Posts by Archetonix#CZ

Already asked.

If they do that it will be used for hide resources when you are under attack.

You know you can hide those resources anyway? Just put an offer on market and take it back after attack.. making opportunity to cancel merchants going out as in RP wouldnt make difference in it

Im thinking its nothing more than just Travian simply starting from scratch....so to speak.....no rime, no reason. Now that they are finished their server mergers and whatnot.....and since its the new year and alot of servers are available.....why not start from 1.

That can be true, but some clarification definitely wouldnt hurt :)

What? I bought gold on com somewhen, and paid 19,99 € für 700 gold. Not sure what you're doing wrong. Try out some other regions in the bottom left of the window. I usually select International or Germany, both of which I have to pay 19,99 € with.

If nothing works, buy gold on FR, delete your avatar there and transfer gold to com. ^^

Lucky you, when i look, i got 25 Euros for 700 gold too :D

but when i switch it to CZ, then its 20 Euros

Scorox: If limit, then 100 - from my side. Most of kingdoms can be inside it, for example on com3 - three of five biggest kingdoms with their wings are smaller then 100 players. That way would allow some new members to join too, probably.

But 60 will ruin the game too much for new players.

For example, as the rumor has it, on the COM that is being launched in Feb, Knight + Titan + GGG and many more are merging into a huge team.

Let me fix that.

New Order (or how we will be named) is trully composed of Knights, Titans, and some Bohemia players, along with few players from originally other groups. But it is not complete, and not all join - so it will be same size as usual.

Not many people from Titans and Bohemia is coming, maybe little more from Knights, but most of people dont have their premade groups for long time - so basically, this is their first or second when they go with premade group.

Ahoj.
    Parta co hrává na COMu mně nejspíš zná, ačkoli tam už vystupuju pod nickem Leknín (Lekníntonix a podobně). Herních kol mám za sebou asi pět, poprvé jsem začal až někdy v půlce serveru kde jsem skončil jako guvoš pod Loredem, a pak už jsem se registroval už na začátku věku, naposledy na COM3 pod Bohémií.

Momentálně mně můžete najít na CZ4 pod hlavičkou BARu, nebo na COM6 kde dělám duála Klárce.

Co se týče věcí okolo mé osoby... za úplatek jídlem klidně prozradím víc :D prozatím vám bude muset stačit že jsem student statistiky z Brna. Což si myslím že leccos vysvětluje, například proč propočítávám které stavby jsou v dané fázi výhodnější nebo se snažím být někde na viditelnějším místě v žebříčku.

Leknín