Posts by SimonMagus

  Göçmenleri destek şeklinde kaçırmak mümkün. Bunun için göçmenlerin yanına en az bir tane askeri birim eklemen gerekiyor. Yani 1 falanks ekledikten sonra göçmenleri de ekleyerek, istediğin bir yere destek olarak gönderebilirsin. Ayrıca oyunda askerlerin otomatik olarak kaçmalarına imkan tanıyan tırsak ayakkabıları var. Bunlarla da göçmenleri kaçırtabilirsin.


  Sürekli saldırı alan oyuncuların öncelikle ham kaptırmamaları lazım. Çünkü saldırı almalarının temel nedeni ham kaptırmalarıdır. Bunun için bolca sığınak kurmak ve ayrıca savunma askeri biriktirerek yeri geldiğinde bunları kullanmak saldırılardan kurtulmalarını sağlayacaktır. Sana saldıranların ileride mancınık kullanabileceğini unutmamalısın. Bunun için de bir an önce ya savunma üretmelisin ya da birliğinden temin etmelisin. Sur seviyesinin yüksekliği alacağın hasarı azaltacaktır.


  Çevrendeki pasif köyleri birkaç casusla gözetleyerek boş olanları yağmalamak gelişmeni hızlandıracaktır. Çünkü saldıranlar yağmadan genelde milyonlara varan ham kazanırlar ve onlarla baş etmenin en iyi yolu, yağmalarına ortak olmaktır :)


  Saygılarımla.

  Birisi mancınıkla yıkmış olabilir. Bu da bir oyun hatası değil. Eğer ki bu düşüşün sebebi mancınık değilse yani gerçekten bir oyun hatasıysa sebebinin mancınık olmadığını belirtmeniz gerekir.

  Reislemeye çalıştığınız yer bir şehir ise, 2 kp slotu gerekiyor. Şu yollarından birini izleyebilirsiniz:


  * 2. kp slotunun dolmasını beklemek
  * Şehir olan yerin nüfusunu 500'ün altına indirerek köy haline getirmek (bu durumda 12 olan hammadde kaynağı varsa 10'a iner)
  * Reisleyecek başka bir yer bulmak (köy)
  * Reisleme işleminden tamamen vazgeçerek, göçmenleri tercih etmek
  * Mevcut köylerinden birini şehir yapmak.

  AHİ birliği olarak Zeppelin birliğini tebrik ederiz. Başından itibaren çizginizi bozmadığınız ve oyunu gerçekten hakkını vererek oynadığınız için (asıl zeppelin kadrosunu kastediyorum) şahsım adına teşekkür ederim. Hep düşmandık hep düşman olarak kaldık. Son saldırıların birçoğunu zaten oyunun bittiğini anladığımız için savunmadık. Benzer pek çok rapor bizde de var. Raporları değerlendirirken o günün koşullarını da bilmek gerek :)


  Ben de bu vesileyle AHİ birliğindeki arkadaşlarıma teşekkür ederim. K. Muro, gargos, Drakula25, suiiuris, Girayhan, mnw, Patron, Rise of The Sun, Sultan Galiev, Eser toprak, Anqelica, Re4v3r... Ve isimlerini buraya sığdıramadığım nice arkadaş. Özellikle oyunun ortasında sırf bizimle oynayabilmek için kayıt olup yeniden başlayan ve bu süreçte ümidini daima koruyan, destekleriyle beni hem duygulandıran hem de yer yer güldürmeyi başaran Eser Toprak'a ayrı bir teşekkürü borç bilirim. Deniz'i ve ablamız gargos'u zaten bilmeyen yoktur.


  Yeniden bir arada olmak dileğiyle.


  Saygılarımla.

  Derebeyin taşan hazinesini başka bir derebeyi alabilir. Ancak oyunun, taşan derebeyi hazinelerini otomatik olarak krala göndermesi daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Tıpkı valiler hazine sattıklarında yahut çaldıklarında olduğu gibi.

  v0.40 güncellemesi ile gelen günlük görevler özellikle yeni oyunculara oyunu öğretmek ve bunun yanında küçük ödüller verme vaadiyle oyuna eklendi. Bu görevlerin sayısı beş-altı adet. Vaha ilhak etmek, bir köy casuslamak, pazardan alışveriş yapmak ve yağma yapmak. Ancak bir sıkıntı var!


