Posts by Han#TR(10)

Merhabalar, iyi forumlar.

Kral oyunu bıraktı, ben kral vekiliyim. birleşim yapıldı. krallıktan çekildiği zaman ben kral olucam fakat yerine yeni derebeyi atayabilecek miyiz? aktif 2 derebeyine bağlantı sadece onun sınırında var, merkezi bi konum yani. eğer ordan bi hazine açamazsak bağlantı kalmayacak derebeyleriyle. yardımcı olur musunuz?

bence yeni ırk fikri tamamen saçmalık. Bir gözlemci oyuncu olarak, oyunların gelişimi konusunda söyleyebileceğim tek şey, değişimin o kadar da iyi birşey olmadığıdır. Piyasadaki tüm oyunlara genel olarak bakacak olursak, üretici firmadan satın alındıktan sonra gelen yeniliklerle oyuncu kitlesinin yarısı oyunu bırakıyor. Örneğin Metin2 oyununda kuşak,simya, 5.karakter özelliği, Knight Online oyununda hilelerin legal olarak marketten satın alınması, Wolfteam, Zula vb. FPS oyunlarının yeni kullanıcı ödüllerini artırması ve saçma sapan modlar eklemesi...
    Örnekler artırılabilir ama oyun başladığı gibi devam ettiği sürece güzel. Oyuncu, oyunu öğrenmek için yıllarını harcıyor ve bir güncellemeyle oyuna yabancılaşıyor.

Bahsettiğiniz gibi yeni ırklar geldiği zaman herkes o ırka özel bonus geliştirmesini, hangi seviyede ne kadar ek özellik sağladığını, en güçlü yanı en zayıf yanı nelerdir bunları tek tek öğrenmek zorunda. Geliştirdiği bütün stratejisini değiştirmek zorunda.

Bu tür değişimlerdense küçük ek paketler oyunu canlandırmaya yetecektir diye düşünüyorum. Bu küçük ek paketlere örnek verecek olursak düzenli ordu sistemi getirilebilir, Örneğin kral elçilikten bir çağrı başlatır, bütün valiler onaylı bir şekilde askerlerini derebeylerinin komutasına gönderir ve bu "SEFERBERLİK" süresi boyunca askerler derebeylerinin yani doğrudan kralın komutasında olur. Böylece 10 ayrı köyden askerlerini tek tek göndermeye uğraşıp varış dönüş zamanlarını hesaplamak zorunda kalmazsınız.

Ya da

Kralların yetkileri biraz daha geliştirilebilir, örneğin savaş, barış ve ateşkes ilanları. Şuanki sistemde kral hangi kararı verirse versin bir oyuncu (sonuçlarını göze alarak) istediği kişiye saldırabiliyor. Bir krala bağlanmanın pek de bir esprisi kalmıyor bana göre. Diplomasiyi bir tık daha ön plana çıkarıp, barış anlaşmasına saldırı yapan oyuncuya ağır cezalar verilebilir. Örneğin saldırı çıkar çıkmaz krallıktan uzaklaştırılır ve o oyun turu boyunca "vatana ihanet" suçundan başka krallığa katılamaz, tabi bu suçtan krallıklarından atılmış birçok oyuncu birleşerek bir "Kırmızı Krallık" kurabileceklerdir. Ateşkeş antlaşmalarında, teklifi gönderen taraf aynı zamanda vergisini de yanında gönderir, bu vergi bir süre boyunca hammadde veya tahıl, asker ve hatta hazina puanı dahi olabilir. Böylece savaşa girmeden önce herkes iyi bir strateji belirleyeceklerdir. Bu şekilde ittifak kurmanın da önemi artacaktır diye düşünüyorum.

Bunlar gibi birçok ek paket önermesi yapabilrim lakin benim fikrimce yeni ırk kesinlikle bu oyuna dahil olmamalı....

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar...