Posts by Handsome Cowboy

  Again ONR gave their everything to the biggest meta.U did it in COM1,u had gave everything(60k treasures and a WW) to 4uma which is the biggest meta with 200 players and now u gave ur 20k treasures to Ayyildiz which is the biggest meta in COM2.I hope u'll learn to finish a server with ur kingdom.I know u are a good kingdom for early game but u have to see last day too.

  COM oyun dünyasında rekabet düzeyi daha üst düzey.Ön plana oyun yeteneği,taktiği gibi kavramlar çıkıyor.TR sunucusunda ise taktikten ziyade oyun dışı mekanikler(casus sokma vb) daha ön planda ve genelde hep bir kavga ve kaos ortamı var.Her akşam düzenli kavga vardır TR sunucularında bu da oyuncuların canını sıkan hususlar.


  Oyunun popülerliğini arttırmanın en kolay yolu eski oyuncuların oyuna geri dönmesini sağlamaktır.Eski oyuncuların oyunun eksikleri ve aşırı pahalı hale gelmesinden dolayı oyunu bıraktıklarını göz önüne alırsak çözüm basit gibi.


  İkinci yol ise Travian Legends'a verilen değerin %25'i buraya verilse yine bir artış olur.TL tamamen sistemsel açıklara sahip bir oyun ve bu açıklar oyuncular tarafından suistimal ediliyor ki son Final bunun örneği.Travian Kingdoms o oyunun daha iyi sisteme sahip hali fakat TG'nin verdiği değer neredeyse SIFIR.


  Birde gerçekten Türk oyuncularının değerini anlaması lazım TG'nin.3 ay boyunca havalenin kapalı kalmasının açıklamasının yapılmasına bike tenezzül etmeyip hata var diye oyaladılar insanları.Koskoca şirketin zam için oyuncularını bu kadar umursamaz davranması hoş bir şey değildi.


  Dediğim gibi yeni oyuncu kazandırma fikrinden önce olan oyuncuları koruyup,eski oyuncuların oyuna geri dönmesini sağlayacak adımlar atılmalı.Ondan sonra zaten yeni oyuncular gelir.

  Birçok eksik yer varken iyi tarafları da var tabi ki.


  POZİTİF


  * Oyun ister istemez oyuncularda hırs,rekabet duygusu,eğlence gibi birçok tatmin edici duyguyu hissettiriyor.

  * Oyun olarak geçmemek lazım gerçekten arkadaşlıklar oluşuyor,ekip olunabiliniyor,takım çalışması ortaya çıkıyor.

  * Oynayan insanlar gerçek dünyanın birer simülasyonu.Gerçek hayatta yaşadığın birçok duyguyu,tecrübeyi bu oyunda da yaşayabiliyorsun.


  Oyunun eksik yönleri biraz fazla ve bu eksiklikler oyun zevkini azartan cinsten.


  NEGATİF


  * Öncelikle Travian yönetimi Türk oyuncularının COM dünyalarında oynamasını istemiyor bunu da yeni altın düzenlemesiyle çok açık bir şekilde ortaya koydu.Bu yanlıştan dönmeleri lobideki altınların COM dünyalarına aktarılabilmesini istiyoruz.Zaten ortada bir zam var iken saçma bir şekilde altın aktarımını kapatmalı bir nevi ırkçılığa bile girebilir.

  * Oyunda sohbet bölümleri hala yetersiz,mesajlaşma kısmı da oldukça yetersiz.Birçok örnek var iken mesajlaşma üzerine biraz çağ dışında kalmış.

  * Casus mekaniği oyunda tamamen değişmesi gerekiyor.Savunan tarafın bu kadar fazla yararına olan bir mekanik saldıran tarafa büyük bir dezavantaj sağlıyor.

  * Rekabet kısmına diğer arkadaşlara katılmıyorum bir sınırlama falan getirilmesi saçma olur.Herkes özgür sonuçta bu oyunda kimse sizlere 150 kişi olmak zorundasınız diye bir zorunluluk dayatmıyor,sizlerin tercihi bunlar.

