Posts by makalamukala#TR

  operasyon hazırlamanın ne ayrıcalığı kaldı ? bu oyunda ozman operasyon hazırlama mantığı kalmaz şu saatte herkes girsin dedikten sonra adam istediği bi vakitte açıp saniye saniye o saate saldırısını atabilir yani saat bekleme vs derdi olmaz fakat ozman bu oyun herkes için aynı olur ama eşit olmaz ;) eşitlik ben bi saldırı için gece belli bi saatte kalkıp atmam gerekiyorsa diğeri bunu yapamıyorsa bu benim lehime olan bi durum ama bu dediğin olursa hiç bi ayrıcalık kalmıyacak adam istediği saatte elini kolunu sallaya sallaya saldırısını atabilecek malesef olmamalı büyük kolaylık olur olsa ama bu strateji oyunu...


  Ayrıca zaten gelmez bu tip strateji oyunlarının amacı budur
  Yine ayrıca destek durumlarındada tam saniyesine desteği yapıştır ara yapma derdi kalmaz çünkü aynı saniyeye sınırsız sayıda saldırı sokabilrisin o sistemle ve destek atılacak köyün tahıl derdi olmaz saldırı gelmeden 2 saniye önce tüm defler köye girsin 2 saniye sonra köyden çıksın yani bu strateji oyunu olmaktan çıkar biraz :)

  Aynı köye örnek veriyorum 1 saat, 10 dakkika veya yarım saaat veya 2 saat gibi aralıklarla varış saatli komut verilebilir diye bir kıstas koyarsın bütün sorun çözülür

  Arkadaşlar buradaki önerim şudur;


  Yağma Listelerinin Göründüğü sayfada her yağma listesinini isminin başında BOŞLUKLARI OTOMATİK DOLDUR butonu olacak. Yağma listemiz boşşa tüm boşlukları en yakından uzağa doğru sahipsiz köylerle dolduracak. Yağma listesinde diyelim 30 köyü biz manuel olarak doldurduk. geriye 70 boşluk kaldı. O zamanda kalan 70 köyü yakından uzağa doğru sahipsiz köylerle dolduracak.


  İkinci yağma listesi için bu butona bastığımızda 1. yağma listemizde kullanılan köyler haricinde kalan köylerle yine yağma listemizi yakından uzağa doğru dolduracak.


  Bu özellik yine oynu bizim için bir nebze rahatlatır diye düşünüyorum.

  Bu öneriye karşı fikri olan olan yada destekleyen var mı? :)

  En kötü ihtimalle varış saatinin manuel olarakta seçilebilmesi çok önemli çünkü bir çok oyuncu fake saldırılar için aynı süreyi tutturmaya çalışıyor. Bu konuda insanlar çok çok rahatlamış işi kolaylaşmış olur.


  Yine bir örnek vermek istiyorum. Manuel olarak varış saati seçimiyle ilgili;


  A kişisinin hedefe varış saati gece 04:50
  B kişisinin hedafe varış saati gece 00.10


  B kişisi A kişisiyle aynı saatte hedefe varmak için uyumayacak ve bekleyecek. Fakat varış saatini manuel olarak 04:50 yazarsa, ordusunun hızı yavaşlatılmış olacak ve uyku vs. gibi sorunlar çekmek zorunda kalmayacak. Bu bir örnekti.


  Aynı A ve B kişisi için farklı bir yorumla örnek vermek gerekirse;


  B kişisi A kişiyle aynı saniyede saldırı çıkmak istiyor. Ve bunun için bilgisayarın başında saniyeyi tutturmak için saldırı saati yaklaştığında anlık olarak beklemeli. Saldırı saniyesi geldiğinde saldırmalı. Fakat intenet hızı vs. gibi sebebplerde bu bekleme sonucunda dahi aynı anı tutturamayabiliyor.


  Üçüncü bir örnek;


  Beni düşünelim. Ben gece saat 04.00 te saldırı yapmak istiyorum. Ama bu saldırımı 00:30 da başlatmak istiyorum. askerlerim çok hızlı olduğundan 00.30 da başlayan saldırı 02.00 da hedefe ulaşıyor. Ama ben varış saatini 04:00 seçersem otomatikmen askeri hızım yavaşlamış, benimde gönlüm olmuş olur. :)


  Yani sonuç olarak B kişisini ve beni baya rahatlatmış oluyoruz, hem uyku konusunda hem de gün içinde müsait olamayacaksa bile önceden varış saatini seçerek saldırısını programlayabilmiş oluyor.

  Bu durumda üretilen askerlerin birlik içinde herhangi bir hesaptan yönetilebilir hale gelmesi gerektiğini söylüyorsunuz, doğru mu?