  166 gündür aynı görevleri yüzlerce kez yapmak! Bu tam bir işkence oldu. Vaha ilhak etmeyi bir kere yaparsınız ve öğrenirsiniz. Hiçbirimiz bunu bir kerede öğrenemeyecek kadar aptal değiliz. 100 gümüşü almak için sürekli yapmak istemediğimiz şeyleri yapıyoruz. Elçiliğe geliyoruz ve zaten ilhak ettiğimiz bir vahayı çıkartıyoruz ve sonra geri ilhak ediyoruz. Bunu kaç kez yaptınız? Yüzlerce kez, değil mi? Peki, nasıl yapılabileceğini öğrenebildik mi? Ah evet, fazlasıyla!


  Bu günlük görevlerden ötürü delirmek üzereyim. Diyebilirsiniz ki, o zaman yapma. Evet, o zaman bana günlük görevler listesini yok edebileceğim bir buton koyun. Ve onu hiçliğe yollayayım. O can sıkıcı görevleri, yapılmayı bekleyen görevler listesinde görmek istemiyorum.


  Günlük görevlerin bir diğer vaadi şuydu:

  Quote

  Oyun boyunca daha da güçlendiğinizde, görevleri tamamlamak da daha zor olacak.


  Aramızda görebilen oldu mu? Hani, nerede? Bütün görevler stabil ve oyunun başında neyse sonunda da o. Yapımcılar ya ne ürettiklerinden habersiz ya da kendilerini bile kandırmışlar.


  Haftalık görevlere gelince... Mantık hataları içeriyor. Mesela, "yeni bir köy edin" görevi. Oyunu yapanlar, bu oyunu oynamıyorlar mı? Her hafta yeni bir köy atılmaz. Bu mümkün değil ki! Bir haftada yapamayacağım bir şey neden haftalık görevin bir parçası? Bilmiyorum...


  Bu günlük ve haftalık görevlerin mantıksızlığından sıkıldım. Günlük görevlerin sadece bir defa yapılmasını sonra da yok olmasını haftalık görevlerin ise gözden geçirilmesini öneriyorum.

  Saldıran kişi romaysa, wowda sur yoksa, saldırı türü kuşatma ise, saldıran kişinin yeterli koçbaşısı ve mancınığı varsa mümkün. Raporu benimle paylaşırsan inceleyebilirim.

  Evet yapabilirsin. Merkez köydeki sarayı yıkıp merkez yapmak istediğin yere saray kur. Ardından kurmuş olduğun sarayın içinden merkezi değiştirebilirsin. Merkezi değiştirdiğinde:


  - Eski merkezdeki taş ustası loncası otomatik olarak yıkılır.
  - Eski merkez şehirse 12'den yüksek olan hammadde seviyeleri geri 12'ye; köyse 10'a düşer.
  - Şehirler günlük 200 kültür puanı kazandırırken merkez olan şehir 500 kp kazandırır. Şehir merkezden, köy merkeze geçersen günlük 300 kp kaybın olur.

  Merkez olarak belirlenen yer ister köy ister şehir olsun herhangi bir seviye sınırlaması olmuyor. Bunun dışında gerisi belli zaten: merkez olmayan şehirlerde seviye 12'ye; köylerde seviye 10'a kadar.


  Quote

  Yani merkez köyü şehir yapsam istediğim seviye kadar tahıl yükseltebilirmiyim?


  Evet, yükseltebilirsin.

  Bu başlık altında bahsettiğim sıkıntı hâlâ devam ettiği ve düzeltilmediği için konuya devam etmek istiyorum. TR5'te yaşadığımız mağduriyetin diğer oyun dünyalarında yaşanmamasını istiyorum. Bunun için diğer oyuncuların da başlığa katılmaları ve fikirlerini belirtmeleri gerekiyor. Aksi halde ilerde siz de aynı sorunla karşılaşacaksınız ve muhtemelen bu bilgileri paylaşacak bir kişi bulamayacak ve zaferleriniz mağlubiyete dönüşecek.