  * Forum aşırı pasif kullanılıyor,forumun popülerliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmalı.Legends'a kıyasla forum yok denecek düzeyde.

  * Grafiksel bir yenilemeden daha çok oyun atmosferi biraz daha değiştirilebilinir.Arka planda akşamları karanlık,kışları karlı gibi varyasyonlar sağlamak göze hoş gelebilir.

  * Oyundaki natar,15 tarlalı,9 tarlalı sayıları arttırılabilinir.Doksanıncı gün haritanın genişlediğini gördüm ve çok saçma geldi.Oyunun neredeyse 2/3'lük kısmı tamamlandıktan sonra yeni tarlalının çıkması gereksiz,daha önce de çıksa daha faydalı olurdu.

  * Spiking olarak oyun sözlüğüne girmiş gri köy defleme olayının önüne geçmek lazım.İnaktif köylere savunma gönderilmesinin engellenmesi gerekiyor ki zaten hiçbir mantığı da yok gönderilebilinir olmasının.


  Oyunu en çok oynayan ülkelerden biriyiz buna rağmen oyun yönetiminin en az ilgilendiği,en az fikirlerine saygı duyduğu ama en çok para kazanmaya çalıştığı ülkeyiz.Değerimizin bilinmesinin,bizim fikirlerimize önem verilmesinin ve bu aşırı zamların geri alınıp,lobiden altın aktarmanın engellenmesi gibi daha fazla para kazanmaya yönelik hamlelerin gözden geçirilmesini umuyorum.Yoksa en çok oyuncuya sahip olduğu ülkelerden birini de kaybedecekler.

  Hello everyone,


  I would like to talk about the gold purchase problem that has been going on for 75 days for the Turkish community.We can't use credit cards, wire transfers and ininal cards to get gold for 75 days.In Turkish servers,we can only purchase gold by phone and coupons.In COM servers,we can only purchase gold by phone.Almost 75 days have passed since we reported this problem to the authorities but there is still no progress.It is a fact known to everyone that the game is P2W,but our freedom to buy gold is restricted.We can't compete with our rivals under equal conditions in the game worlds where competition is as high as COM.We are very upset with the fact that TG is not interested in this problem when we suffer a lot.We ask you to provide us with information and solve this problem.We know that we need to write this kind of problems from the help center, but since we didn't get the return we wanted.We wanted to share our problem with the Travian community.


  For UNKNOWN and all Turkish players.

  Tek sıkıntı 1800 altının 310 TL'ye denk gelmesi ^^


  3- Aynı PC den iki hesap açanların aynı bölgede hesap açamaması ve aynı bölgeye köylerin taşınamaması ( makul bir mesafe min. 30 kareden daha yakına kurulamaması gibi )


  4- İki krallığın üyelerinin %20 ve daha fazlası Aynı PC kullanıcıları ise karşılıklı olarak saldırı, yağma ve destek işlemlerinin her iki yönde kapatılması,


  5- Kral olarak oynayan oyuncuların krallık üyelerinden iki hesap ile oynayan oyuncuları ve hangi hesaplara sahip olduklarını görebilmesinin sağlanması,

  Bunlar yasak olan şeyler değil mi oyunda ? Hani her oyuncu sadece bir hesap açabilir,multi açmak yasaktır gibi kurallar var oyunda ama siz bu kuralı delip,yasallaştırmak istiyorsunuz =O  Odin Bence kendisinin ve krallığının hesaplarını incelerseniz hoş olabilir,bu da bir kanıttır :whistling:

  • 15'li sayısının arttırılmasıyla ilgili: mevcut sorun aslında bir miktar inaktif oyuncuların bu alanları merkez köyleri ile işgal etmesinden kaynaklanıyor. Fakat önerilen sistem ile bu oyuncuların bu alanları ele geçirmesi zorlaşacağı için sayıyla ilgili sorun bir nebze azalacaktır diye düşünüyorum.