  Hayır, benim düşüncem daha farklı. Şu şekilde;


  Saldırı menüsündeki destek, saldırı, yağma, gözcülük ve kuşatma butonlarının yanına KRALLIK SALDIRISI butonu eklenecek. Farklı bir isimde olabilir. Krallığa veya Birleştirilmiş krallığa bağlı herhangi bir oyuncu saldırı menüsüne girdiğinde (askeri üsten veya haritadan herhangi bir köye tıklayarak) saldırı askerlerini seçecek ve üstteki butonlardan KRALLIK SALDIRISI butonunu seçecek saldırıyı başlat diyecek. Bu noktada saldırı başlamayacak, başlatılmak üzere askeri üste belli bir bölümde gösterilmek üzere beklemeye alınacak. Krallıktaki herkese krallık saldırısı başlatıldı bildirimi gidecek. Krallık veya birleştirilmiş krallık üyeleri bu bildirime tıklayarak veya askeri üsse girerek saldırıa katılacak askerini seçecek, üstteki saldırı, destek vs. buton alanından yine krallık saldırı butonunu seçecek ve askerlerini saldırıya dahil edecek. Saldırıya dahil edilen tüm askerler saldırı bitene kadar veya saldırıdan vazgeçilirse saldırıyı kuran kişi tarafından saldırı iptal edilene kadar bloke edilecek. Tabi kişiler kendi isteğiylede saldırı başlatılmamışsa geri çıkabilir. Herkes askerlerini saldırıya ekledikten sonra saldırıyı kuran kişi saldırıyı başlatma komutuna bastığında saldırı başlayacak. Saldırıya katılan herkesin hedefe varış süersi kendi köyününü özelliklerine göre hesaplanacak ve kimin seyahat süresi daha uzunsa krallık saldırı süresi o olacak.


  Ayrıca daha önce önerdiğim saldırı hız ayarı özelliği yine krallık saldırısındada olması uygundur. Ancak bu krallık saldırısında bu özellik sadece saldırıyı kuran kişide görünecek. Saldırıyı kuran kişinin seçeceği hız oranı herkese etkiyecek.

  Arkadaşlar ,


  Saldırı hareketlerinde, destek hareketlerinde ve diğer askeri hareketlerde saldırı varış saatini askerlerin mevcut hızları, turnuva alanı ve kahraman eşyaları belirliyor. Fakat biz kendi irademizle de bu sürede değişiklik yapabilmeliyiz. Bu değişiklik süreyi azaltmak değil de arttırmak yönünde olacak tabiki. Benim bunu şöyle bir önerim olacak;

  • Askerleri seçip devama bastıktan sonra gelen ekranda bir adet hız yüzdesi butonu olacak. Default değeri %100 olacak, yani sistemin hesapladığı standart varış süresi. Tıklayıp hızı %90, %80, %70....%10 değerlerine düşürebileceğiz. Bunun sonucunda varış süremiz uzayabilecek.
  • Hız yüzdesi butonunun yanında varış saati butonu olacak isteyen de burada hız yüzdesi seçmek yerine direk varış saati yazacak. Bu varış saati hızın %100'den %10'a çekildiği varış saatinden daha uzun bir süre olamayacak.


  Örnekler vermek gerekirse;


  A şehrinden B şehrine saldırıyoyum;


  • ÖRNEK 1 : Seyahat süresi 2 saat 15 dakika tutuyor. Ben HIZ YÜZDESİ BUTONUNDAN hızı %40 seviyesine çektiğimde seyahat süresi 5 saat 37 dakikaya çıkacak.
  • ÖRNEK 2 : Saldırı başlama saati 14:00, seyahat süresi 1 saat 15 dakika, varış saati 15:15 olmak üzere; ben VARIŞ SAATİ BUTONUNDAN varış saatini 16:15 olarak seçiyorum yani seyahat sürem 2 saat 15 dakikaya çıktı. (Sistem maksimum hız yavaşlatma seviy kontrolünü yapıyor buda hız yüzde 10'a çekilmiş olsaydı yeni seyahat süresi 12 saat 30 dakika olacaktı 2 saat 15 dakika 12 saat 30 dakikadan küçük olduğundan seyahat süresi uygundur.

  Hem yüzdelik hem varış saatli 2 adet seçenek şekli olması mantıksız görünebilir. Bu bir keyif meselesi, sadece varış saati seçerek yapılacak hız yavaşlatma şeklide bütün işi görür.


  Desteklerinizi ve adminlerimizin atraksiyonlarını bekliyorum.

  Arkadaşlar bu oyuna bir an önce ittifak saldırı sistemi gelmeli bence, siz ne dersiniz. Şu anki sistemde herkes ayrı ayrı saldırıyor, ilk gidenin veya ilk 2 gidenin ordusu telef oluyor. Arkadan gelenlerin ordusuna bir şey olmuyor vs. Ama ittifak saldırısı olursa saldırı orduları beraber değerlendirilir ve asker kaybı herkese dağıtılmış olur. Saldırılara önden gidenler ordusunun tamamını kaybetmek zorunda kalmaz. Madem birlik oyunu, savunma da birlik olunabildiği gibi saldırıda da birlik olunabilmeli.

  Hayır. Arkadaş edinmedim çünkü yeni travian oyuncusuyum. Oyuna da ogame'i bırakıp geçtim. Filonuz ciddi bir savaş kazanacakken saldırının son 30 saniyesi içerisinde karşınıza belli bir ücret karşılığında filonuzu yok edecek savunma dikilince oyun oynama isteğiniz kalmıyor. Travian'da bu olay yok gördüğüm kadarıyla. 1 kişi davet ettim oyuna, bir kaç kişi daha davet etmeyi düşünüyorum.