Posts by SimonMagus

  Bahsettiğin yer merkez olduğu için. Merkez köylerde ham madde kaynakları 12. seviyenin üstüne yükseltilebilir yani herhangi bir seviye sınırlaması bulunmaz. Merkez köyler bu özelliğinden ötürü genellikle 15 tarlalı olarak tercih edilir.


  Merkez köy değişikliğinde 12. seviye üstüne çıkartılmış kaynakların köylerde seviye 10'a şehirlerde 12'ye düşeceği unutulmamalıdır. Şöyle açıklayım:


  Tarlasız bir yeri merkez yaptın ve tüm hammadde kaynaklarını seviye 13'e yükselttin. Daha sonra da 15 tarlalı bir yer alıp merkezi 15 tarlalı yere çekmeye karar verdin. Bu durumda seviye 13 olan kaynakların şehirde 12'ye köyde 10'a iner.

  Saldırı askeri basıyorsan, tarlalı köylerinden birini merkez yapabilirsin. Merkeze büyük kışla + büyük ahır kurup tüm askerini oradan basarsın. Farklı köylerden basılan askerleri tek bir orduymuş gibi yönetme yok.

  Temsilciliği zaten vermişsin. Oradaki Asla kısmı temsilcinin hesaba en son girdiği tarih ve saat kısmı. Temsilcilik verdiğin kişi hesaba daha hiç girmediği için o şekilde görünüyor.

  İnaktif köylere saldırı çıktığın için senin krallığından düşmüş olabilirler. Vahalar ise vahaya saldıran kişiye geçer. Bahsetmiş olduğun askerleri vaha zaten el değiştirmiş haldeyken oraya atmış olmalısın.

  Hayır, sistem tarafından belirleniyor. Tıpkı eşyaların seviyesi gibi çalıntı mallardan gelecek olan ham madde miktarı da zamanla artıyor. Şu an benim oynadığım oyun dünyası 110. gününde ve çalıntı maldan gelen miktarlar şöyle:


  1.900 odun 1.400 tuğla 1.400 demir 6.900 tahıl (tahıl kısmı krala bağlı)

  Açık arttırmadaki eşyaları satanlar yine oyuncuların kendisi olduğu için. Bir oyuncu 54 parşömeni olduğu için 54 tanesini de satıyor. 50 tanesini satıp 4 tanesini bırakırsa anlamsız olur.

  Bölge puanı, bir birliğin sahip olduğu toplam arazi/kare miktarıdır. Ancak bu puanın hiçbir getirisi/anlamı yoktur ve valiler bu puanın artışında pek etkiye sahip değillerdir. Bölge puanı denilerek muhtemelen krala haliyle de birliğe kazandıracağın vergi ve hazineleri kastediyor. Derebeyi ve krallar hazineleri miktarında günlük zafer puanı üretiyorlar ama onu da bölge puanı şeklinde tanımlamıyoruz :)

  Bende çıkmıyor seçkin özellikler sekmesi.. o gorevi de yapamadim bir türlü zaten.. bug mı? Yoksa plus falan mi almak lazim bunun icin anlayamadım


  Altın simgesine bastıktan sonra "Bir arkadaş davet et" sekmesine geç. Orada arkadaş davet etme ile ilgili kısmı göreceksin. Plusla herhangi bir ilgisi yok. Eğer altın simgesinden seçkin özellikler bölümüne geçemiyorsan, sebebi temsilcilik olabilir.

  Merkez binası, depo, ambar, elçilik binası (1.seviye) öncelikli yapılar olmalı. Böylece diğer köylerden tahıl köyüne bol miktarda ham. atabilir, merkez binası da yüksek olduğu için hızlı bir şekilde tarlaları geliştirebilirsin. Tarlalardan herhangi birini seviye 10 yaptıktan sonra da değirmen ve fırın kurmalısın. Geri kalanı da oynama tarzına kalmış. Ancak bu söylediklerim sadece uygulanabilecek yöntemlerden herhangi biri. Kesin, değişmez, ille şöyle yapmalısın diye önerilebilecek bir formül yok :)

  Yeterli şifa merhemi ve günlük can veren eşyalar yoksa kahramanı kasıtlı olarak öldürtmek gerekebiliyor. Ancak birlikteki kahramanları savaştırarak xp kasma fikri pek mantıklı değil zira kahramanları diriltmek çok maliyetlidir. Elinde çok fazla kova olduğunu farz edelim. Ancak bu durumda bile öldür-dirilt yöntemiyle xp kasamazsın çünkü 24 saat içinde birden fazla kova kullanılamıyor.


