Posts by SimonMagus

  Her ne kadar sadece son yarışmaya katılabilmiş olsam da görüşlerimi belirtmek isterim. Yarışma, şans faktöründen arındırılmış. Herkesin kendi çaba ve yaratıcılığına dayanıyor. Bu açıdan oldukça başarılı. Başlangıçtaki 25 altın ödülünün 125-75-50 şeklinde arttırılmış olması da iyi olmuş.


  Yarışmaya katılan oyuncular bazı hatalara düşmüşler. Karikatürü hazırlarken karikatür başlığına bakmamışlar. Galya, Roma ve Cermen tarihini inceleyip atıfta bulunmak için çaba göstermemişler. Bazı karikatürler bireysel iğnelemelere dayanıyor ki hedeflenenin bu olduğunu sanmıyorum. Fakat hem içerik hem de teknik olarak çok başarılı örnekler de gördüm.


  "Atlarınızı tutun" benim en beğendiğim bölüm oldu. "Güzel bir yer" ise en zayıf bulduğum bölüm oldu. Forumdaki aktifliğin artması ve yaratıcı oyuncuların ödüllendirilmesi için buna benzer bir yarışma daha görmek isterim.

  4) Kapatma beni, açılmam bir daha


  Oyuna her girdiğimizde karşımıza çıkan "siz burada değilken..." penceresi için birkaç yenilik yapılabilir. En büyük sıkıntı, pencereyi yanlışlıkla kapattığımızda tekrar ulaşamıyor olmamız. Bu bilgilendirme penceresi, her an ulaşabilir şekilde, ayrıntılı log kayıtları ile oyuncuya sunulabilir. Böylece kafamıza her estiğinde o gün içerisinde neler gerçekleştiğini detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.


  Bu pencerede, açlıktan ölen asker miktarının kırmızı şerit ile gösterilmesi faydalı olacaktır. Çoğunlukla farkında olmadan bu pencereyi kapatıyor ve çok daha sonra askerlerin açlıktan öldüğünü anlıyoruz. Fakat bir daha pencereye ulaşamadığımız için, açlıktan kaç tane asker kaybettiğimizi hiçbir zaman öğrenemiyoruz. Eğer kırmızı şerit kullanılırsa ölüm haberleri oyuncunun dikkatini çekecek ve farkında olmadan bilgilendirme penceresini kapatmayacaktır.


  5) Benim tekrarımda tekrar vardır


  "Günlük Görevler" bir oyun dünyası boyunca yüzlerce kez kendini tekrar etmektedir. Oyuncuların bir kısmının bu yolla gümüş elde ettiklerini biliyorum ancak bir gerçek var ki bu çok sıkıcı bir süreç ve insanın oyundan soğumasına neden oluyor. Görevleri, herhangi bir şeyi öğrenmek için değil sadece gümüşü almak için yapıyoruz. Ya görev skalasının zenginleştirilmesi gerek ya da günlük görevler belli bir süre sonra yok olmalı.


  6) İşkenceye hazır mısın?


  Her yeni oyun dünyasına kayıt olmaya çalıştığımızda, dakikalarımızı çalan yersiz bir eğitim ekranı ile karşılaşıyoruz. Bu ekranı aramızda onlarca kez yapanlar vardır. Yeni oyuncuların bu eğitimi yapmalarını anlıyorum ancak bilmem kaçıncı oyun dünyasına kayıt olan deneyimli bir oyuncu neden bu işkenceye maruz kalıyor? Sırf bu eğitim ekranı yüzünden yeni bir oyun dünyasına başlamaktan vazgeçenler olduğuna eminim. Haliyle eğitim ekranının istenildiğinde pas geçilebilir hale getirilmesi gerekmekte.

  İlk TR1 oyun dünyasından bu yana Travian Kingdoms oynayan bir oyuncu olarak bu başlık altında aklıma gelen fikirleri ve tavsiyeleri paylaşacağım. Dikkate alınması ve değerlendirilmesi dileğiyle başlıyorum.