  Aşağıdaki rapor TR4 oyun dünyasında seviye 99 wowuna gelen natar saldırısına aittir:  Aşağıdaki natar saldırısı ise TR5 oyun dünyasında seviye 70 wowuna gelmektedir:  Bu iki raporu karşılaştırdığımızda, seviye 70 wowuna gelen güçlendirilmiş natar saldırısının eski seviye 99 saldırısına gelenden 2 kata yakın fazla olduğunu görüyoruz. Bunu seviye olarak eşitlediğimizde arada yaklaşık 4 katlık bir fark oluşmaktadır. Yaşanan durumu aşağıdaki tablo ile özetleyebiliriz:


  [TABLE='class: grid, width: 500']

  [tr]


  [td]

  Wow Seviyesi

  [/td]


  [td]

  Eski Natar Saldırıları

  [/td]


  [td]

  Yeni Natar Miktarı

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  50

  [/td]


  [td]

  12k*

  [/td]


  [td]

  44k

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  55

  [/td]


  [td]

  13.7k*

  [/td]


  [td]

  49.3k

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  60

  [/td]


  [td]

  15.4k*

  [/td]


  [td]

  54.7k

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  65

  [/td]


  [td]

  17.1k*

  [/td]


  [td]

  61.6k

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  70

  [/td]


  [td]

  18.8k*

  [/td]


  [td]

  67.2k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  75

  [/td]


  [td]

  20.5k*

  [/td]


  [td]

  72.9k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  80

  [/td]


  [td]

  22.2k*

  [/td]


  [td]

  78.7k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  85

  [/td]


  [td]

  23.9k*

  [/td]


  [td]

  84.6k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  90

  [/td]


  [td]

  25.6k*

  [/td]


  [td]

  90.6k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  95

  [/td]


  [td]

  27.3k*

  [/td]


  [td]

  96.7k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  96

  [/td]


  [td]

  29k*

  [/td]


  [td]

  102.9k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  97

  [/td]


  [td]

  30.7k*

  [/td]


  [td]

  109.2k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  98

  [/td]


  [td]

  32.4k*

  [/td]


  [td]

  115.5k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  99

  [/td]


  [td]

  34.1k

  [/td]


  [td]

  121.8k*

  [/td]


  [/tr]


  [tr]


  [td]

  Toplam =

  [/td]


  [td]

  322.700 (322k)

  [/td]


  [td]

  1.121.800 (1.1m) Natar

  [/td]


  [/tr]


  [/TABLE]


  * : tahmini değerdir.


  Eski natar saldırılarının miktarının tahmini değerini oluştururken seviye 45 ve 99 wowuna gelen natar saldırılarının miktarını aradaki seviye farkına bölüp, her seviye başındaki ortalama artış miktarını buldum. Aslında artış miktarı sabit olmamakla beraber ortalamaya göre hareket ettiğim için sonuçta (toplamda) herhangi bir değişiklik olmadı. Bu tablo seviye 50'den 99'a olan kısmı içermektedir. Aynı tabloyu seviye 1'den itibaren aldığımızda yeni ve eski natar saldırıları arasındaki fark iyice açılarak tam 4 kat belki daha fazlası olacaktır.


  Şu an oynamakta olduğum TR5 oyun dünyasında tek köyden 70k saldırı askeri çıkarmış bir kişi ya yoktur ya vardır. Ancak natarlar sadece seviye 90-99 arası toplamda 636.7k asker ile saldıracak. Bu saldırıları savunmak mümkün müdür? Diyelim ki savunduk. Bunca def. kaybettikten sonra oyuncuların saldırılarını nasıl savunacağız? Seviye 50-99 arası gelen 1.1m natarı savunmak için ne kadar def gerekir? Oyun yönetimine soruyorum, hangi oyun dünyasından bu kadar natarı savunabilecek kadar def çıkmıştır?


