Posts by Castrum

  • Savaş similatöründe yapılan hesaplama değerleri kaydedilip her seferinde tek tek girmek yerine sonradan listeden seçilip tekrar kullanılabilmeli.


  • Askeri üssün herhangi bir bölümünde köyde bulunan askerlerle ilgili toplam savunma ve saldırı puanlarına ilişkin ufakta olsa bir istatistik gösterilmesi yararlı olabilir.
  • İlgili köye gelmiş olan destek askerleri tahıl tüketimine, ırka ve ırka ait asker sayılarına göre ayrı ayrı sıralayabilme özelliği eklenmeli,
  • Gelen ve giden saldırılarda kullanılan renk vererek saldırıyı imleme özelliğindeki renkler gri, sarı, yeşil ve kırmızıdan daha çok çeşide ayrılmalı ki bu sayede özellikle oyunun ilerleyen dönemlerinde köye gelen saldırıları kişi kendi renk tercihlerine göre fake saldırı, koçbaşı süresinde gelen saldırı, mancınık süresinde gelen saldırı gibi işaretleyebilmeli.
  • Son olarak ise rapor paylaşımı yapar gibi köye gelmekte olan saldırı listesinin bir yada belirli bir kısmı varış süreleriyle beraber paylaşılabilmeli.


  Kendi oyun içi deneyimlerime dayandırdığım bu eksikliklerin giderilmesi için oyuncular genelde ekran görüntüsü alma, not defterine kaydetme, oturup hesap makinesiyle hesaplama gibi yöntemlere başvuruyor. Bu tarz oyuncuya kolaylık sağlayacak özellikler askeri üste yer alırsa faydalı olacağını düşünüyorum.