Posts by Invisiblekid#TR

Pek profesyonel oyuncu şöhretine taşıyamasam da metallica şarkısından ilhamlı 10 yılı aşmış nickimle dazzle tişörtüm, gitarlı saat ve çocukluğumdan kalma maymuncuk... Estetik değeri yok ama güzel tecrübeler ve getirdiği kıymetli hatıralar olması mesele. Travian tecrübesi de güzel hatıralar bırakıyor hiç şüphesiz yoksa o ekranda olmazdı. Tatlıların yanında acılar da sunmadı değil tabi ama o kadar kusur kadı kızında da oluyor. :D

Oldukça hayati bir konu, öncelikle başlığı açan @ONDÖRT#TR arkadaşımın eline sağlık.

Bu oyun gerçekten de bir grup oyunu yani birden fazla oyuncunun bir araya gelerek oluşturduğu çoğul yapılar üzerine. Ama beyinsiz bir beden olmayacağı gibi aynı zamanda bir ekip oyunu: her grubun merkezinde işin başı olan ekipler var. Bu ekiplerin yönetim ve taktik becerileri de önemli. Böylesi bilinçsiz bir kitleleşmeyle ekiplerin başarısının ölçülmesinden uzaklaşılıyor ve daha niteliksiz ekipler yarışın son safhasına ulaşıyor. Dolayısıyla bunlar arasında kazananın kim olduğu da, meşru bir sonuç olmamakla birlikte, onlar haricinde kimseye bir anlam ifade etmiyor. Bunu destekleyen ekiplerse zaten aslında bu niteliksiz ekipler. Ben bu sorunun kaynağını oyunun dinamiklerinde değil ama insanların çoğunun bu hatalı düşünce yapısında ve adil bir oyun çıkarmaya isteksiz olup, meşru ya da gayri meşru, kazanmak için her yolu kendisine hak görme eğiliminde buluyorum. Oyunun vizyon ve misyonuna açıklık getirmek kurallar koymaktan daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Oyuncunun kendi kullanımı açısından adaletsiz gibi görünmese de bunun multi hesaplar tarafından taşınıp o fedakarlığı dahi yapmadan elde edilmesi şeklinde kötüye kullanımına da şahit oldum. Yani kişi kendi hesabından gelişimini sürdürürken multi hesap aracılığıyla da taşımayı yapıyor sonra reislemek suretiyle aynı anda geliştirdiği 15 tarlalı köyü de alıveriyor. Bu kötüye kullanım belirli bir süre için 15 tarlalı alanların reislenememesi gibi bir engelle çözülebilir belki. Ama taşınamaması daha doğru olur gibi geliyor.