  Aslında her şey ortada. Bu sorunun kısa sürede çözülmesi, getirilen güncellemenin daha fazla oyuncunun emeğine zarar vermeden kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca TR5 oyun dünyasında yaşadığımız mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.

  Tebrik ederim.


  Elinizde wowun son seviyelerine gelen natar saldırılarının bir örneği var mı? Bu örnekleri benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Bizim oynadığımız oyun dünyasında (tr5) ilk kez güncelleme ile güçlendirilen natar saldırılarına maruz kaldık. Bu orantısız natar saldırılarının oyunu sonsuz bir döngüye sokacağına ilişkin bir tezim var. Bu tez için de materyal gerek :)

  12 Mayıs Perşembe günü gelen v0.44-0.45 güncellemesi ile natar saldırılarının gücü arttırılmıştı. Bu güncellemeden henüz 12 Mayıs günü wow süreci başlamamış olan oyun dünyaları etkilendi. Bunlardan ilki TR5 oldu.


  Şimdi eski natar saldırısı ile güçlendirilmiş natar saldırısı arasındaki farka bakalım:  Seviye 45 wowuna gelen v0.44 öncesi natar saldırısı:  Seviye 10 wowuna gelen v0.44 sonrası güçlendirilmiş natar saldırısı:  Seviye 35 wowuna gelen v0.44 sonrası güçlendirilmiş natar saldırısı:  Göründüğü üzere natar saldırılarının gücü 4 kat civarı arttırılmıştır. Seviye 10 wowa 9.6k, seviye 35 wowa 33.3k natar saldırmaktadır. Bu saldırıların ilerleyen seviyelerde ne düzeye varacağı ise muammadır. Ancak görünen şu ki wow 100 olana kadar sadece natarlara harcanacak olan def miktarı 300k'yı geçecektir.


  Zaten az oyuncuyla devam ettirdiğimiz oyun dünyalarında natar saldırılarının güçlendirilmesi wow kurmayı imkansızlaştırmış dahası yaşanan rekabeti de sonlandırmıştır. Çünkü diğer birlikler bu saldırıları bertaraf edebilecek güce sahip olmadığı için wowda seviye kasmaktan caymaya başlayacaklar.


  Güçlendirilen natar saldırıları bitmek bilmeyen oyun dünyalarına davetiye çıkarmıştır. Çünkü güçlü olan bir birlik natar saldırılarıyla zayıflayıp wowu 100'e yaklaştırdığı an diğer birliklerin saldırılarıyla wowunu kaybedecektir. Ancak geride kalan birlikleri de aynı son bekleyecektir. Yahut diğer birlikler wowda seviye basmayı bile göze alamayacaklardır. Böylece bitmek bilmeyen bir döngü başlayacak.


  Henüz wow sürecine girmemiş olan oyun dünyalarında oynayan arkadaşlar için tavsiyem bolca def basmalarıdır. AHİ birliği olarak oyun yönetiminden isteğimiz ise, güçlendirilmiş natar saldırılarının gözden geçirilerek mümkünse eski haline getirilmesidir.


  Saygılarımla.

  Bilgi için teşekkürler. Ben daha asker alım kapasitesi ve köyde hammadde vaken '4270' alabilmişim Sınır sanırım bu oluyordur o halde. Sonu 270 olunca kusürlu bir garip gelmişti :)  Sınırın 4270 olduğunu sanmıyorum :)

  Krallar, valilerine saldırı çıktığında valiler birlikten düşerler. Böylece yağmada birlik engeline takılmazsınız. Ancak bu da bahsedilen köyün kamu tarafından yağmalanmasına neden olabilir. Sonuçta birliksiz kalacak ve bu kimsenin dikkatinden kaçmaz :D Yağma sınırlamasını doğrudan kaldırmak mümkün değil. Ancak yağmalayacağınız kişi aktifse alt birlik kurabilir. Böylece hem birliğe bağlı görünür hem de siz sınırlama yaşamadan yağma yaparsınız.


  Yağma sınırlamasının miktarı hakkında ise bilgim yok.