  Canı az kalmış ve öldürmeye mecbur kalınan kahramanı vahalara göndermek en mantıklısı. Düşman köylerine göndermeni tavsiye etmem çünkü bu köyler surlara sahiptir ve karşına vahadakinden fazla def çıkabilir . Bu durumda kahraman asker kesemeden haliyle de xp kazanamadan ölür.

  Dalgalı şekilde olan haydut kamplarını birlikteki tüm krallar göremez. Sadece senin kendi kralın ve bu krala bağlı derebeyleri-valiler görebilir. Üç dalgalı olan bir haydut kampına farklı üç kişinin saldırması gerekir. Aynı kişi aynı kampa bir kereden fazla saldıramaz (dalgalı kamplar için geçerli). Dalgalı olmayan haydut kamplarını ise krallar göremez ve krallara bu haydut kamplarından çıkmaz.

  köşkü 20. seviyeye çıkarmamız isteniyor çıkarıldığı vakit yaklaşık 250.000 hammadde harcamak lazım ama sığınak kapasitesi en yüksek seviyede her hammaddede 2000 ya saray ve köşk için hammadde seviyeleri düşürülsün veya sığınak seviyesi ve kapasitesi arttırılsın


  Köşkü seviye 20'ye çıkarmana gerek yok. Atmış olduğun son köyden yeni bir köşk kurup seviye 10 yaptıktan sonra göçmen basabilirsin. Sığınak meselesine gelince, bu yapının kendisi bile gereksiz. Sığınakla ilgili sıkıntısı olan oyuncuların, oyun deneyimlerini ve stratejilerini gözden geçirmeleri gerek (bence).

  Saygınlık puan ve madalyaları hesaplanırken oynanmakta olunan bütün oyun dünyaları hesaba dahil ediliyor. Ancak bu durum saygınlığın ve elde edilen başarıların değerinin düşmesine neden oluyor. Çünkü oyuncuların çoğu başka oyun dünyalarında kazandıkları başarıları, yeni bir oyun dünyasında sergiliyor. Başka oyun dünyalarında kazanılan/biriktirilen başarıların/puanların diğer bir oyun dünyasında sergilemenin pek mantıklı olduğunu sanmıyorum. Bu durumun önüne geçilmesi için şöyle bir önerim var:


  Saygınlık puanları iki farklı başlık altında değerlendirilsin. Bunlardan ilki olan Genel Saygınlık, tüm oyun dünyalarındaki başarıları ve madalyaları barındırsın. Yani, bir oyuncunun ne kadar köklü ya da yeni olduğu Genel Saygınlık sistemi aracılığıyla anlaşılsın. Genel Saygınlık'tan elde edilecek olan madalyalar çok az ve nadir olsun. Yine Genel Saygınlık puanları Yerel Saygınlık puanlarına dahil edilmesin; ayrı ayrı hesaplansınlar.


  Genel Saygınlık puanı ve başarıları profil tanımında sergilenemesin. Çünkü bu başarılar o oyun dünyasına ait değil! Bunun yerine kahraman profilinde Genel Saygınlık başlığı altında kazanılan puan ve madalyalar sergilenebilir.


  sayginlik.png


  İkincisi olan, Yerel Saygınlık ise sadece oynanmakta olan oyun dünyasındaki başarıları barındırsın. Buradaki kazanımlar ait oldukları oyun dünyasının profil tanımında sergilenebilsin (şu anki gibi).


  Aynı anda TR1, TR2 ve TR3 oyun dünyalarında oynayan bir oyuncunun tüm bu oyun dünyalarından elde ettiği saygınlık puanları > Genel
  TR1, TR2 ve TR3'ten elde ettiği saygınlık puanlarının her biri için ayrı ayrı hesaplanıp sadece ait oldukları oyun dünyasında kullanılabilen> Yerel Saygınlık


  sistemi şekilde.