Posts by Elerossë

  Geçmiş olsun...


  Fakat bu sadece TR serverlarında var olan bir durum değil, bir süre önce COM forumlarındada bu konular konuşuluyordu.(bknz: https://forum.kingdoms.com/index.php?thread/24647-current-state-of-travian-kingdoms/&pageNo=1)

  Kendi deneyimlerimde Destek COM'dada hızlı çalışmıyor, hatta TR desteği daha hızlı bile olabilir.

  Multi Hesap kullanımı çok zorlu bir süreç, kullanan insanların yanı sıra kullanmayan insanlarda yanlışlıkla cezalandırılabiliyor ve bunun örnekleride var. İnsan her şekilde bir açıklık bulma konusunda üstün olduğundan dolayı, sistem ne kadar gelişirse gelişsin bir şeyler buluyorlar. Buradada etik devreye giriyor, yapabiliyor olmak yapmak zorunda olduğunu göstermiyor ki malesef bende oyun yöneticilerinin anlık müdahale edebileceği bir durum olarak görmüyorum bunu. Malesef düşen oyuncu sayısı, oyun türüne olan istek azaldığı için bu oyuna yapılacak büyük yatırımlar mümkün gibi durmuyor. Buda farkındaysan bir kaç yıldır sadece aynı sistem üstünde ilerlerleyen çok büyük yenilikler, farklılıklar gelmeyen mümkün olduğunca stabil bir oyun sunulmasıyla sonuçlanıyor. Altın konusu apayrı bir durumda, comda oynarken kesinlikle hissedebileceğin bir zorluk, gerek son dönemde oyunda sabit bir kurun olmaması, türk lirasının muhteşem bir değer kaybı sonucu, yabancıların uygun fiyatlara aldığı altın bizim için büyük bir miktara dönüşüyor.


  Şahsi görüşüm, Sayın Kaos'un söylediklerindende yola çıkarak şirketin bu oyun için yeni formüller geliştirmesi. Oyuncular içinse bunu bu kadar içselleştirmeye gerek yok, bu bir oyun, günün sonunda bu oyunda eğlenmek için zaman veriyoruz, emek veriyoruz, eğer eğlenebiliyorsak ne ala. Diğer türlü dediğin gibi dışarıda çok güzel oyunlar var :thumbsup: Malesef webtabanlı oyunların devri(en azından bu ve benzeri oyunlarda) geçmiş durumda.

  When I play with gold, First I stack Books of Knowledge. Often I change it to Str, and Resources. But it will cost you since first days you could buy with the price between 2.5k-5k per book. If you have a good amount of gold, you do it like that but you need to be patient, like stack 3 adventure, change stat to str, send robbers and adventure then change it to resources. If you are lucky, or if you have silver as mentioned you should buy Scale armor. But it will be expensive too. Also I need to warn you when you start playing with gold, you will be craving for gold on every server. It is not so balance changer, but when you play this game like hours in a day, It gives great advantages.


  About Defensive Gaul weapon, you should buy Phalanx Weapons(spear, pike of phalanx), but some times, you won't be able to send your Phalanxes in time, so go for a cheap druid, or heduan(depends your preference ) weapons. Also it is important to have "Standart"(Small,Normal,Large as game continues) and you can get map for your troops to get back home sooner, it will help you when you have limited time. Phalanx has the most efficiency so I would advise you to get Helmet of Infantry(Mercenary,Warrior,Archon The ones gives Barracks bonus.) but it is okey to have a Helmet of Horseman too. For boots, experience boots is okey but also you can have a shoes of endurance(the one which give speed >20 distance).


  Buying those item in earlier days will be hard because everybody will bid it. You can stack you silver from different items, I saw Shield cost 100k silver. Maybe you would be lucky to sell one and use them in new items and some gold advantages.


  And as you mentioned that you are a new player. I recommend you to get crop production bonus and plus at some point. Especially in World wonder Era.

  1. Valuable resource, your troops' lives depend on : CROP

  2. Type of troop movement : Reinforcement

  3. Valuable good, generating victory points, often stolen or collected from other players : Treasure

  4. Left hand item, used mainly for protection in the real life, grants fighting strength in Travian : Shield

  5. Healing item, your hero loves it after a hard battle : Ointment

  6. Elite Roman defensive unit : Praetorian

  7. Sells delicious food in real life, helps with the crop production in Travian : Bakery

  8. Hides your resources during a battle : Cranny

  9. Fierce animal, sometimes found in oases : Tiger

  10. A list often used to raid other players/villages: Farmlist  Com1- Elerossë

  Hızlı bir şekilde birinci köyümde bir çok fedakarlıkta bulunarak oraya köy attım, sonrasında Şehzade Bey'in söylediği gibi birinci köyümü acele ile yok ettim. Yabancı forumda kullandığım taktiğin bir rehberi var oradan bakabilirsiniz, son zamanlarda bir çok insanın kullandığı bir sisteme dönüştü ki fark ettiyseniz bir çok insan daha ilk günden 15 tarlaları bu şekilde doldurdu...