  1) Durun, bu zaten biziz!


  Saldırı askeri basan ve kendi köylerini yağmalayan oyuncuların büyük bir çoğunluğunun başına gelen şudur: kendi askerlerini kesmek! Oysa bir oyuncu neden kendi askerlerini kesmek istesin? Oyuna "kendi askerlerinize zarar veremezsiniz" tarzında bir koruma sistemi getirilmesini tavsiye ediyorum. Hatta oyuncular kendi köylerinde kendi askerleri varken bile yağmalama işlemi yapabilsinler. Böylece hem yanlışlıkla binlerce askerleri kesilmeyecek hem de her defasında köydeki askeri boşatma derdinden kurtulacaklardır.


  2) Bu benim arkadaşım


  Bir önceki ile bağlantılı olarak, aynı krallığa bağlı oyuncular da birbirlerinin askerine zarar veremesin. Özellikle oyuncular kendi köylerini yağmalarken, arkadaşının saldırı aldığını düşünen diğer krallık oyuncuları def atabilmektedir. Bu da hem saldıranın hem de savunma atanların anlamsız bir şekilde asker kaybetmelerine neden olmaktadır. Ayrıca bu sayede bu durumu istismar eden art niyetli kişilerin de önüne geçilecektir. Krallığa ihanet etmek isteyen bir oyuncu da öncelikle krallıktan ayrılma işlemlerini yerine getirmek zorunda kalarak rengini önceden belli etmiş olacaktır.


  3) Bir garip diplomasi


  Krallar, herhangi bir valiyi birliklerinden çıkartmak için o valiye saldırı çıkmak zorunda. Ancak bunun saldırı değil diplomasi seçeneği ile gerçekleştirilmesi hem daha mantıklı hem de daha sağlıklı olacaktır. Krallara, "oyuncuyu krallıktan ihraç et" seçeneği getirilmelidir. Ve bu işleminin tamamlanması 24 saat almalı, ihraç sürecinde olan valiye de sistem tarafından haber verilmelidir. Böylece, ihraç edileceğini öğrenen vali de kendi payına düşen hazırlığı yapacaktır. Eğer yukarıdaki öneriler gerçekleştirilirse böylece valiler bir gece yarısı -askerleri köyündeyken- ani bir baskın ve belki de ihanet ile uyanmayacaktır. Bu da haksız ve ahlaki olmayan eylemlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

  Travian Legends'in resmî facebook sayfasında böyle bir yenilikten bahsedildiği doğru (Mısır ve Hun ırkları). Ancak bu duyurunun 1 Nisan'da yapıldığı ve sonra da bir şaka yaptık acaba hangisi diyerek sordukları düşünülürse... Yani, şakaysa da hiç komik değil ve muhtemelen öyle. Kısa vadede böyle bir beklenti içine girmemek lazım.


  travian1.png


  travian2.png

  Örneğin ben 30-36 saat arasında atmıştım köyü her oyuncunun taktiği harcadığı altın miktarı kendine kalmış bir şey. Travianın temel kuralıdır göçmeni erken çıkan tarlayı kapar. Yeniliklere kapalı oyuncular da mancınık basacam diye uğraşmaya devam etsinler. Burada çamur atan arkadaşları da gayet güzel anlıyoruz

  Yeniliklere açık ya da kapalı olmak ile mevcut bir yeniliği eleştirmek aynı şey değil. Bu güncelleştirme bana göre hâlâ saçma. Oyuncuların ikinci köylerini 24 saat içerisinde atmaları, oyunu üçüncü gün bırakacak kişilerin yerli yersiz kalabalık yapmalarından başka bir işe yaramıyor. Bu oldukça yeni bir güncelleştirme ve eleştiriye ihtiyacı var. Özellikle de olumsuz yönlerinin belirtilmesine. Sen buna katılır ya da katılmazsın. Ama eleştiri yapan insanları "çamur atanlar" olarak niteleme hakkını kimse sana vermedi. Lütfen bir daha yazarken yazdıkların üzerine iyice düşün.

