Posts by Two fools#RU

Именно! Какая разница хочу я или нет? 5 героев и апнуть стенку - это не что-то новое, отличное от т4. Как в т4 можно остановить таким образом так и в киндомс.

:) разговор, напомню, был про то, где легче играть одиночкам и не супер активным игрокам. На т4 легче.

Sevenz, фармить будут пока это приносит ресурсы. Совершенно все равно нападающему мои это ресурсы или дань. Король может забрать дань только когда на копилось 10% от складов. Скрытая сокровищница прячет 100 ресурсов на уровень. В качестве крайнего случая можно взять деревню вне территории королевства. Развиваться нормально под фармом нельзя, тайники имеют пределы.

Но это всё касается короля. У губернатора, насколько я знаю, все сокровища попадают в фонд дани столицы.

Сокровища украденные у других королей оседаеют в дани той деревне, что украла, так отвечали админы ранее.

Автору - вероятно, сокровища собранные с разбойников перешли в столицу автоматически, а украденные у инроков - нет. Отправьте разведку на свою деревню и увидите. если они по-прежнему в дани. Тогда надо напасть на самого себя и унести их.

[INDENT] ТК
    На самом деле, способов защитится столько же, и главный это не давать ресов атакеру. И способов сильному игроку разнести малыша тоже очень много, если захочется, то топовая команда сотрет с карты деревни слабой команды. Вопрос в затраченных ресурсах. Но ведь маленькой команде пофиг сколько ресурсов потратили топы, для них важен факт того что их скатали.
    Ты здесь спокойно играешь по одной просто причине, ТК это болото.[/INDENT]

[INDENT]

Это ты не подумав сказал. Стало гораздо хуже. Во-первых, потому что есть дань и спрятать ее нереально. Скрытая сокровищница - это дорого. При условии, что склады приходится поднимать высоко, чтобы забрать награды, при регулярном фарме королю дождаться возможности собрать нереально. В итоге с пустыми руками фармотряд не уходит никогда. Во-вторых, войска дешевы. Дубинщик уносит почти столько же, сколько он стоит. То есть послал 3, вернулись два с полным рюкзаком - уже в плюсе. Добавь, что сокровища время от времени можно унести, так и легкий минус можно простить. В третьих, 200 единиц, которые можно сохранить автоуводом - это слезы, раньше можно было накопить более-менее заметное войско и выпить немного крови у обидчика, теперь только в дальний поход отправлять на ночь, а это быстро надоедает.
    Мне тут на us сервере попался сосед - фармить начал, так я честно сказать не знаю что и делать, на удалении уже. Я обалдела сначала - аккаунт активный, в верхней сотне, герой прокаченный и все такое. Потом поняла что он фармит просто все вокруг, актив и неактив. И, похоже, правильно делает. Товарищ неписаными правилами травиан не отягощен (про фарм активных игроков), играет первый раз, сам сказал. На втором заходе потерял 300 дубин, вернулся с полной армией. Не была бы я онлайн - вынес бы весь мой деф за минусом двух сотен. Такая вот веселая судьбы ждет новичнов и одиночек.
    [/INDENT]

That is correct for parties but incorrect for troops training. In TK (unlike T4) troops training for already queue troops will speed up as buildings go up. I'm not sure why celebrations are different.

The same change is true for helmets - they only work while hero has them on, take off a helmet and training slows down.

I'm not sure if time changes for already queued buildings when Main Building levels up, I think it does not. Or if leveling up TS effects troops already en route.

The point I was trying to make in my original post was that the idea of having your sitter function outside of the game world itself wasn't very intuitive. I'll be kind and not call it illogical. However clicking on the "log off button" to set a function within the game is indeed illogical. Reminiscent of clicking on the Windows start button to stop the computer. Do you work for Microsoft?

You ask where it is, I answered you. Instead of saying thank you, you are trying to insult me. That's what logical people do, I know.

Take note that all participants have NOT been banned.

I did. Take a note that I waited to see if that will happen or not before I joined it. I see no joy in prisoner of conscience role.

Regarding punish first and investigate later. That is not the way it happens on any server where I am HMH or CM. I will talk about TK only.

We have no data to speak about kingdoms only. I think actually it's much better to discuss related examples from travian. Easier to stay calm for everyone.

Let's be honest. People that are caught cheating are going to say whatever they want to say. It's not for the staff to correct the misinformation.

See... You going exactly the same direction. They (you) all guilty, does not matter what you say.

I was banned once (on US server btw), without getting into details, which you suggested nobody should believe anyway, the ban was lifted without punishment in 3 days. I assume I was not guilty, right? Yet, for 3 days my resources were overflowing, troops were not queued and it was speed server. Nobody bothered to apologize, leave alone reimburse me somehow.
    A friend of mine was banned recently because someone "confessed" to the MH that the account was his multi. The ban was lifted eventually but given that it happened before second village was settled, the account was deleted anyway. Nobody bothered to reimburse gold spent in first days and, obviously, no apologies.
    My long term dual got under mass ban, supposedly multi. Not even taking into account that I know his game approach very well, he had small, unambitious defensive account, which would be much better if he had more time for it so spending time on multi would be plain and simple stupid for him. Under the same witch hunt, several leadership/top accounts were not just banned but deleted without warning, with 3 unique arti size hammers among them. I have no idea, maybe MH had bulletproof evidence, but doing so a day before arties? Seriously?
    Another friend of mine was banned because his payment did not get through for some reason. There was more gold on the account than was bought under this transaction so there was very easy way just subtract gold from the account till it was figured out. But no no no 3 days till ban was lifted, with penalty. First month of the server, heavy gold spending account was deleted and to the best of my knowledge non of the duals ever came back. It's like amazon would ban my account because of rejected credit card.

Those are cases where I'm 100% sure about MH wrong doing. There are way too many causalities.

Where is the place, Feanor? TG banning policies are bad, at least in the view of many many good and honest players. Where exactly is the place to express our opinion about it? or about customer service system as a whole? On com forum all participants in this topic would be banned from the forum (I was banned twice and those are my only forum bans). It's absolutely clear by now that the same "punish first than investigate" was brought to kingdoms, on new level. I did not know that people can be attacked under ban or that troops will starve. can you imaging this from a player point of view who "by accident" got under this latest mass ban?

TG biggest problem is that they are losing customer's base, in big part because their awful attitude toward customers but they refuse to listen.

And I'm sorry, but reference to privicy is just BS. People either talking about themselves or don't mention any names.

I finally got the tax rate reduced and that made me look at the production table. How come that village not in the kingdoms territory gets no bonus? Not just it does not get the bonus from lowered tax rate, which I can kinda understand even though it does not seems fair, but it does not add base 20% for governor. Yet, the tribute is being collected by unfriendly king.

So in order not to lose 30 (!) % of production I have to settle my villages within kingdom's borders, which obviously does not offer many options for my preferred fields and, with oases not producing influence, will be crowded by mid-game with very limited benefit from oases.

The kingdom (as a team) has been punished enough already by loosing tribute and by giving that tribute to other king, losing 30% of production is just ridiculous, I'm having hard to believe it's not a bug or maybe I got confused somehow. Please correct me if my understanding is wrong.