  Oyun geliştirici ekibin amacının bu olduğunu anlıyoruz ve hakta veriyoruz ama bunun çözümü bu yolla olamaz.İnaktif oyuncular almasın diye aktif oynayan oyuncuların merkez köy için kaybedeceği zamanı da arttırıyorsunuz.Bu sorunun çözümü daha basit bir şekilde çözülebilecekken oyun dinaminiğini değiştirip,insanların zevk aldığı PvP yerine daha çok PvE'ye yer veriyorsunuz.Çoğu oyuncu oyunun belli aşamasından sonra haydut kampları ve sığınaklarıyla bile savaşmaktan sıkılırken daha çok PvE elementi insanları soğutur.PvE elementinin dışında gerçekten aktif oyunculara büyük zaman kaybı sağlıyor bu sistem.Büyük ihtimal artık 2 tane tarlalı oyuncu bile görmek imkansız olacak.


  Dediğim gibi inaktif oyuncular için üç çözüm var :


  1) Oyun içi görevli sayısının arttırılıp,inaktif tarlalı hesapların hızlıca silinmesi,

  2) İnaktif tarlalı hesapların silinmek yerine natara dönüştürülmesi,

  3) İnaktif tarlalı hesapların silinmeyip,mapin uzak köşesindeki 6 tarlalı köye taşınması.


  Tabiki de bir nevi gereksiz bir tartışma sürüyor her türlü bu yenilik zaten gelecek.Sadece değişimler yapılır.Çünkü genellikle TG bu tip yenilikleri getirmeyi çok istiyor.Aynı tartışma Night Truce hakkında da olmuştu ve oyuncuların %90'ı istememişti ama oyuna eklendi.Bu olayı isteyen oyuncu sayısı da bir hayli yüksek iken her türlü geleceği için şimdiden istemeyen arkadaşlara geçmiş olsun.

  Oyunda zaten savaş WW dönemine kadar yok denecek kadar az.Bu sistemle birlikte WW döneminde bile savaş olmucak artık.Basılan askerler NPC'ler ile savaşıcak ama savunma konusunda bir değişim olmucak hatta tahıl derdindrn dolayı oyuncular savunmaya bile yönelebilir.Devasa savunmalar görürüz WW içlerinde.Ama hem geç alınan tarlalar,hem NPC köyleri ile savaşlardan dolayı saldırı askerleri yetersiz kalacak.Bu değişiklik gerçekleşirse artık ilk seviye rushlayan ekipler oyunu kazanacaklar.WW yıkımı gibi heyecanlı dinamikleri görmemiz imkansız olacak.


  Dediğim gibi daha basit yollar var :


  1) Daha fazla tarlalı köy

  2) Daha fazla Natar köyü

  3) Daha iyi vahalar

  4) Oynamayan hesapların hızlıca silime alınması veya köylerinin map köşelerindeki köyler ile değişmedi.O köyler natara bile dönüşebilirler.

  5) NPC köyü mantığı aslında iyi olabilirdi tarlalı köylerin yerini almak dışında.Gri bölge oluşturmak daha mantıklı olabilecekken oyuncuların tarla almalarını zorlaştırmak tamamen yavaş oyun istenildiğini gösteriyor.Bu da oyuncuyu düşünmekten çok Travian Games'in daha çok kazancı düşündüğünü gösteriyor.

  Zaten oyunda yeteri kadar 15c ve 9c yok iken,olanlarda da vahalar kısıtlı iken tarla alımını geciktirmek oyunu daha çok p2w'e yönlendirir.Aktif oynamayan hesapların hızlıca silinmesi veya o hesapların merkez köylerinin değiştirilmesi daha basit ve zararsız yöntem.


  Sizin bahsettiğiniz durumda 15li alımı en az 15 gün uzuyor reis gereksiniminden dolayı.Tarla geliştirme,altyapı derken kısıtlı oyun süresi kısalıyor.Bu da 15c ve 9c alımının yarardan çok zarara yol açmasını sağlar.Oyuncular 6c ve 7c köylere yönelir.O köylerde tahıl sorunu boy göstereceği için daha çok altını(parası) olan aradaki farkı uçurum boyutuna çıkartır.

  + We can see small five different alliance.It means 300 players again.We need less diplomacy too.