  Bir köy genel olarak iki temel sebepten ötürü saldırı alır. Bunlardan ilki, saldıran tarafın sizi düşman olarak görmesi ikincisi yağma ile ham madde kazanmaktır. TR1 oyun dünyasının daha yeni başladığını düşünecek olursak saldırı almanızın sebebi muhtemelen ham madde kaptırıyor olmanızdır. Bunun için yapılması gereken bellidir. Aktif olacak ve saldıranlara kesinlikle ham madde kaptırmayacaksınız. Bunun için de sığınaklardan faydalanabilirsiniz. Ancak sığınaklar belli bir seviyeye kadar koruyabileceği için gizlice savunma askeri biriktirmek ve zamanı geldiğinde kullanmak en mantıklısı olacaktır. Ayrıca sur seviyesini yükseltmeniz de faydalı olacaktır.


  Çevrenizde pek çok krallık olduğunu düşünüyorum. Bunlarla iletişime geçerseniz size yardımcı olacaklardır.

  Roma ırkı aynı anda birer bina ve ham madde seviyesi yükseltebilir. Bu özellik diğer ırklarda yoktur. Resimden de anladığım kadarıyla dayınız roma ırkı, siz ise cermen. Her ırkın kendine ait avantajları ve dezavantajları var. Roma ırkının aynı anda iki işi yapabilmesi avantajlarıdır.

  Hayır, istediğin krallığa geçebilirsin. Bunun için çeşitli yöntemler var:


  1) Herhangi bir kral sana derebeylik teklif ederse doğrudan o krallığa katılırsın.
  2) Valisi olmak istediğin krallığın sınırları içine köy atabilirsin. Böylece o sınırın sahibi olan kral seni valiliğine alabilir.


  @Odin tarafından verilen bilgi istisnalar için geçerli. Sadece sistemin sana tavsiye sunmasını sağlar, sistem senin adına karar veremez.

  ULUTURK arkadaşımız "Sunucu yeni açılan TR1 henüz 2. köyler kurulma aşamasındayız." demiş ya sakın oyunun 15. gününde olduğumuzu falan sanmayın. Oyun dünyası açıldıktan birkaç saat sonra ikinci köyler atılmaya başlandı.


  Maalesef o kadar saçma bir yeniliktir ki (yenilik mi) her gören hile olduğunu sanıyor. Daha 24 saat geçmeden ikinci köylerin atılması, hadi bir an önce şu oyunu bitirin, fazla uzamasın, bolca da altın harcayın haa, demenin başka bir yoludur. Yukarıdaki arkadaş gibi çeşit çeşit taktikler deneyerek garip garip şeyler yapan çok kişiyle karşılaşacağız demek ki.


  Yerli yersiz kişilerce doldurulan 9 ve 15 tarlaları almak için de mancınık üretimini bekleyeceğiz. Adamın nüfusu 50, ikinci köyünü 15 tarlalıya atıyor. Sonra da oyunu bırakıyor. Sen de artık mancınık çıkartacağım diye uğraş dur. Hey hey!!! Akıllara ziyan.


  Aklıma şimdi gelen bir soru var: Bu arkadaş ilk köyünü yıktı diyorsunuz. Ama yıkım yapmak için mancınık gerekli. Oyunun ilk günü mancınığı nerden bulmuş?

  Gelen saldırıda soru işareti çıkması bu saldırının gerçek bir saldırı olmadığını yani fake saldırı olduğunu gösterir. Askeri üs seviyen kaçsa, o miktarda fake saldırıyı görebilirsin.


