Login

Search Results

Search results 1-20 of 23.

• Relocating 15-Croppers

LoneWolfTTT - - General

I still dont understand whats wrong with settling on 15c sacrificing whole first villa and rellocating to the friends kingdom. Everyone has a chance of getting 15c near his kingdom, without relocation you have to be really active and settle in max 2 days until all 15c are taken. Its hard even on local server, I can imagine those off players on com servers building vw off in 4446 +100% cause nothing else left

• neaktivní vesnice

LoneWolfTTT - - Otázky

Pokud automatický smazání nezrušíš z lobby tak šedej hráč zmizne ze serveru po 3 tejdnech ne?

• Maximální bonus je 250 za hodinu když máš na oazu největší vliv. Je to tam napsaný. Esi myslíš vliv na bonus z oázy tak ten je hádám nekonečnej, každá jednotka přidá 1 vliv

• Travian Kingdoms vs Lumia s windows

AthaRi - - Otázky

Dotaz k té appce, na iphone appka de nebo jenom na android?

• Governor. Second village in 24 hours

AthaRi - - Guides

So you just need to demolish residence to get enough resources for celebrations. Alright thanks

• Governor. Second village in 24 hours

AthaRi - - Guides

@Curtain but can you send the settlers without residence lvl10?

• Im not sure about this, cause one of my villages got destroyed by 4 cata waves in same second by player 2:30 away from me

• Im gonna try this when new server starts. Ofc you need to send settlers and then destroy the residence, cause you cant send settlers without an expansion slot. After sending em and destroying the building they will still settle, right? This strategy can be also used for moving into a better kingdom, just find mc15 in that kingdom, or settle somewhere where nobody active plays, destroy first village and you get an offer to move your village

• In that case an attacker will take treasures and resources from a tribute, and 33% of treasury as well

• Every attack with a hero steals tributes, including treasures. When a player destroys duke´s treasury, he will take 33% of his treasures as well. Its commonly used to move treasures from villages out of influence

• TO už by fakt bylo jenom pro lidi co sedijou v kanclu a na travian se dostanou skoro nonstop. Normální hráč co hraje sám pro zábavu by si moc nezahrál. Ale je zas jasný že by tam hráli jenom ti co by hráli profi kdyby to šlo Takže by to stejně nikoho neznevyhodňovalo. Ale když už tak souhlasím s tím co napsal Guncek, začít rovnou v late game.

• Only point I see in this is that you cannot catch cata waves. For example a player sends 1 cleaning attack and 4 cata attacks in 1 second. When you know you cant deffend against his hammer, its good idea to send reinforcement right after main attack, and before the rest of the waves, so you catch his catapults and save the rest of the buildings at least. But when he sends all 5 attacks in 1 second its impossilble to catch anything.

• Farming

SacredRaptor - - Questions

You just have to find how many troops you need for that attack, or ram the walls down. I always add just villages below 40 pop in early, and usually none of 2 EIs die. When you have more troops and you can afford sending more troops in a raid, you can search for higher pop villages.

• Kingdom Union

Ari Ave - - Otázky

Na cz1 se už spojit můžem

• Another question. As a duke, what should I do to be able to sell goods to my king. Do I need to be in his area? Im few fields away and our territories are not touching, and no other kingdom is touching mine.

• Jednotky z výprav

Athari#CZ - - Otázky

To jo, ale je trochu nesmysl najít 120 falangů první den na serveru když teprve stavím pole na lvl2 a mám produkcu 30 obilí ne? Zabít je nejde kvůli bp. Mělo by na to mět vliv velikost a stáří účtu, nejenom věk serveru. Na t4 jich hrdina tak brzo donese 5-10, ne stovky. A to nepíšu o tym že třetí den vylezu z ochrany s 200 pop tak mám def proti útokům a hromadu blesků a haeudanů na farmení bez toho že bych něco vycvičil. Někdo vedle mě může nacházet "jenom" suroviny a bude o proti mě v dost velk…

• Ten první slot v mobilu oproti pc odečítá suroviny až když se začne stavět, a ne hned. Ale normálně to funguje

• Jednotky z výprav

Athari#CZ - - Otázky

Mě už se to stoplo, co mám hrdinu v mc15 kde by se ty jednotky hodily tak nachází jenom věci a suroviny. Ale stačí čistit kempy kde je pořád víc a víc banditů a jednotky z vyprav budou ubejvat. Ale kdybych předtím neměl 25% za zlato a 50% z oázy tak by spíš zdechli hladem, a zlatit obilí za tu cenu je nesmysl

• Jednotky z výprav

Athari#CZ - - Otázky

Je to možny že to je záměr. Na t4 donese max 10-15 jednotek, tady 120. A při produkci obilí 20 na účtu co funguje pár hodin to je hodně problém, navíc když jenom žerou obilí v ochraně

• Jednotky z výprav

Athari#CZ - - Otázky

Asi jo, musel sem přestat chodit na výpravy, protože s 200 pop, 25% za zlatky, 50% oazou a produkcou hrdiny na obilí su teď jenom lehce v plusu, na každou třetí výpravu donese vojáky. A počítám že až ho budu posílat z mc kde se ty jednotky budou hodit tak nedonese žádný. Ale všechno je tady rychlejší. Den 3 a už farmím a stavím osadniky. Akorát mě zaskočilo že většina vesnic v okolí sou neaktivní a su uplně na kraju mapy bez kralovství