umarım fikrimi beğenirsiniz :)


 • Yanlış anlamadıysam ek bir bina daha ekleyelim isteğindesin, fakat ama lakin baktın casusla rapor alamıyorsun :) sallarsın askeri keser gelirsin yöntemi en kesin sonucu veriyor ;)