  Askeri üs seviyen 15 ise, 15 ve altında askerle saldırı geldiğinde bunu soru işareti şeklinde görürsün.
  Askeri üs seviyen 20 ise, 20 ve altında askerle saldırı geldiğinde bunu soru işareti şeklinde görürsün.
  ...


  Bu miktarı dürbün kullanarak geçici olarak artırabilirsin.


  Kısaca, soru işareti sana çok az miktarda askerle saldırıldığını, bunun gerçek bir saldırı olmadığını haber verir. Amacı, fake saldırıyı haber vermektir; karşıdaki ordunun miktarını göstermek değil.

  Belirttiğiniz gibi aynı anda iki tane kahramana sahip olunamıyor. Her bir oyuncunun sadece bir kahramanı vardır ve oyun sonuna kadar aynı kahramanı kullanır. Resimde iki kahraman görünmesinin sebebi, bu oyuncunun Roma ırkı olan birisinden kahraman desteği almış olmasıdır. Yani kendi kahramanı + destek gelen kahraman = 2 kahraman olmuş.


  Destek olarak gönderilen kahramanlar gönderildikleri yerde gelen bir saldırı varsa bu saldırıyı savunurlar ve gerçekleştirdikleri başarı oranında da deneyim puanı kazanırlar. Eğer gelen saldırı esnasında ölürlerse, diriltilmeleri gerekir. Kahraman, destek atıldığı yerde değil desteği atan kişinin köyünde dirilir. Yani otomatik olarak spawn olur. Ama bu sadece ölüm durumunda geçerlidir. Diğer türlü kahramanı geri çağırmak ve dönmesini beklemek gerekir.

  Köy taşıma eylemi belirli şartlar dahilinde gerçekleşiyor.


  Valiler için: Kralınızdan iki kat ve üstü nüfusa sahipseniz
  Krallar için: Aktif bir valiniz yoksa yer değiştirme seçeneği çıkar.


  Ayrıca yer değiştirmek isteyen oyuncu ikinci köyünü atmışsa artık yer değiştirme hakkını kaybeder.


  Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsin:
  http://blog.travian.com/2016/0…-relocation-en/#more-4177

  Bir köy ya da şehir merkez yapılmışsa orayı reisleyerek ele geçirmek mümkün değildir. Sarayı yıkmak, merkez statüsünü düşürmez. Yani yapabileceğin hiçbir şey yok. Ama bu merkez köylerin sıfırlanamayacağı anlamına gelmez. Birden fazla köyü varsa, merkez olan yeri mancınıkla sıfırlamak mümkündür. Aradığın şey köyün kendisi değil, konuşlandığı yer ise bunu deneyebilirsin.


  Bildiğim kadarıyla bağlılık puanı sabit oranda düşmüyor. Başlarda fazla düşerken, reislemeye yakın daha az düşmeye başlıyor. Bu bakımdan net bir miktar vermek zor. Ortalama 17 bağlılık puanı diyebiliriz.

  1) Pasif köyleri reisle ele geçirmek mümkündür. Ancak ele geçirilecek yer bir merkez ise ister aktif ister pasif olsun reislenemez.


  2) Evet, başka ırkların köylerini ele geçirebilirsin. Ele geçirilen köy sistem tarafından otomatik olarak senin ırkına çevrilecektir. Yani aynı anda farklı ırkları oynayamazsın.


  3) Bunun için net bir bilgi vermek mümkün değil. Çünkü:


  - Her ırkın senatörü birbirinden farklı güce sahiptir.
  - Kaçar saat aralıklarla reisleme eylemini gerçekleştireceğin reisleme sayısının değişmesine neden olur. Çünkü reislenen köy belli bir süre sonra tekrar bağlılık puanı üretmeye başlayacaktır.
  - Reisleme esnasında festival düzenlenip/düzenlenmemiş olması
  - Reislenen yerin köy ya da şehir olması reisleme miktarını etkiler.


  Köyler için tahmini olarak 6 defa, şehirler içinse iki katı.